Mustafa Kemal şapka yüzünden kaç kişiyi idam etti?

şapka inkilabıFes Hristiyan kıyafetine ait değildi ve halk benimsemişti, Fas’da ilham alınmış ve 1800’lü yıllarda da resmi kıyafet olmuştu İstanbul’da Feshane’de üretilmişti ama şapkanın siperi vardı. Üstelik Avrupa’nın malıydı. Siper secde edilmesini engelliyordu. Bu yüzden de, şapka, şiddetli itirazlarla karşılaştı.
1925 Ağustosunun son haftasında, Kastamonu’ya ve İnebolu’ya yaptığı bir gezide Mustafa Kemal fese ve hâlâ Anadolu illerinde giyilmekte olan geleneksel kıyafetlere savaş açtı. 
Atatürk’e göre şapka; çağdaş olma, evrensel medeniyete katılma, kafaların içini hurafelerden kurtarıp bilimsel düşünceye açma yolundaki çabaları destekleyecek en önemli adımdı. 🙂

Kişinin kıyafetini değiştirmekle ruhsal yapısının da değişeceği varsayılıyordu. “Efendiler”, diyordu, şapkalı olarak ilk kez gittiği Kastamonu’da;

Turan kıyafetini araştırıp canlandırmaya gerek yoktur. Medeni milletlerarası kıyafet, milletimiz için layık bir kıyafettir. Onu giyeceğiz. Ayakta iskarpin veya potin, üstünde pantolon, yelek, gömlek, kravat, ceket ve doğal olarak bunların tamamlayıcısı olmak üzere başta siperi şemsli serpuş; bunu açık söylemek isterim, bu başlığın ismine şapka denir.”
Ankara’ya döndüğünde kendisini karşılayan “üst düzey”lerin tamamı şapkalıydı. (Bravvoo) Hava ile birlikte moda anlayışı da değişmiş, hayat bir gün içinde başkalaşmıştı.

idamlar

Millet Yunanı denize dökmüştü ama içeride öyle bir düşman vardı ki çaresizlik içindeydiler. İşte sözde İstiklal mahkemeleri ile idam edilen ve sindirilen çaresiz halk.

Zaten hazırda bekletilen “Şapka iktisasına (giyilmesine) Dair Kanun” Tasarısı hemen Büyük Millet Meclisi’ne sevk edildi. Ama geçirmek çok kolay olmadı. Tasarı görüşülürken, taslağın Anayasaya aykırı olduğu ileri sürüldü. Bunu ileri süren Bursa Milletvekili Nurettin Paşa’ya, Atatürk’ün yakın çevresinden zamanın Adalet Bakanı Mahmut Esat (Bozkurt) çok sert çıktı: “Hürriyetin nasibi, irticaın elinde oyuncak olmak değildir… Ülkenin çıkarlarına olan şeyler hiçbir zaman Anayasaya aykırı olamaz, olmaması mukayyettir (belirlenmiştir).

Tabii herkes sustu. Şapka kanunlaştı (25 Kasım 1925). Artık erkeklerin şapka dışında başlık giymeleri suçtu.

Ama o sırada ülkede yeteri kadar da şapka yoktu. İnsanlar şapkaya benzer ne bulurlarsa başlarına geçiriyorlardı. Hatta Rum kadınlarının giydiği şapkalar bile bir süre üst tabaka erkekler tarafından kullanılmış, bu yüzden traji-komik görüntüler oluşmuştu.
Aydınlar şapkaya kolayca uyum sağlamıştı, fakat halkın tercihi farklıydı: Yüzyıllar boyu kullandıkları başlıklardan vazgeçmek istemiyorlardı…
Bu direnişin özünde alışkanlıkla birlikte dini gerekçeler de vardı. Şapka ile namaz kılınamaması, ona karşı bir antipati doğurmuştu…
Şapka Kanunu’nun çıkmasıyla birlikte Erzurum, Rize, Sivas, Maraş, Giresun, Kırşehir, Kayseri, Tokat, Amasya, Samsun, Trabzon ve Gümüşhane’de sert direnişler yaşandı. Ama hepsi çok şiddetli, hatta vahim bir şekilde bastırıldı…
Mesela Trabzon’un Of İlçesi, Hamidiye Zırhlısı tarafından bombalandı. “Bizim uşaklar”ın, “Atma Hamidiye atma, şapka da giyeceğuk, vergi de vereceğuk” diye aman dilemeleri meşhurdur.
Oysa, şapkadan başka bir başlık giymekte direnmenin cezası, kanuna göre, üç aya kadar hafif hapisti. Ama şapka, İstiklal Mahkemeleri’nin en önemli konusu haline getirilmişti. Ve şapkaya direndikleri gerekçesiyle, başta İskilipli Atıf Hoca ile Babaeski Müftüsü olmak üzere, Rize’de 8, Maraş’ta 7, Erzurum’da 4, Sivas’ta 3, İskilip’te 2, Menemen’de 28 olmak üzere, çeşitli yerlerde toplam 78 kişi idam edildi.
Ardından 25 Kasım 1925’de çıkarılan yeni bir kanunla bütün erkekler için şapka giyme zorunluluğu getirildi. Böylece şapka dışında bir başlık giyilmesi cezayı gerektiren bir suç haline getirildi. Şapka Kanunu’na muhalefet ettiği gerekçesiyle idama mahküm olanlar arasında bir de kadından söz edilir. Bu, Erzurum’da (yıl 1926) bohçacılık yaparak hayatını kazanan “Şalcı Bacı”dır… Gazeteci Nimet Arzık, bu olayı duyduğunda bir hikâye yazdığını ve adını “Şalcı Bacı Asılmaya Gidiyordu” koyduğunu anlatır.
Nimet Arzık, Şalcı Bacı’nın “Şapka Kanunu’na Muhalefet suçundan asılacağı”nı öğrendiğinde çok şaşırdığını, “candarmalar” onu iterek sehpaya götürürken “Kadın şapka giye ki asıla?” diye sorarak geçtiği yollardaki “donuklaşmış” insanların içlerini kabarttığını ifade eder.
Şalcı Bacı’nın “Kadın şapka giye ki asıla?” şeklindeki safça şaşkınlığını Nimet Arzık şöyle cevaplandırır:
“1 Kasım 1925’te kabul edilen Şapka Kanunu, Anadolu’da yer yer protestolara sebep olunca, hükümet demir yumruğunu kullanmaya karar verdi.
“Konya, Maraş, Giresun, Rize, Erzurum, Kayseri gibi şehirlerde halkın şapkaya direnmesi, buralarda gezici İstiklal Mahkemeleri’nin dolaşmasına sebep oldu.
“Bu mahkemeler sadece Erzurum’da 30 kadar idam hükmü verdi.”

