Herkese bedelli ! haydi destek olalım…

Yüzbinlerce askerlik mağduru vatandaşımızın gözü kulağı bedelli askerlik yasasında idi ancak hükümet hem yaş sınırını yüksek tuttu hem de miktarı astronomik bir rakamla belirledi yani 30 bin lira.

Gerek rakamın yüksek olması gerekse yaş sınırının yüksek olması nedeniyle askerlik mağduru yüzbinlerce gencimizden sadece %9’u yararlanabildi.

Şimdi ise CHP yeni bir teklif verdi ;

TBMM Başkanlığına verilen bir kanun teklifi ile, yaş sınırı aranmadan herkes için bedelli askerlik uygulaması istendi. Kanun teklifi, yıllık geliri 12 bin liradan az olanlardan ise, bedel ücreti alınmamasını öngörüyor.

TBMM Milli Savunma Komisyonu üyesi ve CHP Tokat milletvekili Orhan Düzgün tarafından hazırlanan kanun teklifinin gerekçesinde, son çıkarılan ve 30 yaş sınırı olan bedelli askerlik yasasının amacına ulaşmadığı ve 460 bin kişiden sadece yüzde 10’unun başvuruda bulunduğu hatırlatıldı.
EN ÇOK 15 BİN LİRA
Düzgün, üniversite affından yararlanan ve okullarına dönen gençlerin, yaş sınırı nedeniyle askere çağırıldığını vurgulayarak, son yasadaki 30 bin liralık bedel miktarının da yüksek olduğunu savundu. Düzgün, askerlik yaşı gelen herkesin bedelliden yararlanmasını ve maddi gücü olmayanların da, bedel ödememesini istedi.
Teklif bedelliden yararlanacak yükümlülerin, Genelkurmay Başkanlığınca belirlenecek sürelerle temel askerlik eğitimi yapmasını da amaçlıyor. Yıllık 12 bin liradan az geliri olan ya da hiç olmayanlardan bedel alınmaması, yıllık 12 bin ile 25 bin lira arasında geliri olanlardan ise 7 bin 500 lira bedel alınması öngörülüyor. Yıllık geliri 25 bin liradan fazla olanların bedel miktarı da 15 bin lira olacak. Kanun teklifi, TBMM Milli Savunma Komisyonunda ele alınacak.
İşte beklenen adım bu.Umarız komisyonda kabul edilir ve yasalaşır.Hükümete büyük bir görev düşüyor.Bedelli bekleyenler vatan haini değil.Ülkemizi ve milletimizi bayrağımızı seviyoruz ancak hayatımızın devamlılığı için bir fırsat bekliyoruz.

Herkese bedelli ! haydi destek olalım…” üzerine 3 yorum

  1. Bedelliyi bekliyoruz,bizler vatan haini değiliz savaşta değiliz.yaş 27 olsun 15 bin lira olsun hepsi bu yada yaş sınırını kaldırın.

  2. #Bedelli askerlik bekleyen 27 YAŞINDA öğrenci değil İŞVERENİM.İşlerimi kaybetmek istemiyorum.Lütfen bizlere destek olun…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s