Atatürk diktatör müydü?

Önce diktatör kelimesinin sözlük anlamına bir bakalım

Diktatörlük, herhangi bir kurum, yazılı ya da yazılı olmayan yasal düzenlemeler ve/veya politik faktör tarafından sınırlanmamış bir liderliğin yani mutlak tek adamın mutlak yönetimidir.

Şimdi ise Mustafa Kemal nasıl Atatürk oldu buna bir bakalım tabi buna bakmadan önce Hitler’in nasıl  Führer olduğunu veya Mussolin’inin nasıl Düka olduğunu da hatırlamak gerekir.

M.Kemal’i birileri ile kıyaslayacaksak elbette bu kişiler TEK ADAM rejimlerinin kurucuları veya önderleri olmalı.Bunlar Kaddafi, Kastro, Mussolini, Stalin, Mao, Tito, Hitler ve benzerleri olmalı. Çünkü tüm bu liderlerin ortak özelliği içinde bulundukları devleti veya rejimi yıkıp yerine tek adam diktatörlüğüne dayalı bir despot ve sorgulanamaz eleştirilemez rejim kurmuş olmalarıdır.

Hepsi bir şekilde reform yada devrim yada adına ne derseniz bizde ki rejimcilerin dediği gibi inkılap da deseniz genel durum değişmiyor.

Mustafa Kemal henüz İstanbul’da iken işgal altındaki ülkede milli mücadeleyi başlatanlar tarafından örneğin Kazım Karabekir ve benzeri komutanlar tarafından M.Kemal’i milli mücadelenin başına geçmesi için ikna eder ve milli mücadelenin lideri olur, Rıza Nur hatıratında Anadolu’ya geçmek için Mustafa Kemal’in ikna edildiğinden bahseder. Ülkeyi işgal eden Yunan ordusu ile yapılan savaşlarda mağlup edilerek Anadolu’dan çıkarılır ve barış antlaşması imzalanır. Buraya kadar her şey normal, ancak düşman ülkeden çıkarıldıktan sonra ilginç şeyler yaşanmaya başlanır. İngilizler Mustafa Kemal’e iyice yakınlaşır hatta Kraliyet nişanı dahi alır bu sürede ise silah arkadaşlarını bir bir tasfiye eder ve Ankara’dan uzaklaştırır. Mustafa Kemal Atatürk olma yolundadır artık her şeye tek başına karar verir hangi müziğin dinleneceğine hangi elbisenin giyileceğine hangi dansların yapılacağına okullarda hangi kitapların okutulacağına hangi dinin nasıl anlatılacağına ezanın nasıl okunacağına namazın nasıl kılınacağına kısaca her şeye artık tek başına karar verir.

Bu süreçten sonra ise tüm katı tek adam rejimlerinde yaşanan devrim ve halkı bir yere bir şekle getirme adımları başlar. Mao’nun kültür devrimini anımsatan devrimler yapılır ki tüm bunlar halkın talebi veya beklentisi değil aksine halka rağmen yapılır.Direnen ortadan kaldırılır muhalefet eden susturulur ve Mustafa Kemal TEK ADAM olarak ölünceye kadar bir diktatörlük rejimi tesis eder. İtalya’dan Mussolini’nin heykeltıraşını getirtir ve saatlerce ona poz vererek heykellerinin yapılması adımını başlatır.

Batıdan Mustafa Kemale yani Atatürk’e diktatör eleştirileri gelince de muhalefet partilerinin açılmasına sehven izin verir ancak bu da çok sürmez. Halkın muhalefet partilerine ilgi gösterdiğini görünce bir şekilde açılan bu muhalefet partilerini de kısa süre sonra kapattırır liderlerini ya idam eder ya sürgüne gönderir yada bir şekilde yolundan temizler.Milli mücadele  kahramanı Kazım Karabekiri dahi ortadan kaldırmak ister ancak ordunun ve subayların aşırı tepki vereceğinden korkarak buna cesaret edemez onu Ankara’dan uzaklaştırarak ölünceye kadar göz altında tutturur.Bu katı diktatörlük rejimi Mustafa Kemal’in ölümünden sonra da bir süre daha devam etti.İnönü Mustafa Kemal’i aratmayacak bir rejim ortaya koydu öyle ki ilk bağımsız seçimleri kazanan Adnan Menderes’in askeri darbe ile indirilip idam edilmesi İnönü ile mümkün olmuştur.