Yavuz Bahadıroğlu

_________________________________________________________________________________________

Anlaşılan Şapka yüzünden idam edilenlerin tam bir listesine veya sayısına ulaşmak mümkün değil ama bu rakamın binlerle ifade edildiği aşikar. Bu alanda tarihçilerimizin ülkemizin bu karanlık dönemine dair daha çok araştırma yapmaları gerekiyor. Şapka giymeyenler rejime karşı geliyor , gericilik yapıyor diyerek idam ediliyordu. Hatta Of ilçesinde şapka giymeye karşı olan halkı sindirmek için bugün katil Esed’in yaptığı gibi kendi halkını tıpkı Dersimde olduğu gibi bombalamış bir zorba rejim.

Bir ülke düşünün ki şapka giymeyi reddedenler gerici oluyor rejim düşmanı oluyor ve bu yüzden İDAM ediliyor.

İşte o ülke M.KEMALİN ülkesi..

___________________________________________________________________________________________

Mustafa Kemal şapka yüzünden kaç kişiyi idam etti?” üzerine 174 yorum

 1. Yanlış öğretilendir, doğru ise öğretileni sorgulamaktadır!
  Eğer gerçekten yakın tarihimiz merak edilseydi tarih kitaplarının gerçekliği de sorgulanırdı elbet. O kadar mantık hatası var ki bu ayrıntıyı sadece görmek için bakanlar farkedebilir.

 2. Bunu yazan kişi yazdığı her kelimede asla objektif olmamıştır. Tamamen TÜRKİYE CUMHURİYETİ KURUCUSU GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’e hakaret ve gerçeği yansıtmayan 15 yaşında ergenliğe henüz girmemiş çocuklar gibi sağdan soldan duyduğu asılsız haberlere itibar edip kendisi yaşamış gibi anlatmış. Evet yazmayı beceremeyen bu insan müsfettesine soruyorum. Eleştirmeye gelince leş ağızlarınız sonuna kadar açılıyor. Diyorsun ya şapka giymeyenleri istiklal mahkemelerinde süründürdüler. Rt kendisine oy vermeyenleri vatan haini ilan edeli kaç ay oldu ? Mustafa Kemal Atatürk ün karakteri sizin gibi koyunlara fazla gelir idrak edemezsiniz. Bizim Cumhurbaşkanımız askerlerimizi şehit edenlerin başıyla asla halay çekmemiştir. İmralıda tatil yapan ite ise sayın öcalan diye hitap etmemiştir. Osmanlı torunclugu oynama burda. Osmanlı ailedir, Türk ise bir ırk. Aslını inkar eden kimliği belirsiz babasızın tekidir. He bu arada keşke senin babanda şapka taksaymış, senin gibi gereksiz insanlarla muhattap olmaya gerek kalmazdı…

  • arkadaş bu kadar yazı yazmışssın konuyu rte getirmek için de ugraşmışssın..biz bu konuları yıllar önceden biliyorduk..araştırılmasın diye atatürke kanun cıkardılar…dünyada yasayla korunan tek adam atatürkdür…madem bu kadar başarı göstermişdir de bu ülkeye bu millet nankörmü atasını dışlasın…sen önce tarih kitaplarından atatürkün silah arkadaşlarının cıkardıgı kitapları oku da sonra bilir bilmez konuş..

 3. Atatürk OSMANLI devletinin onlarca paşasından biriydi maaşı ve emekliliği vardı. Peki milyonlarca şehit ve gazi halkın maaşı ve emekliliği varmıydı sizce hangisi daha fedakar. Atatürkçülük: Şehit ve gazi kalanları sömürme projesidir. Eski solcular için MUSTAFA KAMAL burjuva idi şimdiki sosyal demokratlar için kutsal KAMAL…

 4. Şapka kanununu bahane edip cumhuriyeti tanımamak, isyan çıkarmak padişahlığı istemek, idamların gerekçesidir. Rize’de 170 silahlı isyancı şehri yağma yaparken Hamidiye’nin bombadımanı iki gün devam etmiştir. Türkiye genelinde 20 kişi şapka kanununa muhalefetten idam edilmiştir. Bir devlet, bir Cumhuriyet kurulurken bu kadar sancılanma olur. Bu Cumhuriyet düşmanlığını bırakın! Saygılarımla

 5. Kandır anam kandır yaraşır yaz şiiri be ozan yazdıklarından cehalet akıyor. Memlekette sorsan herkes Doktor herkes Tarihçi yazık çomarlar yalamaya devam İskilipli Atıf İngilizci bir hain olduğu için asıldı Şapkadan değil.

