Ergenekon davasında savcı mütalaası; İlker Bağbuğ dahil 10 sanığa MÜEBBET!


etö

Ergenekoncular hapı yuttu!

Ergenekon mütalaası : “Ergenekon Terör Örgütünün varlığının sabit olduğu görüldü”

Ergenekon davasının 281. duruşmasında mütalaa verildi. 2bin271 sayfalık mütalaada örgütün varlığı sabit görüldü.

Sanıklardan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, emekli Orgeneral Hasan Iğsız, Orgeneral Nusret Taşdeler’in de aralarında bulunduğu 10 sanık için ağırlaştırılmış müebbet hapis talep edildi. Danıştay saldırganı Alparslan Arslan’a 4 kez müebbet istendi.


etöEski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün de aralarında bulunduğu 67’si tutuklu 275 sanıklı ”Ergenekon” davasının 281. duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nde oluşturulan salonda görülen duruşmaya, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, gazeteci Tuncay Özkan ve emekli orgeneraller Hasan Iğsız ile Hurşit Tolon’un da aralarında bulunduğu 41 tutuklu sanık katıldı.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Ankara GATA’da tedavi gören Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler, emekli tuğgeneraller Veli Küçük ve Levent Ersöz ile İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in de aralarında bulunduğu 26 tutuklu sanık ise duruşmaya gelmedi.

Davaya giren 3 Cumhuriyet savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, Nihat Taşkın ve Murat Dalkuş’un da bir arada katıldığı duruşma, avukatların beyanlarının alınmasıyla devam ediyor. (AA)

FLAŞ!!! SAVCI MÜTALAASINI VERİYOR

Ergenekon davasında Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, esas hakkındaki mütalaanın hazır olduğunu belirterek, 2 bin 271 sayfadan oluşan mütalaayı mahkemeye sundu.

ERGENEKON ÖRGÜTÜNÜN VARLIĞI TESPİT EDİLMİŞTİR!

Savcı mütaalasında, Ergenekon terör örgütünün varlığının sabit olduğunu belirterek, özeti okumaya başladı. Pekgüzel, mahkemeye sunduğu mütalaasında, ”Ergenekon terör örgütünün varlığının sabit olduğu anlaşılmıştır” ifadesine yer verdi.

Savcı Pekgüzel, esas hakkındaki mütalaada, delillerden sanıklara ulaşılan soruşturma aşaması, birleşen dosyalar, “Ergenekon” örgütünün varlığı konusundaki deliller ve bunların tartışılması gibi konulara yer verildiğini açıkladı. Pekgüzel, eylemlerin anlatıldığı, eylem planlarının yapıldığı sanıkların hukuki durumlarının ayrı ayrı ele alındığı mütalaada, “Ergenekon”un varlığı, yapısı ve eylemler konusunda geniş anlatımlara yer verildiğini anlattı.

MÜEBBET TALEP EDİLEN SANIKLAR

Savcı Pekgüzel, ”Ergenekon” davasına ilişkin esas hakkındaki mütalaasında, tutuklu yargılanan emekli Orgeneral Hurşit Tolon, gazeteci Tuncay Özkan ve eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu’nun TCK’nın 312/1 maddesi gereğince, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

BAŞBUĞ İÇİN AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET TALEBİ

”Ergenekon” davasına giren Cumhuriyet savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, esas hakkındaki mütalaasında eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, emekli Orgeneral Hasan Iğsız, Orgeneral Nusret Taşdeler’in de aralarında bulunduğu 10 sanığın TCK’nın 312/1’inci maddesi uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını istedi.

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini isteyen Savcı Mehmet Ali Pekgüzel, sanıklar Alaattin Sevim, Hıfzı Çubuklu, Hasan Iğsız, İsmail Hakkı Tekin, ve Dursun Çiçek’in de örgüt yöneticiliği suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılmasını talep etti. Savcı Pekgüzel, bu sanıklar hakkında örgüt üyeliği suçlamasıyla dava açılmış olduğunu hatırlattı ve örgüt yöneticiliğinden ceza verilmesi istendiği için sanıklara ayrıca üyelikten ceza verilmesine gerek olmadığı yönünde görüş bildirdi. Yargılama sırasında ölen 3 sanık hakkında davanın düşürülmesini isteyen Pekgüzel, firari sanıklar hakkındaki dava dosyasının ayrılmasına karara verilmesini talep etti.

ALPARSLAN ASLAN’A 4 KEZ MÜEBBET İSTEMİ

Danıştay saldırısının faili Alparslan Arslan’ın “darbeye teşebbüs” ve “kasten adam öldürmek” suçlarından 2’şer kez olmak üzere toplam 4 kez müebbet hapsi istendi.

