Ergekon tutuklusu eski özel harekatçı İbrahim Şahin Genel Kurmay’da 1258 saat kalmış!

ibrahim şahinErgenekon sanığı Özel Harekatçı İbrahim Şahin’in 1999-2008 yılları arasında Genelkurmay Karargahı’nı 101 defa ziyaret ettiği, 1258 saat karargahta kaldığı ortaya çıktı. Bir diğer ilginç ayrıntı da, Şahin’in Cumhuriyet Gazetesi’nin bombalanmasından önce Genelkurmay Karargahı’nda düzenlenen bir toplantıya katıldığının, 99 saat karargahta kalan Şahin’in saldırılardan sonra yine karargaha gittiğinin ortaya çıkması oldu. Şahin’in karargahta kimlerle neler görüştüğü Ergenekon davasına bakan mahkeme tarafından inceleniyor. Ergenekon davasında tutuklanarak sanık haline gelen Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Şahin ile aynı davada yargılanmaya tepki göstererek duruşmalara katılmama kararı almıştı. Başbuğ’un, Şahin’in G.kurmay ziyaretlerine ne diyeceği merak ediliyor.

24.01.2013 12:27 Ergenekon sanığı eski Özel Harekatçı İbrahim Şahin’in Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet Gazetesi’nin bombalanmasından önce Genelkurmay Karargahı’nda düzenlenen bir toplantıya katıldığı, 99 saat karargahta kalan Şahin’in saldırılardan sonrada yine karargaha gittiği ortaya çıktı. 2010 yılında Ankara’da ele geçen bomba dolu kamyonun sevk irsaliyesinde imzası bulunan eski Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Servet Yörük’le de temasta olduğu belirlenen Şahin’in Genelkurmay’ı 101 defa ziyaret ettiği, toplam 1258 saat karargahta kaldıkları ifade edildi. Bunadığı iddia edilen Şahin’in bu kadar süre karargahta ne yaptığı Ergenekon davasına bakan mahkeme tarafından araştırılıyor.

ERGENEKONCULARIN KARARGAH ZİYARETLERİ

Susurluk hükümlüsü eski Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin’in evinde bulunan kroki üzerine Gölbaşı’nda arama yapılmış, kazılarda lav silahları ve çeşitli bombalar ele geçirilmişti. Şahin’in ikametinde çıkan belgeler, ülkede kargaşa ortamı oluşturup İslami kesim üzerine yıkılmak istenen suikast planları ve bombalama eylemlerini ortaya koymuştu. Ergenekon davasında sanık Fatma Cengiz ve bir grup Özel Harekatçıyla birlikte AK Parti Hükümeti’ni zor durumda bırakmak için gayrimüslimlere operasyon hazırlığında olduğu iddia edilen Şahin’in kritik Genelkurmay ziyaretleri deşifre oldu.

SALDIRI ÖNCESİ 4 GÜNLÜK TOPLANTI

Ele geçirilen Genelkurmay ziyaretçi kayıtlarına göre Şahin, Danıştay cinayeti ve Cumhuriyet Gazetesi’nin bombalanmasından kısa süre önce Genelkurmay’da düzenlenen toplantıya katıldı. Cumhuriyet Gazetesi’nin bombalandığı 5-10-11 Mayıs tarihleri ile provokatif Danıştay saldırısının gerçekleştiği 17 Mayıs’tan yaklaşık iki hafta önce karargaha giden Şahin içeride tam 4 gün kaldı. Kayıtlara göre; 27.04.2006 saat 21.36’da karargah nizamiyesinden giriş yapan Şahin, 4 gün süreyle içeride kalıp 01.05.2006 saat 21.34’te karargahtan ayrıldı. Giriş defteri kayıtlarına göre “Personel Başkanlığı’ndan Albay İlker Güler” tarafından karşılandığı belirtilen Şahin’in, ziyaret amacıyla ilgili “toplantı” notu düşüldüğü vurgulandı.

SALDIRIDAN 5 GÜN SONRA İKİNCİ ZİYARET

17.05.2006’da gerçekleşen Danıştay saldırısından 5 gün sonra yine karargaha gittiği belirlenen Şahin’in bu defa Albay Recep Şahin tarafından karşılandığı ifade edildi. Kayıtlara göre; Şahin, 22.05.2006’da gece 00.17’de karargah nizamiyesinden giriş yaptı. 24 saatten fazla karargahta kaldığı kaydedilen Şahin’in, 23.05.2006’da gece 01.02’de çıkış yaptığı, girişte de çıkışta da herhangi bir kimlik bırakmayıp, 1556 ve 1484 numaralı yaka kartlarını kullandığı belirtildi.

MÜHİMMATLARDA SEVK İMZASI OLAN YÖRÜK’LE DE GÖRÜŞMÜŞ

İbrahim Şahin’in Genelkurmay Başkanlığı’nda Özel Kuvvetler Komutanlığı’yla da temasta olduğu ifade edildi. Şahin’in Ankara’da ihbar üzerine durdurulan kamyondan çıkan mühimmatlara ait sevk irsaliyesinde imzası bulunan Korgeneral Servet Yörük’le irtibat kurduğu belirlendi. Genelkurmay kayıtlarına göre; Şahin’in 02.03.2006 tarihinde Yörük’ü ziyaret ettiği, tablonun ziyaret maksadı bölümüne “iş takibi” notu düşüldüğü vurgulandı.