  • Halt etmişsin ezik, iskilipli atıf adı üstünde iskilipliydi ve o zamanın hatrı sayılır sözü muteber bir insandı senin gibi putçular onu astırmak için kanundan önce çıkardığı risalesine kulp buldu sonrada rejime muhalefetten idam etti, çünkü bunu halkı yıldırmak söylediğini yaptırmak için gözdağı olarak planladı… hoşt hoşt ipini koparmışın bari havlayacağın yere dikkat et… senin gibi günaydınla beslenen zavallılar inanır o uydurma haberlere!

 6. RESMEN CAHİLLİK AKIYOR ÇOMAR İŞTE ERDOGAN BEN PEYGAMBERİM DESE KARŞI CIKSAM BANA VATAN HAİNİ DİYİCEK BİRİNİN YAZISI İŞTE

 7. İlk şapka devrimi 2. Mahmut zamanında 1828 yılında çıkarılan elbise nizamnamesiyle resmi başlık olarak kabul edilmiştir. Fesin Osmanlıya geçişi de biraz ilginçtir. 2. Mahmut döneminde Kaptan-ı Derya olan Koca Hüsrev Paşa Tunus’tan getirdiği fesleri gemilerdeki askerlere giydirmiştir. 1828 yılında Serasker olan Hüsrev Paşa bu kez de İzmir’de bir taburun er ve subaylarına fes giydirerek İstanbul’a getirerek eski Bab-ı Seraskeri meydanında (Bugünkü İstanbul Üniversitesi meydanı) padişahın huzurunda talim yaptırmıştır. Fesin Osmanlı ordusuna girişi bu şekilde olmuştur. Eğer o gün 2 . Mahmud’un huzurundaki askerler fes yerine şapka giymiş olsaydı bugün tarih yalancıları ”Atatürk şapka devrimi yüzünden binlerce alimi astı” diyemeyeceklerdi.

  2. Mahmud gerçekleştirdiği bu devrim yüzünden o dönemdeki gericiler tarafından ”gavur padişah” olarak anılmıştır. Şu komik duruma bakın ki fesi getiren padişaha gavur diyenler yaklaşık 100 yıl sonra fesi kaldıran Atatürk’e de gavur demişlerdir. Gerici her dönemde gericidir. Siz ne yaparsanız yapın eğer bir yenilik gerçekleştiriyorsanız gericiler için gavursunuzdur kafirsinizdir din düşmanısınızdır.

  • yamuk yumuk doldurma cumhuriyet saçmalıklarını doğru bilgi zannetmeyin.2.mahmut’un getirdiği fesi kaldırmaya değil bütün ilmiye sınıfıda dahil olmak üzere her türlü İslami kıyafet yasaklandığı için millet ayaklanmıştır.Nasıl laiklik ilericilikse bu gücü yahudi haham hristiyan papaza yezidi şamanına yetmemiş ama müslümanları asıp kesmiştir.selanikli zaten kendisini din düşmanı olarak kabul ediyor ve tanıtıyor…din düşmanı olduğunu bir çok kez beyan etmiştir en son tarih kitabına el yazılarıyla İslam’a ve onun bütün kutsallarına hakaretler yazmıştır.Bunlar onun dinsizliğinin belgeleridir.Dinsiz birisinden beklenilen davranışları sergilemesi anlaşılabilir.Ama bunları doğru görmek TAM BİR SAPIKLIKTIR.

 8. senin Allah aşkına tarih siyaset politika hakkında bir fikrin varmı belgemi istiyorsun ister gercek ister sahte 50 belge koyarım önüne önemli olan kendin araştırıp bulman ben dönem tarihi okurken birbirine karşıt paşa aydın siyasetçi gazetecinin hatıratlarını bulabilmek için aylarca araştırıp sahap dolaşıyorum kısacık bir zaman birimi için
  sonrada sizin gibi klavye aydınlarını delikanlılarını görünce contalar yanıyor öyle boş konuşuyorum zanetmeyin sizin gibi okumak bizi hiç yumuşatmadı daha cezaevinden çıkalı bir sene olmadı 13 dosyamız var hamd olsun yüz kızartıcı bir şeyimiz yok 12 yaralama gurur duymuyorum ama hak edene hakkını veririm Allah yazmış mizacımız bu…

 9. Rahmetli Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Düşmanlar ile beraber ne mücadeleler ettikleri(sağlam kaynaklardan tarihimizi okuyalım lutfen) i bu Milletin Halkını şapka takmıyor diye astırdığına inanan .Kusura bakan da baksın hiç sorun değil.Rabbimizin kelamı” onlara birer aşağılık maymunlar olun dedik”ayeti geliyor nedense aklıma
  Bunlar gerçekleri bilmeden gerçekmiş gibi savunan insan nesli son batılılaşma döneminde tekrar zemin buldu ve türedi maalesef .

