Atatürk’ten kafatası dersleri,64 bin kafa tasını ölçmüş kafatasçı son mohikanlar :)

KAFATASI ÖLÇÜMÜ.

KAFATASÇI SON MOHİKANLAR 🙂 İŞTE ZİHNİYET BU .. 1930’LAR KAFATASÇI İNKİLAPÇILAR

Atatürk’ün mânevî kızı Afet (sonraki Prof. Dr. Afet İnan) İsviçreli antropolog profesör Eugène Pittard öğretmenliğinde Cenevre’de doktorasını yaparken, Türklerin vücut (antropolojik) ölçülerinin iyi araştırılmamış olduğunu, tezi için lüzumunu belirtip yardım istemiştir.

Atatürk de “Sıhhiye Vekâleti”nden (Sağlık Bakanlığına) Anadolu’da iki kerede 40.000 ve 60.000 Türk’ün ölçülerinin alınmasını istemiştir. Bu şekilde toplanan verilerden yola çıkan tez, 1939’da Cenevre’de Fransızcaolarak yayınlanmıştır: Recherches sur les caractères anthropologiques des populations de la Turquie (Türkiye Halklarının Antropolojik Özellikleri Üzerine araştırmalar), Genève, 1939. Kitapta Türklerin yalnız kafatası ölçüleri üzerine değil, boy ortalamaları, cilt-göz-saç renkleri ve göz kapağı çekikliği gibi yirmi kadar fiziksel antropolojik özellikleri üzerine çalışmalara dair bilgiler yayınlandı.

KAFATASI

atatürkten kafatası derslerikemal abi

Atatürk’ten kafatası dersleri,64 bin kafa tasını ölçmüş kafatasçı son mohikanlar :)” üzerine 8 yorum

 1. kafatası ölçümü dedikleriniz “antropoloji”dir. o dönem avrupalının ders kitaplarında Türklerin doğulu ırka mensup olduğu ve bu ırkın az gelişmiş evrimini tamamlayamamış olduğu propagandası çocuklara okutuluyordu. ve bu bilgiler Türkler dahil doğulu milletleri köle yapmayı, sömürmeyi haklı hale getirmek için kullanılıyordu. Atatürk Türkiyesinde gerçekleştirilen dünyanın en büyük antropoloji anketi (sizin deyiminizle kafatası ölçümü) Türklerin de normal ırka mensup olduğunu kimsenin kimseden bir üstünlüğü olmadığını kanıtlamak için yapılmıştır ve sonuçları istenen etkiyi yaratmıştır. Irkçı saçmalıkları Atatürk’ün yaptırdığı bu çalışmalar sonunda Avrupalıların ders kitaplarından çıkartılmıştır çünkü bilimsel olarak çürütülmüştür. yani Atatürk kafatası ölçümü yaptırarak ırkçılık yapmamış dünyaya “biz de sizin kadar normaliz ve insan gibi yaşamayı hak ediyoruz, evrimini tamamlayamamış ırk falan değiliz” mesajını bilimsel olarak vermiştir.

  • GERÇEK TÜRK OLARAK SAPINA KADAR IRKÇIYIM,BİR İTİRAZIN MI VAR?HELE Kİ GAVUR PİÇLERİNDEN DAHA ÜSTÜNÜM(ÖZELLİKLE AHLAK VE EDEP KONUSUNDA).O TAPTIĞIN HERİF NEDEN KORE GİBİ DEVLET YAPMAMIŞ?

 2. Ulu Başbuğ Gazi Mustafa Kemal Atatürk hakkında alaycı yazılarınız bir kenara dursun o araplara tapan kafanızı …edit..islamınızın …edit.. ülke olarak en ileriye gitmek islamda olsa şuan araplar dünyayı yönetiyor olurdu …edit…

  *EDİT: İslama küfretmek için yanlış yerdesin. Sen Anıtkabire git orada çemkir.

 3. ATEİST PAŞALAR MEĞER KAFA TASI AVCISIYMIŞ HEM KOMİK HEM TRAJİK Bİ OLAY YA BUNLARDA HER REZİLLİK VAR ÖLENLERİ DAHİ RAHAT BIRAKMAMIŞLAR PES DİYORUM

  • Kes ulan anasını siktiğim piçi! kesin anadolu çomarı, kanında %1 Türklük genetiği bulunmayan bir ümmetçisin…

 4. kafatsı ölçümünde ne problem var anlamadım?
  Atropoloji bir bilim dalıdır. Ve Türkiyede Üniversitelerde Antropoloji bölümleri vardır ve binlerce öğrencisi vardır. ANtropoloji Irk bilimidir ve Kemik , kafatası ölçmeden bu bilim öğrenilmez.
  bu haberi yapanlar. ne kadar cahil, İnsanlıktan bilimden ve İslamdan ne kadar uzaktır. Allah ıslah etsin bunları.

 5. Atatürk ü kötüleyen zihnıyette hz muhammed s.a.v efendimizi kötüleyende aslında aynı zihniyet biri ülkemizin biri dinimizin kurucusu ülke olmadan din din olmadan ülke devlet olunmaz artık bırakın bu milleti dinle bayrakla bırbırıne kırdırmayı ya adam olun ya siktir olup gidin bu ulkeden

 6. …edit.. arap muhammedin …edit.. devam :-_DD

  *EDIT:Hz.Muhammed’e sövmek için yanlış yerdesin kemalist.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s