İstiklal mahkemeleri

İstiklal Mahkemeleri kanunu ; kabul tarihi 31.7.1922 , kanun no 29 ,4 Mart 1925 tarihli Takrir-i Sükûn ikinci dönem istiklal mahkemeleri

Yağma ve katliam yılları..

istiklal mahkemelerinde idam edilenler

Sözde savaş yıllarında cepheden kaçanları yargılamak için kuruldu ancak savaştan sonra tam bir insan kıyma mahkemelerine ve kemalist İngiliz rejimine karşı koyan devrimleri kabul etmeyen veya muhalefet eden insanları idam etmek için kullanıldı.Adı mahkeme olsa da mahkeme veya savunma veya hukuk ile hiçbir ilgisi olmayan sadece M.Kemal muhaliflerini ortadan kaldırmak Anadolu insanını sindirmek için kurulmuş nazi kamplarından farksız şeytanca bir utanç tablosuydu.
Bugün ergenekoncu ulusalcı çeteci darbeci ittihatçı yapının o devirde ki en akıl almaz yöntemlerinden biriydi istiklal mahkemeleri.Henüz istiklal mahkemeleri tutanaklarına ulaşılamadığı tutanakların okunmasına izin verilmediği için yargılanan 60 bin insandan ne kadarı idam edildi ne kadarı sürüldü ne hapis cezası verildi tam olarak bilinemiyor ama idam edilenlerin sayısının 3 binden fazla hatta bazı kaynaklarda 15 bin olduğu ifade ediliyor.

İstiklal Mahkemeleri üyelerinden İbrahim Arvas’ın hatıratına göre: “Elazığ’da çeşitli suçlarla mahkemeye sevk edilenler îdam cezasına çarptırılıyor ve sonra da 500 altın getirmesi karşılığında serbest bırakılıyordu. Bu sûretle Şark İstiklal Mahkemesi Reisliğinden Ankara’ya dönen Ali Saib Beyin yanında 60 bin altını olmuştu.”

İskilipli Atıf Hoca ve idamı

İstiklal Mahkemelerinin katlettiği büyük insanlardan biri de İskilipli Atıf Hoca’ydı. “Frenk Mukallidliği” adlı kitabında batılılaşmayı eleştiren Atıf Hoca kitabını yazdıktan tam 1,5 sene sonra çıkarılan ‘Şapka Kanunu’na muhalefetten dolayı bir kısım arkadaşlarıyla birlikte 26 Aralık 1925’te evinden alınarak Ankara’ya gönderildi. 26 Ocak 1926 Salı Günü, İstiklal Mahkemesi’ne sevk edilerek yargılanan ve 3 Şubat 1926 tarihinde “idamına” karar verilen İskilipli Atıf Hoca, 4 Şubat 1926 tarihinde sabah namazını edasını müteakip infaz edilerek şehit edildi.

Mezarından çıkarıldı tekrar idam edildi;

İstiklal Mahkemelerinin nasıl bir zulüm makinesi olduğuna çarpıcı bir örnek de Mevlevi İbrahim Hakkı Efendi’nin başına gelenler. Erzurum’dan Erzincan’a gelen İstiklal Mahkemesi, burada da darağaçları kurdu. İstiklal Mahkemesi, İbrahim Hakkı Efendi’ye gıyabında idam cezası verdi. Fakat Erzincan’da olmadığı için bu ceza infaz edilemedi. İbrahim Efendi, hakkındaki idam kararı haberini aldığı günün ertesi sabahı namazını kılarken ruhunu teslim etti. Çocukları babalarının vefatını Şark İstiklal Mahkemesi’ne bildirdiler. Ölüm haberinin doğru olup olmadığını araştırmak için köye gelen Müfreze, İbrahim Hakkı Efendi’nin yaşadığı Kemah ilçesine bağlı Müşekrek Köyü’ne gelip merhumun kabrini açtırdı.

Kazım Karabekir direniyor..

4 Mart 1925 tarihli Takrir-i Sükûn (Huzur ve Güveni Sağlama) Kanunu’nu ile kurulan ‘İkinci Dönem İstiklal Mahkemeleri’ ise muhalefetin büyük direnişi ile karşılaştı. Kazım Karabekir “Islahatı İstiklal Mahkemeleri ile mi yapacaksınız” diye sorarken, Gümüşhane Mebusu Zeki (Kadirbeyoğlu) Bey Teşkilat-ı Esasiye Kanunu’nun 26. maddesinin idam hükümlerinin infazını Meclis’e bıraktığını, dolayısıyla bu hüküm değişmeden kanunun görüşülemeyeceğini söylüyordu. Dersim Mebusu Feridun Fikri (Düşünsel) Bey “kanunun hükümetçe çok geniş yorumlanarak bütün olayların isyan ve ihanet gibi gösterilebileceğini, Cumhuriyet rejiminde hakların her şeyin üzerinde olduğunu ve hak ve hürriyetlerin hükümetin idaresine bırakılamayacağını bunun Teşkilatı Esasiye Kanunu’na aykırı olduğunu” ısrarla belirtiyordu.

İstiklal mahkemeleri” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s