CHP’li Vekil Hüseyin Aygün “Alevilik dindir,cemevi ibadet yeridir”

.

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, “TBMM’de cemeviaçılsın talebine” Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “Alevilik ayrı birdin olmayıp, İslam için bir oluşum, İslam’ın tarihi süreçte ortaya çıkmış bir zenginliği” görüşüyle yanıt veren TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e, “Alevilik bir dindir, ibadeti cemdir, ibadethanesi cemevidir” diyerek yanıt verdi.

MECLİS BAŞKANI ÇİÇEK’İN AÇIKLAMASI:

TBMM Başkanı Çiçek Aygün’e gönderdiği yazıda, olumsuz yanıt verme gerekçesini şöyle anlatmıştı: “Anayasa’nın 136’ncı maddesine göre Diyanet İşleri Başkanlığı, laiklikilkesi doğrultusunda, bütün siyasi görüş ve düşünüşlerin dışında kalarak ve milletçe dayanışma ve bütünleşmeyi amaç edinerek, özel kanununda gösterilen görevleri yerine getirir. Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri HakkındaKanun’un 1’inci maddesinde ise Başkanlık, İslam dininin inançları, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmekle görevli kılınmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı’na göre, Alevilik ayrı bir din olmayıp ‘İslam içi bir oluşum, İslam’ın tarihi süreçte ortaya çıkmış bir zenginliği’dir ve İslam dininin ibadet yerleri camilerdir.”

CHP’Lİ VEKİL HÜSEYİN AYGÜN’ÜN YANITI: 

Aygün ise Diyanet’in görüşünün gerekçe gösterilmesini, TBMM iradesinin Diyanet’e teslim edilmesi olarak niteleyip, şu açıklamayı yaptı: “Türkiye’de yaşayan Alevilerin inançlarının referans merkezi Diyanet değildir. Diyanet’in vereceği ‘fetvalar’ Alevileri ilgilendirmez. Diyanet talebimize ilişkin verdiği ‘fetvasında’ Aleviliğin ‘İslamın bir zenginliği olduğunu’ ve ‘Tüm Müslümanların ibadet yerinin cami olduğunu’ söylemiştir. Milyonlarca Alevi sizin gericiliğinize karşı dün olduğu gibi bugün de mücadele edecektir.” 

TARTIŞMALARA SABAH’IN ALEVİ YAZARI SEVİLAY YÜKSELİR DE KATILDI

ALEVİLİK İSLAMİYET’İ FARKLI YORUMLAYAN BİR MEZHEPTİR

TBMM Başkanı Cemil Çiçek CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün Meclis çatısı altında cemevi açılması yönündeki talebine olumsuz yanıt vermiş. Bu olumsuz yanıta referans olarak da Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, “Alevilik İslam içi oluşumdur, ibadet yeri de camidir” fetvasını göstermiş. Diyanet’in vermiş olduğu fetvanın ilk kısmını tartışmayacağım. Çünkü ben de Aleviliğin kesinlikle İslam içi bir oluşum olduğuna inananlardanım. Ancak, “Bir oluşumdur” deyip kestirip atmanın da aslında İslamiyet’in özüne saygısızlık olduğunu düşünüyorum.
Çünkü Alevilik sadece bir oluşum değil, İslamiyet’i farklı yorumlayan bir mezheptir!

KİTABI KUR’AN, PEYGAMBERİ MUHAMMED

Böyle olduğu için de zaten Türkiye’de Sünnilikten sonra en çok mensubu olan bir inanç tercihi olmuştur. Böyle olması çok doğaldır. Zira sorguladığınızda dayandığı temeller ile Sünniliğin hiçbir farkı yoktur. Kutsal kitabı Kuran-ı Kerim, o kitabı insanlığa anlatması için Allah tarafından elçi seçilen Hz. Muhammed de inanılan peygamberdir gerçek Aleviler için.

