Ertuğrul Özkök “Milli marşı değiştirelim,birlikte söyleyemiyoruz”

“Dün birinci tabuyu yıktım. Bugün sıra, Milli Marşımızda.”

“Sözleri, Mehmet Âkif gibi büyük bir şairin yazdığı en güzel dizeler değil. Sözleri, müziğe uymuyor. Heceler, yanlış yerlerde kesiliyor. En önemlisi de millet olarak bu marşı birlikte bir türlü söyleyemiyoruz. Liberaller kızacak ama bir “Onuncu Yıl Marşı”nı nasıl söylüyoruz ona bakın, bir de Milli Marşımıza”

“Bence yeni anayasa yaparken yeni bir milli marşı da düşünsek çok iyi olur. Milli marşlar kutsal semboller değildir. Birçok ülke sadece milli marşını değil, bayrağını bile değiştirdi”

“Biz de en azından Onuncu Yıl Marşı kadar kolay söyleyebileceğimiz, Türkiye’ye daha yakışan bir milli marşı düşünebilmeliyiz. İbadethanelerinin çirkinliğini konuşabilen bir ülke, halkının yüzde 90’ının söyleyemediği bir milli marşı da konuşabilmeli.”

“Samanyolu” şarkısı, modern ve barışçı bir Türkiye’nin pekâlâ en güzel milli marşı olabilirdi.”

“Belki daha barışçı bir milli marşla işimiz daha kolay olur… Madem “ucube” ifadesiyle ibadethane tabusunu kırdık… Milli Marşı niye konuşamayalım ki..”

Ertuğrul Özkök

*

Gördüğünüz gibi beyefendi marşı söylerken zorlanıyormuş notaları hoş değilmiş.Sanırım tatil yaparken işsiz güçsüz dolanırken olimpiyatlarda ki madalya töreninde Kazakistan’ın milli marşına denk gelmiş aa ne kadar güzel bizim de böyle bir marşımız olsa diye çalakalem yazmış da yazmış.Sanırsınız milli marş değil Eurovision şarkı yarışmasına şarkı seçiyoruz.Merak ettim acaba Amerikan yada İngiliz yada Alman milli marşlarını dinlemiş mi? Çok mu tempolu çok mu notalı,hayır değil Türk milli marşından da kötü bir tempo ve nota var ama değiştirelim diye bir dertleri yoktur sanırım çünkü milli marşlar kendiliğinden oluşmaz.

Esasen Mehmet Akif gibi kendilerine göre yobaz bir isimin bu marşı üretmesinden rahatsızlardır bunu doğrudan söyleyemiyor hatta “ucube” kelimesini de zikrediyor ama gündemde bu tür söylemlerle de kalmayı başaramayacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s