Kurban kesmek farz mı? vacip mi? sünnet mi?

İslam’da kurban kesmek Hz.Muhammed için farz ancak müslümanlar için sünnettir.İmam-ı Azam’a göre ise vaciptir.Yani ehli sünnet imamlarından üçü sünnet demiş İmam-ı Azam ise vaciptir demiştir, hanefi mezhebine göre vacip olduğu kabul edilir.

İmam Malik ile İmam Şafiî’ye göre; kurban vacib değil, müekked bir sünnettir.

Hayrettin Karaman’ın bu konuda sorulan soru ile ilgili verdiği cevap ;
Soru : Kurban kesmek farz mıdır, sünnet midir?

Cevap:
Hanefîler delilde bir yönden zan bulunduğu için farz diyemiyorlar, ama sünnetten güçlü (imana zarar verme dışındaki müeyyidesi farz gibi olan) vacib hükmünü benimsiyorlar. Şafiîler farz demiyor, sünnet diyorlar; yani bunlara göre vacib olsaydı “sünnet” değil, “farz” diyeceklerdi; sünnet demeleri “vacib manasını değil, me’sur (hadislerde adı konmuş) nafile olduğunu gösteriyor. Sonuç Hanefîlere göre kesmeseniz olmaz (terki günahtır), Şafiîlere göre kesmeseniz de olur (terki günah değildir).

Kurban ile ilgili ayetler ;

SÂFFÂT SÛRESİ
(107) Biz, (İbrahim’e) büyük bir kurbanlık vererek onu (İsmail’i) kurtardık.

KEVSER SÛRESİ
(2) O Halde, Rabbin için namaz kıl, kurban kes. *

*Bu ayette Hz.Peygamber’e hitaben bir ifade olduğu için Hz.Peygamber’e kurban kesmek farz kılınmıştır.

Diğer dinlerde kurban ;

“İbrahim, ‘Rabbim! Bana iyilerden olacak bir çocuk ver.’ diye yalvardı. Biz de ona yumuşak huylu bir oğlan müjdeledik. İsmail, babası İbrahim’le birlikte yürüyüp gezecek çağa gelince, ‘Ey oğulcuğum! Rüyada seni kurban ettiğimi görüyorum. Bir düşün, ne dersin?’ dedi. İsmail de, ‘Ey babacığım! Ne ile emrolundunsa yap, Allah dilerse benim sabredenlerden olduğumu göreceksin.’ dedi. Böylece ikisi de Allah’a teslimiyet gösterip babası oğlunu alnı üzerine yatırınca, biz,  ‘Ey İbrahim! Rüyayı gerçek yaptın, işte biz iyi davrananları böylece ödüllendiririz.’ diye seslendik. Doğrusu bu apaçık bir deneme idi. Ona, fidye olarak büyük bir kurbanlık verdik. Kendisine, sonradan gelenler için de iyi bir nam bıraktık. Selâm olsun İbrahim’e. İşte biz iyileri böylece ödüllendiririz.” (37/Saffât suresi, 100-110)

iyi bayramlar..!

Kurban kesmek farz mı? vacip mi? sünnet mi?” üzerine 7 yorum

  1. ulen o fotoğraftaki peygamberimiz mi? biraz okuyun okuyun ……. dinimizin ilk emri oku ! okumazsanız kim nerden çekerse…

    • O resmin Hz.İbrahim’e izafeten yapıldığını bilmeyen ne kadar dangalak var.Birde oku diye millete ahkam kesiyorlar.Kurban olayının HZ.Muhammed’in değil hz.İbrahimin başına geldiğini dahi bilmiyorlar müslümanlık taslıyorlar.Ayrıca kurban kes diye Allah Hz.Muhammede hitap ediyor.O ayet peygambere hitap ediyor.Tıpkı biat etmeyene üzülme dediği ayet gibi.Biz peygambermizki O’na muhatap ayetleri bize muhatap kabul edelim.Bu kendini peygamber yerine koymaktır ki bir nevi şirk’dir.Allah muhafaza en büyük günah.

  2. O resmi kim çizmişse Allah belasını versin. Peygamberi kel ve vahşice oğlunu boğazlayan biri olarak göstermiş. Kesin piç dinsizin biri çizmiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s