HZ. ALİ’YE DUYULAN BAĞLILIK MÜTEDEYYİN BİRİNİ RAHATSIZ EDER Mİ

Tek fark vardır o da Hz. Muhammed’in İslamiyet’i insanlığa anlatmak için yola beraber çıktığı, biricik kızını emanet ettiği yürekliliği ve cesareti nedeniyle onu Allah’ın Aslan’ı diyerek taçlandırdığı Hz.Ali’ye ve onun katledilen evlatlarına duyduğu sevgi ve saygı ve Ehl-i Beyt ve Oniki imamlara olan aşırı bağlılıktır.
Peki bu bağlılık ‘Elhamdülillah Müslümanım’ diyen mütedeyyin birini rahatsız eder mi? Edebilir mi? Mümkün mü Müslüman olduğunu söyleyen birinin Hz. Muhammed’in soyunu devam ettiren Hz. Ali’ye ve onun evlatlarına duyulan bu bağlılıktan ve bu bağlılığı esas alan bir inançtan rahatsız olması?

DİYANET NEDEN ALEVİLERE AYRIMCILIK YAPIYOR

Mümkün değil dediğinizi duyar gibiyim.
Peki o halde neden devletin din işlerine yol vermekle, inançta eşitlik sağlamakla mükellef olan Diyanet Aleviler’e karşı ayrımcılık yapıyor?
Neden, “İbadetimi cemevinde yapmak istiyorum” diyen Alevilere ısrarla camiyi işaret ediyor? Neden biliyor musunuz? Çünkü Alevilerin dışarıya verdiği fotoğraf bunu gerekli kılıyor!

SORUN ALEVİLERDE

Maalesef sorun Diyanet’te değil! Sorun Alevilerin kendisinde.
Birlik yok! Dirlik yok! Bütünlük yok! Karman çorman bir resim var ortada ve bu resimde de milyonlarca insan var.

Kimi diyor ki mesela; “Aleviyim. Elhamdülillah Müslümanım. Hz. Muhammed Peygamberim. Hz.Ali’nin yolu yolum. İslamiyet’in bütün ritüelleri de düsturum!”

Kimi diyor ki; “Aleviyim. Elhamdülillah Müslümanım. Hz. Muhammed Peygamberim. Hz. Ali’nin yolu yolum. Ama ben camide değil, cemevinde ibadetimi yaparım. Dedelerim bana ne yol gösteriyorsa ona göre inancımı yaşarım!”

Kimi ise diyor ki; “Aleviyim evet ama Müslüman değilim. Aleviliğin kökü İslamiyet, Peygamberi Hz. Muhammed, Hz. Ali’nin yolu da yolum değil! Bizim yolumuz başka bir yol!”

ALEVİLİK BAŞKA BİR DİNSE PEYGAMBERİMİZ KİM

Kimi de diyor ki Meclis’te cemevi yapılması talebi reddedilen CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün gibi; “Alevilik başka bir dindir!
İbadeti cem, ibadet yeri de cemevidir!”
Bakıyorum şimdi bu resme ve emin olun bir Alevi olarak bile benim kafam allak bullak oluyor. Soruyorum tabii haliyle; “Ya peki ben hangisindenim?
Ben nasıl bir Alevi’yim?”
En sonuncusuna yani Hüseyin Aygün’ün, Diyanet’inkine taş çıkartacak “Alevilik başka bir dindir!” fetvasına ise iyice dumur oluyorum. Panik halde geveliyorum tabii ondan sonra da; “Yahu Alevilik başka bir dinse peygamberimiz kim o zaman? Kitabımız hangisi? Şartları nelerdir? Ne yani şimdiye kadar ettiğim dualar filan boşa mı gitti? Yanlış mı yaptım? Ne yapacağım peki bundan sonra?
Kime sığınacağım? Kimden yardım alacağım?”

SABAH-Sevilay Yükselir

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s