  • Ya adam dinsiz olduğunu bir çok yerde beyan etmiş ne diye zorla dindar göstermeye çalışıyorsunuz ? Size ne ya ! Adam gavursa gavur ! Murat bardakçı bile isyan etti…Adam El yazısıyla İkra suresini alaya alıyor, Peygambere hakaret ediyor…Andrew Mango’ya röportajında “bütün dinler yok olsun” istiyorum diyor…Siz niye zorla adamı dindar yapmaya çalışıyorsunuz ?

 10. Ben bir eşcinselim ve laz kökenliyim, peki beni nereye koyacaksınız. İslamın bana olan bakış açısı nedir? Neden memleketim olan Rize de bana yaşam şansı verilmiyor. Pazar dan Hisar dan gey çıkması kimi neden rahatsız ediyor, eşcinsellik bu kadar mı kötü ?

  • Eşcinsellik geçmişte Lut kavminin helal edilmesine sebep olmuştur.Islah olursun inşallah sabr et Dünya çok kısa.Kurandan Lut kıssa sını oku lütfen.

  • Escinsellik bir rahatsizliktir ve tedavisi mumkundur. fitrata uygun degildir. dunyada yaratilan hersey ciftiyle yaratilmistir. Hic bir yerde ve inancta sinirsiz ozgurluk yoktur. dinler insanlari kisitlamaz ve sinirlarini bilmeleri koruyabilmeleri icin vardir. Islam dininde tevbe kapilari her gunahkar icin aciktir samimi her kalbin islam dininde yeri vardir.

 11. Atatürk olmasaydı ne olurdu sorusu ben gaybı biliyorum demektir insanı dinden çıkarır hele birde şöyle olurdu böyle olurdu yorum yaparsan pisliğine tüy dikmiş olursun. Liderleri yüceltenler çıkar çevreleridir halkı ezmeyi hak görürler .

 12. beşer kendi putunu kendi yapar kendi tapar sanki gaybı bileceklerini zannederler beyin yıkanınca böyle düşünürler.

  • Ben dinci minci değilim.. Cinci de değilim… Lâkin, şapka diğer inkîlaplar başlayınca; millet uyandı; yeni düzen, İslâmiyete savaş açmış bir düzendi. Haçlıların dayattığı bir düzendi. Uyanınca da, canını ortaya koyup direndi.. Zaten çakma savaşlarla(yunan gibi) eli silah tutabilecek genç erkekler öldürülmüştü, daha önce de Yemen’de, Galiçya’da, Trablusgarp’ta… Nüfusun çoğu çocuk, kadın ve yaşlıydı. Zaten nüfusun 8 milyon civarında olduğu söylenir ki; karşı çıkıp savaşabilecek 100.000 kişi bile yoktu. Galip, istilacı, bölücü devletler cetvelle bölüp parçalamış, yağmalamış ve son gösteriyle de(yunanla savaş) kahraman türetip dayatmıştı. Ajanlar kol geziyordu zaten. Bana Kuvay-ı Milliye denilen kuvvetlerimizle; istilacı İngiliz, Fransız, İtalyan askerlerinin hangi cephede birbirlerine kaç mermi attığını söyleyecek(belgeleyecek) bir yiğit var mı?

   • Sen bu günden öncelerde,veya çocukluğunda,yemek yerken kaç lokma,ve o lokma içinde kaç tane, pirinç kaç tane nohut veya fasulye.adedi yediğini kanıtla sanada birileri kurtuluş savaşında kaç silah ile kaç mermi attığını söyler.Tabi Türk kanı taşıyorsanız

   • senin Allah aşkına tarih siyaset politika hakkında bir fikrin varmı belgemi istiyorsun ister gercek ister sahte 50 belge koyarım önüne önemli olan kendin araştırıp bulman ben dönem tarihi okurken birbirine karşıt paşa aydın siyasetçi gazetecinin hatıratlarını bulabilmek için aylarca araştırıp sahap dolaşıyorum kısacık bir zaman birimi için
    sonrada sizin gibi klavye aydınlarını delikanlılarını görünce contalar yanıyor öyle boş konuşuyorum zanetmeyin sizin gibi okumak bizi hiç yumuşatmadı daha cezaevinden çıkalı bir sene olmadı 13 dosyamız var hamd olsun yüz kızartıcı bir şeyimiz yok 12 yaralama gurur duymuyorum ama hak edene hakkını veririm Allah yazmış mizacımız bu…

   • Ben sana sadecee “hadi ordan, sen tarihin anlam ve manasını bile bilmeyen cahil yobsz” derim.

  • Umuma karşı yapılmış işin İFTİRASI olmaz…Atatürk dinsizdir ve bundanda hiç gocunmanıza gerek yoktur.

 13. Allahın beğendigi bir ırk yoktur kabirde size turk arap ingiliz misin diye sorulmayacak (tabi ahirete inaniyorsaniz) Sadece Razi Oldugu Kullar Vardir Bundan Ötesi Şeytan Meşgalesidir….