TOPLAMDA 1258 SAAT KARARGAHTA KALMIŞ

Şahin’in ziyaretleri sadece Danıştay saldırısı dönemiyle de sınırlı değil. Ergenekon sanığı İbrahim Şahin’in 1999-2008 yılları arasında Genelkurmay Başkanlığı’na 101 defa gittiği belirlendi. Susurluk davasından hüküm giymesine rağmen eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından affedilip cezaevinden kurtarılan Şahin’in, bunadığı iddia edilen dönemde karargahta 96 görüşme yaptığı, yaklaşık 1258 saat içeride kaldığı kaydedildi. General seviyesinde 11 muvazzafla temasta olduğu ifade edilen Şahin’in ziyaretlerinin Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından detaylı bir şekilde inceleneceği belirtildi. (Yeni Akit)

BAŞBUĞ, ŞAHİN’LE AYNI DAVADA YARGILANMAYI PROTESTO ETMİŞTİ

İbrahim Şahin’in bu kadar sık ziyaret ettiği Genelkurmay’ın Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, ‘Islak İmza ve Andıç’ davasında astlarının ihbarıyla tutuklanarak sanık haline geldi. Bu davanın ilerleyen süreçte Ergenekon davasıyla birleştirilmesi üzerine de Ergenekon sanıkları arasında yer aldı. Ancak katıldığı ilk duruşmalarda ilginç bir tepki ortaya koyan Başbuğ, duruşmalara katılmama kararı aldı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde birleştirilerek görülen ‘Islak imza ve internet andıcı’ davasının 27 Mart 2012 tarihinde görülen 58. duruşmasında savunma yapmak için kürsüye gelen Başbuğ çok kısa bir savunma yaptı ve şunları söyledi: “Bir Genelkurmay Başkanının böyle iddialarla suçlanmaya çalışılması yetersizliğin komedisidir. Bu iddianameye hiç bir itibarım yoktur. Bana terör örgütü yöneticisi diyenlere şaşarım. Bu suçlama hiçbir zaman kişisel suçlama olarak kabul edilemez. Bu suçlama gerçekte şahsım üzerinden Türk Silahlı Kuvvetleri’ne de yöneltilen ağır bir suçlamadır. Mahkemenizin beni yargılamakta görevli olamadığını düşünüyorum. Savunma yapmayacağım, hiçbir soruya da cevap vermeyeceğim.”

Duruşmanın ilerleyen bölümlerinde Başbuğ’un çapraz sorgusuna geçildi. Başkanı Hasan Hüseyin Özese, çapraz sorgu sırasında İkinci Ergenekon davasının sanıklarından İbrahim Şahin ile Fatma Cengiz arasında geçen telefon konuşmalarını duruşma salonunda dinleterek İlker Başbuğ’a sorular yöneltti. Başbuğ ise, susma hakkını kullandı ve “Duruşma iyice magazinleşti, Şahin ve Cengiz’i sizler benden daha iyi biliyor musunuz?” dedi. Bu sözler üzerine izleyiciler Başbuğ’u alkışladı. Bunun ardından Mahkeme Başkanı, izleyicileri uyararak, “Burada ciddi bir yargılama yapılıyor. Uyarımı dikkate almazsanız sizi dışarıya çıkarırım” dedi.

-Başbuğ mahkeme başkanıyla alay etti-

Başbuğ da “Bu mu ciddi? Çıkartın efendim çıkartın… Bunların burada dinlemesi bile ciddiyet değildir, efendim” diye konuştu. Mahkeme Başkanı da, “Size savunma hakkı vermek için bunları dinletiyorum” karşılığını verdi. Başbuğ ise “İsmi geçenleri de buraya çağırın o zaman” diye konuştu. Mahkeme Başkanı Özese, tekrar Şahin ve Cengiz arasında geçen telefon konuşmalarını duruşma salonunda dinletti. Bunun üzerine sanık sandalyesinden kalkan Başbuğ, duruşma salonunu terk etti. Bu sırada Mahkeme Başkanı “Nereye gidiyorsunuz efendim” diye seslendi. Başbuğ’un salondan çıkması üzerine duruşmaya 1 saat ara verildi. İlker Başbuğ bir süre sonra tekrar duruşma salonuna geldi. Ancak mahkeme heyetinin sorduğu sorulara cevap vermedi. Mahkeme Başkanı Özese’nin sorduğu sorulara Başbuğ, “Bu sorunuza yanıt vermeyeceğim.” dedi. Özese de, “Başka sorular da soracaktım ama susma hakkınızı kullandığınız için sormayacağım.” diye konuştu.

