Aydın Doğan’dan tarihi itiraf “gazeteci olun dedik onlar militan oldular”

DOĞANDoğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, Doğan Yayın İlkeleri’nin uygulanmasını denetlemek üzere açıklanan kurulda yaptığı konuşmada adeta son 10 yıllın muhasebesini yaptı ve itiraf olarak da anlamlandırılabilecek sözler sarf etti.

10 yıllık AK Parti iktidarı döneminde merkez medyanın büyük bir kısmını elinde bulunduran Doğan Yayın Holding, AK Parti karşıtı yayınlarıyla dikkatleri üzerine çeken bir mecra olmuştu.

TARAFSIZ OLUN DEDİK MİLİTAN OLDULAR

Son 10 yılın adeta özeleştirisini yapan Aydın Doğan, ‘Biz tarafsız olun dedik bazıları militan oldu’ diyerek bünyelerinden gönderilen isimlerle ilgili de ip uçları verdi.

Doğan’ın en dikkat çekici sözleri ise şunlardı; “Biz bağımsız ve tarafsız yayıncılık derken, kimileri bunu militan gazetecilik için bir vize olarak gördü. Bazı medya mensupları kendilerini kurumlarının üzerinde, adeta bir hükmi şahsiyet olarak algılamaya başladı. ”

DOĞAN’DAN BEKİR COŞKUN, EMİN ÇÖLAŞAN, AYŞENUR ARSLAN GÖNDERMESİ

Çok okunmanın, yüksek rating almanın bir başarı kriteri olmadığına işaret eden Aydın Doğan Hürriyet’ten gönderilen Bekir Coşkun, Emin Çölaşan ve Hürriyet’te geri plana çekilerek pasifize edilen Ertuğrul Özkök’e açık bir mesaj verdi. Son olarak CnnTürk’ten gönderilen Ayşenur Arslan da bu sözlerle payına düşen patron eleştirisini aldı.

İşte Aydın Doğan’ın açıklamalarının öne çıkan satırları

”Aradan geçen zaman içerisinde medyada büyük bir devrim yaşandı. Elektronik medya hızla gelişti, sosyal medya diye bir olgu ortaya çıktı. Biz de bu arada bazı hatalarımızı gördük. Bu hatalarımızı düzeltmek ve gelişen medyaya ayak uydurmak için yayın ilkelerimizi yeniledik ve kurula da yeni katılımlar oldu. Bağımsız ve tarafsız yayıncılık çok önemli. Biz bağımsız ve tarafsız yayıncılık derken, kimileri bunu militan gazetecilik için bir vize olarak gördü. Bazı medya mensupları kendilerini kurumlarının üzerinde, adeta bir hükmi şahsiyet olarak algılamaya başladı. Çünkü bizim ilkemiz bağımsız, tarafsız gazeteciliktir. Bazı arkadaşlarımız buna ayak uyduramadı.”

TARAFSIZLIKTAN VAZGEÇELİM TARAF OLALIM DEDİK

En zor taraflarımızdan birisi de odur, tarafsız yayıncılık. Tarafsız yayıncılık çok zor bir iş. Eğer taraflı yayıncı olursanız, işiniz kolay. Biz tarafsız olduğumuz için maalesef her taraftan eleştiriliyoruz. Tarafsızlığı devam ettirmek son derece zor bir iştir. Bugüne kadar gelmiş geçmiş bütün siyasetçiler, muhalif partiler hep bizi eleştirmişlerdir. Çünkü tarafsız olmak zor bir iş. Ben zaman zaman kendi ailem içerisinde ‘Ya biz bu tarafsızlıktan vazgeçelim, bir taraf olalım’ diye tartıştım. O zaman da dediler ki, ‘Yola çıkışımız bu değil, yanlış bir yola sapmış oluruz. Tarafsızlığı devam ettirmek istiyoruz’. Bundan sonra da gücümüzün yettiği kadar bunu yapmaya çalışacağız. Taraf olduğumuz bazı konular var. Nedir bunlar? Ülkemizin menfaatleri, Türkiye’nin birliği, bütünlüğü. Türkiye’nin menfaatleri konu olduğu zaman orada biz tarafız. Taraf olmaya da devam edeceğiz.

TİMETURK

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s