 14. Gerizekalı editör yobazlarına ithafen;Softa sınıfının din simsarlığına izin verilmemelidir. Dinden maddi menfaat temin edenler. İğrenç kimselerdir. İşte bu duruma karşıyız ve buna müsaade etmiyoruz.
  -Mustafa Kemal Atatürk

 15. https://tibbiyelihikmet.wordpress.com/2014/12/21/sapka-giymeyen-hocalar-asildi-yalani/comment-page-1/

  Sayın admin tarih kitaplarında ve arşivlerde yer alan, dini kullanarak halkı isyana getiren bu kimseleri ‘şapka devrimi yüzünden asılan kurbanlar’ şeklinde önümüze servis edip insanları kandırmandaki, dini kullanarak insanların dini duygularını sömürerek onları isyana sürükleyen o zamanların vatan hainlerini kurbanmış gibi önümüze sürmendeki amaç nedir? Yazdığın yazıda kullandığın kaynaklar neler? Yine dini kullanarak insanların duygularını sömüren bir diğer hainlerin eserleri mi? lütfen biraz okuyalım! Din düşmanı olan bir devlet yöneticisi neden Diyanet işleri Başkanlığı’nın temellerini atmıştır? Atatürk öldü ve bir devlet yöneticisiydi. Bir yönetici olarak halkının dini inançlarının kullanılmasını engellemek adına yaptığı bir çok yenilik vardır. Ancak hala din elden gidiyor tarzında zihniyete sahip insanların varlığını görmek çok üzücü.. Dinsel inançlar kişiseldir kimse sizin inancınızı sizden alamaz, bu yüzden de sizleri asmaz!

  • Resmi tarihin yalanlarından süslü kelimelelerle insanları ikna edemezsiniz çünkü bir çok ailede atası dedesi babası SARIK CÜBBE YÜZÜNDEN ASILMIŞ İNSANLAR VAR…Dini inançların kullanılması konusunda ATATÜRK bir DAHİDİR…Nitekim Balıkesirde Camide insanlara dindar görünmek için Hutbe vermiş , Erzurum kongresinde bir HOCA gibi dua ile bitirerek bir konuşma yapmıştır.Ne zaman gücü eline geçirmiş o zaman DİNSİZ olduğu için planını uygulamıştır.Bunda gocunacak birşey yok adamın işi anlayışı inanışı neyse onu uygular gayet basit…

   Siz cehaletten gözünüzü açmıyorsunuz ! Azıcık insaf edinde Ya bu İskilipli Atıf Hoca’nın mahkeme kayıtlarından kendisinin savunmasını yaptığı 13 sayfa neden imha edilmiş niye arşivlerden çıkarılmış bir sorgulayın…

   Atatürk dinsizdi ve dindar olsa ne olurdu ? Yaptığı Müslümanlara göre tam bir KAFİRLİKTİR.Sevenleri de ilah kabul ediyor ! Üstelik 15 yaşında bir kız olan Zsa Zsa Gabor’a tecavüzü bile kabul görüyor ! Pes…

 16. BOŞUNA KENDİNİZİ YIRTMAYIN KAMALİSTLER. TARİHİ GERÇEKLERİN ŞÖYLE GÜZEL BİR HUYU VARDIR. ASLA GİZLENEMEZLER VE ER GEÇ DOSDOĞRU ORTAYA ÇIKARLAR. KENDİNİZİDE PARALASANIZ, YIRTINSANIZ GERÇEK TARİH ARTIK GÜNYÜZÜNE ÇIKMAYA BAŞLADI. BUNU KABULLENİN VE KAFANIZA SOKUN. YOKSA BİRİLERİ BÖYLE BEYNİNİZE ÇİVİ GİBİ ÇAKAR.

  • SEn önce git bir Tarih ne demek tanımı ne onu öğren.Tarihin gerçekleri nasıl şimdi gün yüzüne çıkacak onu merak ediyorum.Tekrar olayları yaşatıp ayrıntıları önümüze mi sunacaksınız.Saçma sapan konuşuyorsunuz.Yalanlarınız Tarihin gerçek yüzü mü yani.Kubilayın kafasını kesen Derviş mehmetten ne farkınız var sizin.Güya o da cumhuriyet düşmanı,fesli hilafet yanlısıydı.Müslüman kardeşinin rahatlıkla kafasını kesip bir kazığa takıp gezdirebildi.Biraz okuyun okuyun.Peygamberin emri “OKU”‘yunnn…

  • Ey çomar dinci Kemal Paşa olmasaydı senin ülkende o beğendiğin namazlarını vakitlerini hatırlatacak, o iftarını açacak Ezan sesi olmayan bir ülkede yaşayacaktın şuan. Ben azerbaycanlıyım ama atatürkü araştırıp onu öğrenen bir insanim 3500 kilometre uzakta yaşıyorum turkiyeden. Ama sen türkiyede yaşayarak bunları nasıl diyorsun ? Dünyadaki en rezil ve ahmak millet Türkiye Türkleridir (Turkiyede yasayarak Anti Atatürkcü olan Türklerdir) Ben azerbaycanli oldugum halde Ataturku seviyorum . Yazik size harbiden.. Hepniz igrenc insanlarsiniz. Nikim insta hesabim.ayni zamanda tartismak isterseniz buyrun.

   • Sen azerbaycanlı ve seviyorsan ahmağın birisin ! Atatürkün Azerbeycanla ilgili meclis tutanaklarındaki sözlerine bak oku ! Azerbeycana bizim tesirimiz ve yardımımızla rus orduları girdiler ve orayı sukunete kavuşturdular sözü de ona aittir aynı konuşmasında…

 17. Neden bir belge öne sürmüyorsun kardeş saçma salak bir televizyon yorumcusuna yada necip fazılın kitabındaki asılsız delilsiz bir sayfaya inanıyorsun amk cahili zihniyetini sikiyim senin

  • Senin delilin nedir? İnkılap tarihi dersi mi? O kitapta da kanıtlayıcı belgeler yok, sadece yazılmış bir kitap var ortada. İngilizlerin yazdığı tarih. Madem bu tarihin doğru olduğunu söylüyorsun, Kutül Amare zaferi neden kitaplarda yok?