-İşte Başbuğ’u sinirlendiren o telefon görüşmeleri-

İlker Başbuğ’un, Genelkurmay Başkanı olduğu dönemde, Susurluk davasından mahkum olan “Ergenekon” davasının tutuklu sanıklarından Özel Harekat Dairesi eski Başkan Vekili İbrahim Şahin’le Genelkurmay Karargahı’nda sıkça görüştüğü ortaya çıkmıştı. Başbuğ, Şahin’e Genelkurmay Başkanlığı’nın özel hattını tahsis etmiş ve defalarca kendisiyle görüşmüş. Başbuğ, ikinci Ergenekon davasının tutuklu sanığı Fatma Cengiz’le de Genelkurmay’da görüşmüş. Mahkemede dinletilen telefon görüşmelerinden birisinde İbrahim Şahin, 24 Aralık 2008 tarihinde aynı davanın tutuklu sanıklarından Fatma Cengiz’e, “Başbuğ emir verdi diye yaptık bu işi zaten” diyor.

İlker Başbuğ’un duruşma salonundan kaçmasına neden olan telefon kayıtları Akit gazetesinde yayınlanmıştı. Söz konusu telefon görüşmelerine göre, İbrahim Şahin ve Fatma Cengiz, İlker Başbuğ’la sürekli görüşüyormuş. İbrahim Şahin, 3 Kasım 2008 tarihinde Fatma Cengiz’i aramış ve Cengiz’e İlker Başbuğ’la yaptığı görüşmeyi anlatmış. Şahin’in, Başbuğ’a, “Malzemeler eskiymiş, ikide bir şarj ediliyor” dediği, İlker Başbuğ’un, “Eskileri vermişler, yenileteyim orayı” dediğini anlatıyor. İbrahim Şahin, İlker Başbuğ’un Ağrı’da ekip kurmalarını istediklerini söylüyor. İbrahim Şahin, İlker Başbuğ’a, “Evvelsi gece iki saat konuştum ya, o bambaşka ya, ona ben alenen söyledim sen gerçek Başbuğ’sun diye” dediğini söylüyor.

-Büyükanıt ve Bir’le de görüşmüş-

Söz konusu görüşmelerinden; İbrahim Şahin ve Fatma Cengiz’in, İlker Başbuğ’un yanı sıra Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve Genelkurmay eski 2. Başkanı Çevik Bir’le görüştükleri anlaşılıyor.

-İşte o konuşmalardan sadece bir kısmı-

Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından İbrahim Şahin ve Fatma Cengiz’in yaptığı telefon görüşmelerinde, İlker Başbuğ’un ismi şöyle geçiyor:

“BAŞBUĞ EMİR VERDİ DİYE YAPTIK BU İŞİ ZATEN”

24 Aralık 2008 – Saat: 19:37: İbrahim Şahin, Fatma Cengiz ile görüşüyor:

Fatma Cengiz: Abi belgeleri çaldım. Markete bırakıyorum belgeleri, çıkışta alacam. Kaan Hoca’nın üstünü aramışlar. Onun üstünü aramışlar da belgeler üstünden çıkınca ‘Vay çıkış yapıyor’ diye durdurmuşlar. Başbuğ tüm millete yasak koymuş. İstediğim bütün bilgileri çıkarttım. Kağıt üzerine onları da çıkarken tuttum yani çok afedersin ama ayakkabımın içine saklayıverdim.

İbrahim Şahin: Onu isteyen zaten Başbuğ paşam ya.

Fatma Cengiz: He Başbuğ istedi zaten. Onu da tutturmuş ki illa ‘Niye Kaan oranın buranın bilgisayarlarına giriyor’ diye kızmış. ‘Kimse kimsenin bilgisayarına girmeyecek’ diye yasak koydular.

İbrahim Şahin: Canım biz Başbuğ emir verdi diye yaptık bu işi zaten.

Fatma Cengiz: Ben de şey yaptım Başbuğ’a. Az evvel şey yaptım. Özel kalemine şey gönderdim. ‘Haber’ dedim. ‘Paşam gelmesi gerekiyormuş’ dedim. Şahin Bey görüşecek dedim.

İbrahim Şahin: Yav şu köyün ismini istiyor köyün ismini.

Fatma Cengiz: Hı hı onların hepsini çıkarttım abi şey yapayım da çıkınca hemen bilgi ile fakslarım ben sana onları 25 sayfa faks gönderecem ben sana haberin olsun. TSK’da ben sana vereyim. Başbuğ gelince direk Başbuğ’a ver….

-BAŞBUĞ BU İŞE NE DİYECEK?-

İşte Başbuğ o günden sonra bir kaç kez hariç duruşmalara katılmadı. İbrahim Şahin ile aynı davada yargılanmaya tepki göstererek duruşmalara katılmama kararı alan Başbuğ’un, Şahin’in adeta G.kurmay’da yatıp kalktığı şeklinde de yorumlanabilecek sık ziyaretlerine Genelkurmay Başkanı olarak ne diyeceği merak ediliyor. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(24 Ocak 2013, 12:27)

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=5093

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s