Fatih Terim vergi mi kaçırıyor?

Galatasaray’ın teknik direktörü Fatih Terim’in bu yılki maaşı 2.5 milyon Euro olacak. Aykut Kocaman ise Fenerbahçe’den yıllık 1 milyon 750 bin dolar kazanıyor. Terim, Türk Lira’sı olarak aylık ortalama 480 bin Lira kazanıyor. Tecrübeli teknik adamın sigorta primleri SGK’nın taban rakam olarak belirlediği 940 Lira’dan yatıyor.

İmparator’un aylık 500 bin Lira’ya yakın bir meblağ kazandığı için ssk primlerini üst sınır olan 6 bin Lira’dan yatması gerekli. Ama tecrübeli teknik adamın SGK primleri asgari ücretle çalışan bir işçinin maaşı ile denk gözüküyor. Bu tür durumlardan dolayı Devlet’in yıllık sadece bir kişiden 60 bin Lira kaybı oluyor.

TERİM’İN MAAŞI BARDAĞI TAŞIRDI

Maliye Bakanlığı çalışmalarında geçtiğimiz günlerde basına da yansıyan Fatih Terim’in maaşının asgari ücretten gösterilmesinin bardağı taşıran son damla olduğu konuşuluyor. Yani yeni durumda Terim ve Kocaman’ın da içinde bulunduğu teknik direktörlerin performanslarına dayalı olarak aldıkları primlerde vergi oranı yüzde 20 ila 35 arasında değişecek. Maliye’nin özellikle ücretleri dışında jestiyon (kâr payı olarak gösterilen jestiyonların yüzde 50’si vergiden muaftı) adı altında aldıkları ücretleri vergiden muaf olan başta banka CEO’ları olmak üzere finans sektörü yöneticilerinin bu kazançlarını vergi dışı bırakmayacağı biliniyor.

MALİYE PRİMLERİ DE İNCELEMEYE ALDI

Gelir Vergisi Kanunu tasarısı, sadece futbolculara değil, birçok meslek sahibine ‘ek vergi’ çıkaracak. En büyük sürpriz ise teknik direktörlere. Fatih Terim’in ‘asgari ücretten’ gösterilmesine kızan Maliye, hocaların primlerini de markaja aldı.

KÜÇÜK ESNAFA MUAFİYET GELİYOR

Peki indirim ve istisna sahibi iş ve meslek sahipleri hangileri? Gelir Vergisi Yasası’na göre oymacılık, ev hanımlığı, elekçilik gibi el sanatlarına yönelik esnafa gelir vergisi muafiyeti sağlanıyor. Bakan Şimşek’in açıklamalarının satır aralarından bu kesimlerin yine vergi dışı kalacağı anlaşılıyor. Çünkü küçük esnaf zaten az para kazandığından vergide adaleti sağlamak için yapılan düzenlemenin bu kesimleri etkilemesi beklenmiyor. Diğer bir deyişle bu kesimlerden vergi alınmaması zaten vergi adaleti açısından doğru bir yaklaşım.

ÇOK PARA KAZANANLAR HEDEFTE

Habertürk gazetesinden Rahim Ak’ın haberine göre, indirim ve istisna sağlanan diğer kesim ise çoğu zaman çok daha büyük meblağlarda para kazananlar. Bu muafiyetler ise Gelir Vergisi Yasası’nın 18’inci maddesinde sayılıyor. Bakan Şimşek yüzde 35 yerine yüzde 15 vergi ödeyen ve milyon dolarlar kazanan futbolcuları zaten örnek olarak verdi. Bunun yanı sıra teknik direktörler ve diğerspor dallarında boy gösteren ve bol para kazandığı herkesçe bilinen sporcular yüzde 35’lik vergi dilimine girmekten kurtulamayacak. Tabii bunun içine Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim ve Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman da dahil.

 

ORHAN PAMUK’UN DA VERGİSİ ARTACAK

Yasaya göre şimdiye kadar muaf olan ve yeni yasa ile herkes gibi vergilendirilecek kesimler şöyle:

“Müellif, mütercim, heykeltıraş, hattat, ressam, bestekâr, bilgisayar programcısı ve mucitlerin ve bunların kanuni mirasçılarının şiir, hikâye, roman, makale, bilimsel araştırma ve incelemeleri, bilgisayar yazılımı, röportaj, karikatür, fotoğraf, film, video, radyo ve televizyon senaryo ve oyunu gibi eserlerini gazete, dergi, bilgisayar, internet, radyo, televizyon ve videoda yayınlamak veya kitap, CD, disket, resim, heykel ve nota halindeki eserleri ile ihtira beratlarını satan veya bunlar üzerindeki mevcut haklarını devredenler.”

Yani başta Orhan Pamuk olmak üzere birçok yazarın vergisi bundan sonra artacak Yine telif hakkı ile yazı yazan köşe yazarları için de benzer bir durum olacak. Böylece Maliye’nin elde edeceği ek vergi geliri milyar lirayı bulacak.

rotahaber

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s