15 YILA KADAR HAPSİ İSTENEN SANIKLAR

”Ergenekon” davasına giren Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, esas hakkındaki mütalaasında aralarında Sedat Peker, Semih Tufan Gülaltay, Mehmet Bora Perinçek, Ali Yasak, Emin Şirin, Güler Kömürcü Öztürk ve Tanju Güvendiren’in de bulunduğu 96 sanığın ”Ergenekon terör örgütüne üye olmak” suçundan 7.5 yıldan 15’er yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını istedi. Savcı emekli Albay Arif Doğan için de “Ergenekon terör örgütü üyeliği”nden 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis istedi.

DURUŞMADA TARTIŞMA

Duruşmada mütalaa okunurken tartışmalar çıktı. Avukatlar taleplerinin karara bağlanmasını istedi.

DOSYASI AYRILACAK SANIKLAR

Mütalaada, dava açıldıktan sonra yaşamını yitiren İlhan Selçuk, Engin Aydın ve Murat Özkan’ın dosyalarının ölüm nedeniyle ayrılması talep edildi.

Savcı Pekgüzel, haklarında yakalama kararı bulunan firari sanıklar Bedrettin Dalan, emekli Tümgeneral Mustafa Bakıcı, Turan Çömez, Emrah Gönenci ve Saipir Deblevidze’nin dosyalarının ayrılmasını istedi.

Savcı ayrıca eski MİT görevlisi Özel Yılmaz’ın dosyasının MİT görevlileriyle ilgili çıkarılan yasa gereği izin alınması gerektiği gerekçesiyle ayrılmasını da talep etti.

BERAAT TALEPLERİ

Savcı, Ümraniye’de bombaların bulunduğu evde oturan Ali Yiğit’in beraatini istedi. Savcı, Danıştay saldırısıyla ilgili Süleyman Esen ve Salih Kunter’in de beraatini istedi. Beraati istenen diğer 2 sanık Adem Uzun ve Erdal İrten.

HÜKÜM KURULMASINA GEREK OLMAYAN SANIKLAR

Mütalaada, Ayhan Parlak ve Oğuzhan Arslan hakkında hüküm kurulmasına yer olmadığı kaydedildi.

Ayrıntılar geldikçe eklenmektedir…,

kontgerilla.com

312/1 MADDESİ NE DİYOR?

TCK’nın hükümete karşı işlenen suçlar başlığı altında yer alan bu madde şöyle: Hükûmete karşı suç MADDE 312. – (1) Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs eden kimseye ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilir.(2) Bu suçun işlenmesi sırasında başka suçların işlenmesi hâlinde, ayrıca bu suçlardan dolayı ilgili hükümlere göre cezaya hükmolunur.

Ergenekon davasında savcı mütalaası; İlker Bağbuğ dahil 10 sanığa MÜEBBET!” üzerine bir yorum

 1. Amerika sayesinde olan bu Ergenekon, amac sadece Turk askerinin tercubeli askerlerini azaltmak.. Sonucta eger Arab Bahari sonuclanirsa, suriyede yikilacak, Sonra IKI ulke kaliyor; IRAN (shie) ve Turkiye (Sunnie). Siz Amerikanin ve Israil’in yerinde olsaniz ne yaparsiniz? Iki guzlu ukle orta doguda ve istemiyorsunuz.. ve nufuzlari fazla israil icin (israil irana saldirmak istedigini bir kac kez soyledi ama amerika karsi cikti)

  ben soyluyeyim; 1- turkiye’ki salak asiri sunni kisileri kiskirt ve Iran’la savasa sok
  2- Ic ve dis savas lar sayesinde iki devlet asiri derece zayiflasin (silah satib dahada borclandir)
  3- Ulkeri savasin sonunda parcalara bol ve petrol/maden zengin bolgeleri bizim kontrolumuzda olan yeni bir devlet olussun..
  4- Salak asiri sunni ve asi milleyci salaklara savasi baslatmasi icin kerkuk senin olacak gibi hayalperest hikayeler uydur..

  Irak’ta kuzeyinde kurt devleti kuruldu yillardir, Suriyenin kuzeyinde kurt devleti kurulmasi icin su anda savas var ve senin turk devletin bu terroristlere silah yardimi yapiyor..(barzaniye yaptigi gibi)
  Amerika Israil zaten Turkiyenin guney dogu topraklarin cogunu satin almis PKK olaylarindan ucuzlayip millet kactigi icin..Erdogan federasyon kurmayi istiyor ve bu federasyon biz turkiyeye bagli olmak istemiyoruz derse? ve bu federasyon Suriyenin kuzeyiyle, irak kurt devletiyle sinirlari birlestirirse?
  Anladinizmi ne zaman askere ihtiyaciniz oldugunu? Amerika Irak savasi ile Irak petrolu icin 4 trilyon dolar harcamis, Suriyeyi petrolu Iraktan-suriye petrol hattindan akdenize goturmek istiyor. Simdi bu asiri hayalci sunni musluman kardesler adamlarin 4 tirilyon harcadigi 100.000/1.000.000.000 arasi insanlari oldurdugu halde sanami birakacak..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s