İşte tüm bu hakikatler ortada iken Mustafa Kemal diktatör değildi diyebilecek var ise hodri meydan..

Atatürk diktatör müydü?” üzerine 24 yorum

 1. yıllardır cevabı olmayan halkı esir aldınız .atatürk olmasaydı ne olurdu diye ve yorum yaptınız ve bu yorumlarınıza inanır iman ederseniz putperest olursunuz çünkü gaybı allah bilir atatürk bütün dikta rejimlere örnek olmuştur atatürkçülük. maaşı ve emekliliği olanların emekliliği ve maaşı olmayan şehit gazileri sömürme projesidir

 2. Ben herşeye islam ışığıyla bakarım o yüzden Atatürk insanların inancına zulmetmiştir kınıyorum

 3. Bu sitede acilan konularin kimler tarafindan gerceklestirildigini bilmiyorum, ama tahmin edebiliyorum. Tamamen KISKIRTICILIGA ve de olasilikla iSPiYONCULUGA varabilecek bir konumda oldugunu düsünüyorum ve ELVEDA diyorum.

 4. “ortak özellikleri içinde bulundukları devleti veya rejimi yıkıp yerine tek adam diktatörlüğüne dayalı bir despot ve sorgulanamaz eleştirilemez rejim kurmuş olmalarıdır” demişsin dogrudur ancak bir gercegi farketmek gerekir ki ATATÜRK devletini yıkıp Tek Adam olmadı. Atatürk dağılmış, gizli antlaşmalarla her bir parcası dış devletler tarafından paylaşılmış Osmanlı’dan bir TÜRKİYE yarattı. Siz at gözlüğünü takmış görmek istediğiniz yere bakar olmuşsunuz. OKUYUN! ARAŞTIRIN! HER YAZILANA İNANMAYIN ARKADAŞLAR.

 5. Allahım akıl fikir ver. AZICIK OKUYUN. Kuran okuyun,kitap okuyun,nutuğu okuyun mesela ya da hitlerin hayatını. İdeolojinizin ne olursa olsun çapraz okuma denen bi şey var,hiç mi duymadınız??Biraz muhakeme gücü… LÜTFEN! Ne insafsız bi yazı.İNANMIYORUM!!!

 6. Bu insan bu ülkeden kaçmamış milleti için adamış kendini nankör olmayın kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyin ingiliz fransız namussuzlarına prim veren teslim olan bir zihniyete karşı çıkmış ülkesini insanlarını dinini bu Haydutlar karşı savunmuştur Osmanlı topraklarını pekçok yerde sorarım Size topraklarımız namusumuz dinimiz dahada fazla ayaklar altına alınması hoşunuzamı giderdi? Onu okuyun ama anlamak için okuyun laf olsun diye değil onun islam hakkındaki sözlerini bulun okuyun Ağzına Allahımızı Peygamberimizi Yüce Kitabımızı alarak insanlarımızı soyan insanlarımıza zulüm yapan vicdan yoksunu merhametsiz kişilere biat etmek sorarım Size hangi dinin esası ve kuralıdır. Lütfen biraz vicdan hepimiz kardeşiz.

 7. biçok doktorun şizofren olduğunu söyledği Rıza nurun hatıralarına göre mi yazdınız bunları bence siz daha vahimsiniz kronikpiskoz senduromu falan belki bi doktora görünmenizi şiddetle tavsiye ederim

 8. Karşı Devrim mi?sizler devrim yapabilecek akıl,irade ve özgür düşünceye hiç bir zaman sahip olamayan zavallılarsınız. bırakın devrimi sokağa dahi çıkıp kendi örümcek kafanızı savunamassınız bile,Emperyalizme karşı ilk zafer olan ve tarihteki ilk türk devrimini bile anlayabilecek vicdan ya da zeka kırıntısından yoksunsunuz… Yazık ülke tarihinden,milli kültüründen hiç feyz almamış biatçı kafalara…. Allahın adını ağzınıza sakız yapmayıda bırakın artık ,yüce yaradanın sizin gibi cahil-cüheyla kulları olamaz,sizler bu fesatlığınız ile mümin yada müslüman tanımının yanından geçemessiniz….

