Erdoğan ünlü Amerikan TIME dergisine kapak oldu

Erdoğan TIME dergisine kapak oldu!

Amerikan dergisi Tıme’ın 28 kasım’da yayınlanacak olan sayısına kapak konusu olarak Başbakan Erdoğan seçildi.

Amerika’nın ünlü dergisi Time, Başbakan Erdoğan’ı kapak yapmış, Başbakan Erdoğan da bunu esprili bir eleştiri ile karşılamıştı. Time’den bugün bir açıklama geldi.

Derginin yorumunda, “Erdoğan, Türkiye’yi kabul etmeyen Avrupa Birliği’ndeki birçok ülkenin şuan iflas etmiş durumdayken, Bir zamanlar Avrupa’nın hasta adamı olarak tarif edilen ülkesinin ekonomisinin yükselişte olmasından dolayı kendisini gülmekten alıkoyamıyor” denildi.

Başbakan Erdoğan Time’ın bu tercihi ile dergiye kapak olan 5. Türk lider oldu.

Başbakan Erdoğan, dün Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda Ekonomi Bakanlığı ve DEİK’in işbirliğiyle düzenlenen Dünya Türk Girişimciler Kurultayı’na katılmıştı. Toplantının başında Time dergisinin kapağı barkovizyonda gösterildi. Bunun üzerine Erdoğan kürsüye çıkınca ilk olarak, “Herhalde bu fotoğrafı arayıp bulmak için çok eziyet çektiler” diye espri yaptı.

TIME DERGİSİNE KAPAK OLAN ÜNLÜ TÜRKLER


24 Mart 1923 tarihinde ilk kez kapak olan Mustafa Kemal Atatürk yukarıda gördüğünüz kapak ile Time`a çıkmıştı.


Atatürk ikinci kez 4 yıl sonra 1927 yılında TIME dergisine kapak oldu. http://www.time.com/time/covers/0,16641,19270221,00.html


İsmet İnönü 12 Haziran 1943, Nazi ordularının Fransa`yı ve Balkanlar`ı ilhak edip namlularını Rusya ve Türkiye`ye doğrulttukları bir ortamda Time`ın kapağını süsleyen İsmet İnönü, aslında Alman ordularının yeni hedefi olarak lânse edilmişti.  Ancak bir ay sonra 3 milyon askerden müteşekkil Alman ordusunun Sovyetlere saldırması, hem Time`ın öngörüsünü hem de Türk halkının endişelerini boşa çıkaracaktı. http://www.time.com/time/covers/0,16641,19410519,00.html

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlarından olanSaracoğlu`nun kapak olmasındaki en büyük etken, Türkiye`nin dönemin süper güçlerinden birinin (ABD-SSCB-Nazi Almanyası) yanında olmasının bölgeye getireceği yeni düzenin önemi idi. Türkiye, 2. Dünya Savaşı`nda iyiden iyiye geri çekilmeye başlayan Almanlara mı, Pearl Harbour`da ağır darbe yiyen ABD`ye mi, yoksa Berlin`e doğru ilerlemeye başlamış SSCB`ye mi sadık olacaktı? İşte bu önemli karar; dönemin başbakanı Şükrü Saracoğlu tarafından verilecekti.

Adnan Menderes`in Türkiye tarihindeki ilk İMF anlaşmasını yapması, Türkiye`yi Nato`ya sokması gibi sebepler, özellikle 1951-1956 arasında Türkiye`de büyüme göstermişti. Ancak seçimlerin ardından ekonomi ile beraber siyasal yaşamında krize girmesi, Time Dergisinin gözünden kaçmayacaktı. Sokak olaylarının artışı, muhafazakar kesimin yükselişi gibi sebepler, sağda gördüğünüz Time kapağının oluşmasında rol oynayacaktı.

Papa suikastinin ardından tüm dünyanın gündemini oluşturanMehmet Ali Ağca, Time`a kapak olan 4. Türk oluyordu. “Neden Bağışladı?” başlığı ile basılan 9 Ocak 1984 tarihli Time Dergisi, Papa`nın Ağca`yı affetmesinin nedenlerini bulmaya çalışmıştı.

Naim Süleymanoğlu (3 Ocak 1988) “Cep herkülü” lâkâplı Naim Süleymanoğlu, 1996’ya kadar neredeyse her girdiği organizasyonda madalyaları toplamış, dünya rekorlarını kırmıştı. Seul Olimpiyatları’nda gösterdiği üstün başarı ile Time’a kapak olan Naim Süleymanoğlu, dönemin ABD başkanı Keagen ile de 1 saate yakın görüşmüştü.

GÜLMECE 🙂

Kılıçdaroğlu’da TIME’e kapak olur

Erdoğan ünlü Amerikan TIME dergisine kapak oldu” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s