   • 1925 yılında Şapka Kanunu çıkarılmadan önce Osmanlı Devletinde her dinden vatandaşlar vardı. Bu nedenle halk arasında insanlar farklı kıyafetler giyiyorlardı ve başlık takıyorlardı. Mustafa Kemal Atatürk, öncelikle bu dini farklılıkları ortadan kaldırmak, giyimi tek düze hale getirmek amacıyla 25 Kasım 1925 günü Şapka Kanununu çıkardı. Sebebini bil öyle konuş

    • Yani dini farklılıklar ortadan kalksın maksadı ile yapıldı diyorsun peki kaltımı?yoksa ülkedeki bütün müslmanlar yahudi ve hırıstiyan kisvesine bürünmek suretiyle asimile edildiler öz yurtlarında Zaten inönü işin gerçeğini kendi hatıratında yazıyor kendisine Müslüman ahalinin giyeceği 🎩 şapkaların ön tarafına hilal 🌙 konulmasını öneren bir hükümet üyesine sen ne diyorsun be adam biz arada fark kalmasın diye bu kılık koyafet kanunu getirdik diyerek çıkışıyor bi…birde sakın unutma hiçbir galip devlet malup ettiği devletin kültürünü benimsemez baştacı etmez…VESSELAM

    • O senin dediğini Atatürk yapmadı…Bir kere 2.Mahmut bütün kıyafetleri değiştirdi ve yasakladı…Mustafa Kemal’in tek hedefi İSLAM’dır…Ne rahibelerin ne papazların ne hahamların kıyafetine dokunmamıştır.

  • Benim belgem Dedem !!! Köy meydanında sarık çıkarmayan sofi Mahmud’un asıldığını çocuk yaşında iken canlı canlı görmüştür.Ve anlatmıştır…

  • aynen ha adam o kadar ülkeyi kurtarmış ama içimden de keşke böyle bir şey yapmasaymış çünkü sonuçta savaş yeni bitmiş yoksulluk var adam çocuklarına ekmek mi getirsin şapka mı keşke biraz bekletilse veya idam olmasaymış zaten ölüm her daim Allah’ın emri iledir Rabbim verdi bu canı alacak da O’dur idam denen şeyin hiç olmaması gerekirdi

 18. İlk şapka devrimi 2. Mahmut zamanında 1828 yılında çıkarılan elbise nizamnamesiyle resmi başlık olarak kabul edilmiştir. Fesin Osmanlıya geçişi de biraz ilginçtir. 2. Mahmut döneminde Kaptan-ı Derya olan Koca Hüsrev Paşa Tunus’tan getirdiği fesleri gemilerdeki askerlere giydirmiştir. 1828 yılında Serasker olan Hüsrev Paşa bu kez de İzmir’de bir taburun er ve subaylarına fes giydirerek İstanbul’a getirerek eski Bab-ı Seraskeri meydanında (Bugünkü İstanbul Üniversitesi meydanı) padişahın huzurunda talim yaptırmıştır.

  • aynen convaynen ATAMA suç atmayınlen puştlar NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!!!
   NE MUTLU ÜLKÜCÜYÜM DİYENE!!!
   lafı olan feysten evet profilliyim sorununu yazsın

 19. Kendilerini Atatürkçü zanneden bazıları, “biz de Ya Allah Bismillah Allahu Ekber diyerek meydanlara indik, dolayısıyla Atatürk’ün kurduğu sisteme sahip çıktık” diyerek yazdıklarımıza itiraz edebilirler. Lakin bu arkadaşlar Atatürkçülüğü bilerek kabul etmiş değiller… 90 senedir sistemli bir şekilde pompalanan propagandanın tesiriyle fikirlerini dahi bilmedikleri, kendilerine kahraman olarak takdim edilen kurgulanmış-yapay-hayali-suni bir karaktere bağlanmışlar ve bu yüzden kendilerini Atatürkçü zannediyorlar ama gerçekte değiller. Şayet M. Kemal’i gerçekten tanımış olsalardı, O’nun yasaklamasına rağmen “Allahu Ekber” diye tekbir getirmezlerdi. Sadece bu delil bile, onların aslında Atatürkçü olmadıklarını ispata kâfidir.

  Fatih Sultan Mehmed’den sonra Istanbul’un bir kez daha fethedileceği malum. Ancak bu fethin, birincisinden farklı olarak “kılıçla” değil, “tekbir”lerle gerçekleşeceği hadis kaynaklarımızda geçer. 15 Temmuz’da Batının darbeciler eliyle işgal ettiği Istanbul’un milletimiz tarafından “Ya Allah Bismillah Allahu Ekber” sadaları ile tekrar ele geçirilmesinin “sözü edilen fetih” olduğunu belki söyleyemeyiz, ama en azından bir provası olduğu kesin.

  En azından provasını bize gösterdiği için Allah Teala’ya sonsuz hamdü senalar olsun. Ileride bu fethi gerçekleştirecek olan kardeşlerimi şimdiden tebrik ediyorum. Eğer o büyük güne erişemezsek bizi hayırla yad etsinler.

  Allah, milletimizi tekrar asıl hüviyetine, eski izzetli ve şerefli günlerine döndürsün. Âmin.

