Atatürk’ün fiziksel özellikleri – ödev

Atatürk’ün fiziksel özellikleri nelerdir? ödev

Atatürk’ün boyu1.74cm kilosu70 kg civarındaydı.
Sigara ve kahveyi severdi. Günde 10-15 fincan kahve ve 40-50 arası sigara içerdi.

Traşına ve banyosunu çok dikkat ederdi. Sabahları yemek yemezAtatürkün Fiziksel Özellikleri Nelerdir? Atatürkün Fiziki Yapısı Nasıldır? öylenleri genellikle bir iki dilim ekmekAtatürkün Fiziksel Özellikleri Nelerdir? Atatürkün Fiziki Yapısı Nasıldır? peynirAtatürkün Fiziksel Özellikleri Nelerdir? Atatürkün Fiziki Yapısı Nasıldır? ayran veya limonata ile geçiştirirAtatürkün Fiziksel Özellikleri Nelerdir? Atatürkün Fiziki Yapısı Nasıldır? akşamları ise kuru fasulyeAtatürkün Fiziksel Özellikleri Nelerdir? Atatürkün Fiziki Yapısı Nasıldır? pilavAtatürkün Fiziksel Özellikleri Nelerdir? Atatürkün Fiziki Yapısı Nasıldır? peynirli omletAtatürkün Fiziksel Özellikleri Nelerdir? Atatürkün Fiziki Yapısı Nasıldır? etli bamya yerAtatürkün Fiziksel Özellikleri Nelerdir? Atatürkün Fiziki Yapısı Nasıldır? meyva olarak kavunu tercih ederdi.
Uykusu çok hafifti. Yaşamında hiç kimseyi pijamasıyla karşılamamıştır.

ÇalışkanlığıAtatürkün Fiziksel Özellikleri Nelerdir? Atatürkün Fiziki Yapısı Nasıldır? zekasıAtatürkün Fiziksel Özellikleri Nelerdir? Atatürkün Fiziki Yapısı Nasıldır? kibarlığıAtatürkün Fiziksel Özellikleri Nelerdir? Atatürkün Fiziki Yapısı Nasıldır?dürüstlüğüAtatürkün Fiziksel Özellikleri Nelerdir? Atatürkün Fiziki Yapısı Nasıldır? hiç kimseden çekinmeden herşeyi herkezi yüzüne karşı söylemesi en büyük özellikleriydi.
Alnı genişAtatürkün Fiziksel Özellikleri Nelerdir? Atatürkün Fiziki Yapısı Nasıldır? kaşları çok gür ve kalkıkAtatürkün Fiziksel Özellikleri Nelerdir? Atatürkün Fiziki Yapısı Nasıldır? dudakları inceAtatürkün Fiziksel Özellikleri Nelerdir? Atatürkün Fiziki Yapısı Nasıldır? saçları altın sarısıAtatürkün Fiziksel Özellikleri Nelerdir? Atatürkün Fiziki Yapısı Nasıldır? gözleri masmaviAtatürkün Fiziksel Özellikleri Nelerdir? Atatürkün Fiziki Yapısı Nasıldır? omuzları genişAtatürkün Fiziksel Özellikleri Nelerdir? Atatürkün Fiziki Yapısı Nasıldır? elleri ince ve zarifti.
Kendine koruma önlemi aldırmaz ve buna çok kızardı. Önemli memleket meselelerini geceleri ve yemek esnasında görüşürAtatürkün Fiziksel Özellikleri Nelerdir? Atatürkün Fiziki Yapısı Nasıldır? hangi konu görüşülecekse o konuya vakıf kişileri çağırırdı

Saçlar altın sarısı… Yüz güneşten hafif yanmış koyu pembe… Alın, dikkati çekecek kadar açık ve kırışık… Kaşlar, gür ve şahlanmış gibi alna doğru kalkık… Gözler, iri, gök mavisi renginde ve çelik parıltılarla dolu… Elmacık kemikleri biraz çıkık… Burun, kusursuz, fakat kanatları dolgun olduğundan biraz daha büyük görünmekte… Dudaklar, ince. Üst dudak altındakinden daha enli… Çene, azim ve kuvvet ifade eden yapıda geniş. Omuzlar da öyle: Geniş ve yuvarlak… Göğüs kabarık… Pazılar dolgun adaleli; fakat ellerle parmaklar ince ve uzun… Karınsız… Bacaklar düzgün, ayaklar da eller gibi ince.

Atlet vücutlu, zarif endamlı, keskin ve derin bakışlı, ciddî tavırlı. Hareketli, canlı ve çalâk, her hâliyle alımlı bir erkek güzeli…

İşte Mustafa Kemal Atatürk’ün portresi…

Boyu 1.74’tü, fakat vücudundaki tenasüp itibariyle daha uzun görünürdü. Kilosu 74-76 arasında değişirdi.

Hasan Rıza SOYAK

Doğumundan Cumhuriyetin İlanına Kadar Fotoğraflarla Atatürk ve Atatürk’ün Hususiyetleri, Hayat Yayınları, İstanbul 1964, s.3

Hasan Rıza SOYAK (1888-1970): Atatürk’ün çalışma arkadaşlarından biridir. Atatürk Cumhurbaşkanı olarak seçildikten sonra kendisini mutemet olarak Çankaya Köşkü’ne almış, sonrasında 1927’de özel kalem müdürü, 1932’de genel sekreter vekili, 1934’te de genel sekreter olmuştur. Bir dönemde Burdur milletvekilliği yapmıştır. Mustafa Kemal’in özel hesaplarını tutan ve harcamalarını yapan kişi olarak bilinmektedir.

Not: Yukarıda ki alıntı öğrenci arkadaşların çok uğraşmaması adına yapılmış bir alıntıdır.Atatürk ile ilgili tonlarca ödev veriliyor malum.Atatürk’ün en sevdiği müzikler gibi abuk subuk bir çok ödev ile çocuklarımız yok yere meşgul ediliyor.

Atatürk’ün fiziksel özellikleri – ödev” üzerine 7 yorum

  1. tkma ismm yoooooookkkkk bnnnnnnnnnnnnnnn S t e l l a yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyımmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s