 9. Allah sizi nasıl biliyorsa öyle yapsın beyninizi kullanılmamaktan örümcek ağı kaplamış acıyorum size…

 10. M.K. Atatürkü Adolf Hitler ve Stalin ile ayni karede göstermeniz sizin Islam, tarih, ahlak ve milli kültür anlayislarinizi cok güzel ortaya koyuyor. Sizi Yüce Allaha havale ediyorum.

 11. zındık zalım dıktaör vede taraftarlaırnı ateşe surukelyen bu dunyada ahataı sone ermış sıradan bır muüşrık..allah zalımelrı cehennemde yakacağına söz vermıstır şuphesız allah cc sözunden dönmez..

 12. ALLAH CC helak etsın islam duşmanı zındık taifelerı..adı laikte olsa demokrasıde olsa ataturkculukde olsa putpesrestlıkte ols afarketmez..allahın ayetleırnden başka hukum kanun nızam haramdır ey cehennemın odunu haramzadeler..yakında hesap gunu görursunuz bıraz daha bekelyın yararlanın bakım yakında gercekten görursunun..ALLAHIN ayetleırnın hakım olması için hayatımızın tamamını seferber ecedeceğiz edıyoruz inşaallah.zındıklarda islamın karşısında verını yoğunu seferber edecekelrdır bunuda allah cc bıze bıldırmektedır..amma sonuç allahın ayetleırnın ustun olamsını isteyenelrın olacaktır ALLAH CC BIZE YETER EY ZINDIK LAİKLER..

 13. Bu bloğun sahibi veya yazarı dikkat ettiğim kadarıyla Türkçe yazım hatalarını çok yapıyor. Ayrıca O kadar Ciddi konularda ne ilginçtir ki! kendi eklediği materyallere dahi dikkat etmiyor. Bence ne kadar samimi olduğunuz ortada. Hakaret, Yanıltma, Yandaş içerik olduğu su götürmez. Herşeyden Önce şu aklınızda yer etsin. Bloğunuzda “M.Kemal” veya “Kemal” gibi atıflar yer alıyor. İster beğenin ister beğenmeyin, Kaldı ki Tüm Dünyanın saygı duyduğu biri için ve Milletinin (Halkının) yakıştırdığı ve sevdiği gibi “M.Kemal Atatürk” demedikten sonra ne kadar bilinçli ve Samimi olduğunuz her zaman tartışılır ve de Ne kadar Muhatap alınabileceğinizi gözden geçirin. Çok Pespaye, Kokuşmuş içeriklerle doldurarak sadece Egonuzu tatmin ettiğiniz belli ——

 14. Mustafa kamal diktatör olurmu hiç ya diktatörler insanlara seçme şansı bırakırmı .mustafam bize seçme-seçilme hakkı getirmiştir. ya yahudi fötr yada darağacı arasında seçme hakkı tanımıştır.Bu iki oylamadan çıkan sonuçtanda onlar dedelerimizi seçmiştir.Böylelikle seçme-seçilme hakkını hür bir şekilde kullanılmışız.Seyyar mahkemeler kurarak memleketime seçme seçilme hakkı eyyce anlaşılsın diye tüm memleketi bile gezdirmiştir.

 15. bu yazıyı her kim yazdıysa, onunla karşılıklı konuşmak isterdim ama bu şansım olmadığı için sadece ve sadece şunu söyleyebiliyorum: ÇOK KOMİKSİNİZ… sizi komik yapan nedenler de o kadar çok ki vallahi burası yazmak için yetmez

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s