  • Yazıklar olsun… YÜCE TÜRKİYE CUMHURİYETİ’MİZ VARKEN ONA SAHİP ÇIKMAK, YAŞATMAK FİKRİ DURURKEN İKİNCİ FETİHTEN SÖZ EDEBİLMEK.. Keşke dinimize yöneldiğiniz kadar biraz olsun Türklüğünüzü de hatırlasanız, bağımsızlığımızın öncüsüne, Mustafa Kemal Paşa’ma bugününüz için şükran duyabilseniz..

   • Türklük bir ayrıştırma olmuyor mu ? Adam 30 yıldır burada yaşıyor ve SIRP ama Türk gibi benim komşum canını bile verir Türkiye için.Ama Türklük dersen o da Sırplık der…Yediğiniz bu halt ajanlarca osmanlıya sokulmuş ırçılık fitnesidir.Bu gerizekalılar Mimar Sinan’ın kafatasını mezarından çıkarıp ölçüm yapacak kadar SAPIKTILAR…(bakınız cumhuriyet dönemi kepazelikleri)

   • Ulan ..edit.. sen ne biliyorsunda konusuyorsun aç bi tarih kitaplarina bak yada yetmedi git chp ..edit.. sor MHP

    *EDİT: KÜFÜR

 20. Bu sitede acilan konularin kimler tarafindan gerceklestirildigini biliyorum artik. Tamamen Atatürk, laiklik, Türkiye Cumhuriyeti, Türk Milleti ve demokrasi aleyhinde ve yobaz dinci takimi ve Osmanli, seriat sevdalisi, Necip Fazil denilen “ibne”ye ve “Misiroglu” denilen Osmanli artigi-sarlatana bile yer verebilecek kadar alcak, tek kelimeyle “KARDES KAVGASI” na zemin hazirlayan “PUŞT” veya “PUŞT”lardan olusan bir site diyerek son bir kere daha ELVEDA diyorum.

  • Siz Müslümanlara yobaz diyorsunuz Siz kimsiniz Müslüman değilseniz boşuna tantana yapmayın bizi anlayamazsınız.S en kimsin ki Necip Fazıla İbne diyorsun.Sen Necip Yazılım tırnağı olamazsın.Tarih bilginin ne kadar kıt olduğu belli oldu zaten şu yazdiklarinla.Kardeş katli kötü bir şeydi ama tahta güçlü birinin geçmesini sağladı Osmanlı imparatorluğunun kurmak öyle kolay değil bazen de fedakarlıklar gerekli olur.tabi senin o küçük beynin bunları almaz. Ne zaman ki ekber ve erşet sistemi geldi asıl o zaman Osmanlı gerilemeye başladı.Asil gerikafali sizlersiniz gavur düşkünleri.

 21. ey islamın koruyucuları olan şanlı türk ey dinine bağlı kürd sizler bu vatanın evlatlarısınız milliyetçiliğe cehalete islam düşmanlarına boyun eğmeyin şüphesiz biz ümmetçi olmazsak ırkçılık yapıp birbirimizi kınayıp ŞANLI tarihimize lanet edersek tek zararlı taraf müslümanlık olacak ve tek karlı kesim batı ve köpekleri olacaktır BEN BİR TARİHÇİ VE ÜMMETÇİ olarak şu uyarıyı yapıyorum ezeli düşmanlarımızı unutmayın bir olalım diri olalım 79 milyonu ile kardeş olalım kur an ı mubin e ve sünneti şerife ye sımsıkı sarılın

  GEÇMİŞTE OLANDAN DERS ÇIKARMAYIP KÖR OLAN FAŞİST EMPERYALİST KEMALİST VS. DAVRANANLAR ALLAHIN GAZABINA UĞRAMAYA MAHKUMDUR
  VESSALAM…

  • BEN ATTATÜRKÜ SEVERİM AMA SAPKA KANUNU HİC SEVMEM HANİ BİZ ÖZGÜRDÜK NE İSTERSEZ GİYERDİK O ZAMAN NİYE OLMADI BATILASMA SADECE BİR OYUN MİNARDEN UZUN BİNALAR KİYAFETLER HEPSİ OYUN BUNLARA KANAN MALLARDAN OLMAYALIM

 22. Bu sitede acilan konularin kimler tarafindan gerceklestirildigini bilmiyorum, ama tahmin edebiliyorum. Tamamen KISKIRTICILIGA ve de olasilikla iSPiYONCULUGA varabilecek bir konumda oldugunu düsünüyorum ve ELVEDA diyorum.

 23. hangi cami kapatılmış? osmanlıca değil ana dilimiz türkçe dir. arapça harflerle yazıp türkçe okuyorduk. latin alfabesiyle dünyaya entegre olduk, dünyaya entegre olduk derken gavur olmadık. Kuran ı Türkçe tercümesiyle bastırıp insanların amlamasını sağlaması nın neresi yanlış? dikkat ediyorum da Atatürk e küfredenler nedense Türküm diyemeyen insanlar Türküm diyemedikleri için Din de milliyetçilik olmaz gibi safsatalar üretiyorlar ama sorsan halkların özgürlüğü vs gibi söylemlerle bölücülük peşindeler. Türküm demek, ırkçılık değil aksine Yaşadığı vatanın,milletinden olduğununun bir göstergesidir. Son olarak osmanlı da bizim Abdülhamit te bizim Atatürk te bizimdir.

