Gülen’den sonra hareket ne olacak?

Hocaefendi

gyav

Fethullah Gülen’den sonra hareket ne olacak, yola nasıl devam edecek?

Fethullah Gülen’den sonra harekete ne olacağına bakmak için hareketin bugününe bakmak gerekmektedir. Bugün artık bütün dünyada Fethullah Gülen’in adıyla anılan hareketin önemli bir özelliği merkezi bir yapı ile işlememesidir.

Hizmetler, Türkiye’nin her ilinde ve dünyanın her ülkesinde birbirinden bağımsız, vakıf dernek ve şirketler üzerinden ayrı mütevelli ve yönetim kurulları tarafından yürütülüyor. Bu sistem elbetteki Gülen sonrasında da, şimdiye kadar uygulanan prensiplerle hizmetlerine devem eder. Zaten Allah rızası düşüncesi ile işlenen bunca hizmet ve hareketin Allah’in bir inayeti olduğu kabulü de hareketin hem bugününde hem de yarınında kişilerden bağımsız olabilmeyi gereketirmektedir.Hareketin yapısal dokusu itibariyle bir tarikat olmadığını, dolayısıyla bir halife tayiniyle şeyhlik makamının el değiştirmesi gibi bir durumun sözkonusu olmadığını belirten Gülen; kendisine yakıştırılan “liderlik” konumuna da şöyle itiraz etmektedir:”Birileri tarafından ifade edilen ve bana küfür etme kadar ağır gelen bir tabirle ‘Fethullah Gülen Cemaati’ diye isimlendirilen topluluk, bu millete ve insanlığa hizmet düşünce ve metodlarını gönüllü olarak kabullenen insanların meydana getirdiği bir gönüllüler hareketidir.
Benim bu yapı içindeki yerim ise, başkaları ne derse desin, sıradan bir fert olma çaba ve gayretinden ibarettir. Bütün amacım, bu milletin bugünü ve yarınları adına akıllara durgunluk veren fedakârlıklara katlanan insanların içinde sıradan bir fert olabilmek ve bu hal üzere ölmektir.[Belki hizmetimizde olan şudur:] Hayatın tabii akışı içinde başkalarına faikiyet kesbeden özellikleri ile birileri ön plana çıkar, o işe gönül bağlayanlar da onları başlarına taç yapar…  [Halbuki] şahıslar fani ve geçicidir. Nitekim bana gösterilen güven kredisi de benim vefatımla birlikte toprağa gömülecektir. Ama bu milletin dünü, bugünü ve yarını adına yapılacak işler daimi ve süreklidir. İşte bu ruh korunabilirse, bu ruhun etrafındaki yapılaşma da korunacaktır. Bundan hiçkimsenin şüphesi olmasın. İsim ve ünvanı ne olursa olsun, biri veya birileri ile bu iş devam edecektir…”

 KAYNAK

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s