Bursa’da Osman Gazi türbesinin dibine dikilen ve Osmanlıyı aşağılayan Cumhuriyet ucubesi kaldırıldı!

burca ucubesi

Koca Bursa’da şehitler anıtı dikilecek başka yer bulamamışlar adeta Osmanlı’dan intikam alır gibi Osmanlı’nın kurucusu Osman Bey’in türbesinin dibine bu UCUBEYİ dikmişler.

.

Osmanlı’nın kuruluş başkenti olan Bursa’da Osmanlı’ya hakaret eden utanç abidesi kaldırıldı. Bursa’nın 687. fetih yıldönümüne bu yıl anıt gölgesi düşmedi.

6 Nisan 1326’da fethedilen Bursa, Osmanlı’nın beylikten devlete geçişteki ilk başkenti oldu. İstanbul’un fethine kadar da başkent olarak kaldı. Osmanlı’nın kurucu padişahları Orhan Gazi, Osman Gazi ve I. Murat’ın (Hüdavendigar) mezarları da bu şehirde bulunuyor.
Tophane semtinde, Osman Gazi’nin türbesinin hemen yanına Bursa’nın Yunan işgalinden kurtarılmasından sonra bir abide dikildi. Hacivat Köprüsü yanında 14 Türk askerinin birden şehit edilmesi ve kurtuluşun sembolü olarak 11 Eylül 1922’de dikilen abide, Cumhuriyet’in tek partili dönemlerinde bir utanç abidesine dönüştürüldü.
Anıt üzerine yazılan kitabede, Yunan işgalinden kurtulan Bursa, sanki Osmanlı işgalinden kurtarılmış gibi gösterildi. Osman Gazi’nin türbesinin hemen yanında Osmanlı’ya küfredilmesine yıllar boyu Bursalılar feryat etti. Gelen bütün yönetimlere bu utanç anıtının kaldırılması için girişimlerde bulunuldu.
Bu anıtla ilk açık mücadeleyi 1983 yılı Sıkıyönetim Komutanı olan Tuğgeneral İbrahim Etem Aral yürüttü. Tuğgeneral Aral, “Ya bu anıtı buradan kaldırırım ya da ben buradan giderim” diye söz verdi. “Takkeci Kazım” olarak bilinen Kazım Sert, yıllardan bu yana bu anıtın kaldırılması için kampanyalara öncülük etti.
Son dönemde ise mücadelenin öncülüğünü BBP İl Başkanı Ömer Ünsal yürüttü. Tarihçi Mustafa Armağan, anıtın kaldırılması yolunda bilimsel çalışmalar yayınladı. Bu kampanyanın bir anlamda sözcülüğünü ise Ülke TV’de yayınlanan “Sıradışı” programı yürüttü. Geçtiğimiz aylarda AK Parti Bursa İl Başkanlığı heyet oluşturdu ve Ankara’ya giderek girişimlerde bulundu. Konuya Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan el attı.
ucubbeee2ucubesiii
Osmanlı’nın doğuş merkezinde, Osman Gazi’nin yanında Osmanlı’ya küfreden bu utanç abidesi yapılanh bir çalışma ile kaldırıldı. Bursa’da yıllar süren bir sızı da böylece giderilmiş oldu. 
Bu yıl Bursa’nın 687’nci fetih yıldönümü kutlamalarına utanç abidesinin gölgesi düşmemiş oldu.
.
bursa
.
ANIT KİTABESİNDE NELER YAZIYORDU ?  
.
ucube abide
.
Şehidler Anıtı Kitabesi
.
Burada yatan askerlerin şehid düştükleri muharebe öyle muazzam bir zaferle nihayet bulmuşturki neticesinde Bursa ikinci defa feth edilmiş ve kadim Osmanlı Hükümeti nihayet bulmak yerine Hükümet-i Cumhuriyemiz teessüs etmiştir. Bu Şehidler bu eserlerin Abide-i mefharesidir. Mukaddes ruhlarına fatiha.
19 Muharrem 1341/11 Eylül 1338 (1922)
.

Koca Bursa’da şehitler anıtı dikilecek başka yer bulamamışlar adeta Osmanlı’dan intikam alır gibi Osmanlı’nın kurucusu Osman Bey’in türbesinin dibine bu UCUBEYİ dikmişler.Bu ucubeyi kaldıranlardan Allah razı olsun.

.

Bursa’da Osman Gazi türbesinin dibine dikilen ve Osmanlıyı aşağılayan Cumhuriyet ucubesi kaldırıldı!” üzerine 4 yorum

  1. hadi canım ortadoğu cetvelle çizildi.osmanlı benim dedemdir,dedeme söğdürmem atatürkte babamdır babamıda kullandırmam.benim babamı kullanıp dedeme küfür edemezsiniz.babam en önemli 50 yıl sonra açkılacak vasiyet bıraktı açın bu vasiyeti.atatürkün vasiyetini açtırmayan karşıma gelemez.

  2. O ucube değil.Gerçekler.Bu topraklar Osmanlının kaybettiği Atatürk ve silah arkadaşlarının kazandığı topraklar.Burasıda Türkiye Cumhuriyeti.Ne hakla milletin anıtını kaldırırsınız.

    • Doğrusu bu yazdığınızdan pek bir şey anlaşılamıyor. Ne hakla “milletin” anıtı derken bir anıtın milletin olabilmesi için milletin arzusu ile gerçekleşmiş olması gerekir. Bu topraklar Osmanlı’nın kaybettiği topraklar değil zira savaşı Osmanlı kazandı. İşgale Osmanlı son verdi ancak rejimi değiştirme işi işgal bitirildikten sonra gerçekleşti. Ve zaten Cumhuriyet fikrine karşı olan hiç kimse de yoktu.

      • İstanbul ve ankara hükumeti olarak ayrıldı kurtuluş savaşında ankara anadoluyu yönetti BMM İstanbulda osmanlıydı yani kısacası Türkiye Cumhuriyeti İlan edilmeden önce BMM Osmanlıya bağlı değil idi bu durumdada osmanlı o toprakları kurtarmış olmuyor kısacası daha fazla tarih araştır osmanlı kurtuluş savaşına destek vermedi zaten

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s