  • volkancığım,Mustafa Kemal de Ne mutlu türküm diyene derken türk olmadığını,ama türküm diyebilmenin mutluluk verdiğini söylemiş oluyor.dünyaya entegrasyona gelince….bu gün latin alfabesi kullanmayıp bırak entegrasyonu dünyaya lokomotiflik yapan ülkeler görüyoruz…mustafa kemalin yaptığı harf inkilabı ,milleti islamdan koparmak,islam dünyasının başından türkleri ayırıp onları müstevlilerin egemenliğne terketmek içindir.tabi bu onun projesi değildir..21.yüsyılın başında dünya siyasetine yön veren egemen güçler böyle uygun görmüşler..çanakkale savaşında üniversitelilerin cepheye sürülerek kırdırılması ve topllumun dinamik nüfusunun devre dışı bırakılması da bu planın bir parçası idi….yoksa mustafa kemal e hakaret etmenin kimseye bir şey kazandırmayacağı gibi onu aziz göstermek de hakikatleri örtmez..işi tarihçilere bırakmak en doğrusu……

   • burhan dogan’a:
    Atatürk hicbir projede “ESBASKAN” degildi, yorma zavalli kafani. Hem 2051 yilina girmeden 21. yüzyildan bahsedemezsin GeriZek!

   • sevsinler seni burhan doğan!… sanal ortam alimden geçilmiyor maşallah!! Latin alfabesi kullanmadıkları halde dünyada lokomotiflik (!) yapan ülkeler hakkında ciddi-akademik bir tek eser okudun mu? Türkleri İslam dünyasının başından ayırıp, müstevlilerin ( anlamını sözlüğe bakmadan söyleyebilir misin?) egemenliğine terk etmek içinmiş… bak sen! Doğru, biz müstevlilere teslim edildik perişan olduk; kan, göz yaşı, zulüm, savaş, cehalet, fukaralık, sefalet, diktatörlük, bölünmüşlük…. vs vs perişan ediyor bizi. Halbuki geri kalan İslam dünyası elhamdülillah medeniyetin zirvesi şu anda! Harf devrimi ile İslamdan kopmuşuz.. vay be! Okuduğunu -ki o devrin okuma-yazma oranı da sır değil- anlamamayı siz mi soktunuz İslama yakın olmanın şartları arasına? Herifler Çanakkale’ye kadar nasıl-niçin geldiler diye sormuyorsun da üniversitelilerin BİLEREK KIRDIRILDIĞI gibi bir hezeyanı hiç utanmadan (cahil cesareti işte) geveliyorsun. Niye kutsal Hicaz bölgesinde değil de Çanakkale’de kırıldı o okumuş çocuklar diye düşünecek kadar idrakı kurtarabildin mi Mısıroğlundan? Çanakkale’nin neresi olduğunu biliyor musun? Haritada yerini gösterebilir misin? Projeymiş!!… Asıl proje sizsiniz! yaklaşık bir asır önce sultanın-şeyhülislamın senin okumuş-dinamik neslini Çanakkale’de kıran İngiliz’in zırhlısına nasıl binip gitti ise bugün siz de Mısıroğlugillerin kuyruğuna yapışıp İngiliz’e hizmet ediyorsunuz. Bunun farkında değilsen, zift gibi kara cahilsin. Yok, farkındaysan…. vatan hainisin!

  • Osmanlı da bizim Fatih de bizim Atatürk de bizim gibi laflar kulağa hoş gelen ama hakikatte kadr u kıymeti olmayan laflardır. Fatih’in Ayasofya vakfiyesinde lanet okuduğu kişi M.Kemaldir. 1000 yıllık tarihimiz ile son 100 yıllık tarihimizi bir mukayese ederseniz neyin ne olduğunu anlarsınız. Mesele şapka ve diğer inkılaplar uğruna katliam yapılması iken hala Atatürk de atamız(!) tezini savunmak ise sizin cehaletinizi yahut art niyetinizi ortaya çıkartır. Türküm demek meselesi de kendi uydurmanız. Dinde milliyet uğruna hakikat ve dindarlık göz ardı edilemez. Gâvur olmadığımız doğru ama gâvurlaştığımız da bir hakikat. Dünyaya değil Avrupa’ya entegre olduk, kendi benimizi unuttuk. İsrail,Rusya,Japonya,Çin,Arap ülkeleri ve diğer birçok devlet niçin dünyaya (!) entegre olmak ihtiyacı duymuyor? Niçin İngilizler kendi ölçü, alet ve hukuk kurallarından ödün vermiyor ki onlar zaten batılı bir toplum. Eğer Batıyı dogmatik olarak mutlak kabul ederseniz zaten zokayı en başta yutmuş olursunuz. Safsatalar üzerinden inanç ve fikir üretmeyi bırakmalısınız.

   • Sen git başka müslüman ülkelerde yaşa.En fazla birkaç aydan sonra beğenmedi-ğin ülkeye kaçmak için kıçını yırtarsın. Tamam birçok yanlışlıklar yapılmıştır ama yapılan doğrular da daha fazladır.

 24. Nihal Atsızında dediği gibi Atatürk ortalığa Türklük dehşeti saçmıştır. Türklerin kimliksiz kestirilmesi falan hikaye saçma sapan konuşmayın. Türkçe ezan meselesi Atatürkün Türkçülüğünden kaynaklanır. Türk Milletinin okunan ezandan bile ne denilmek istediği anlaması için yapılmıştır. Yok dini yok etmek istemiş. Yalanınızı ……….. Eğer dini yok etmek istese neden Kuranın mealini çıkartsın. Türkçe tefsir yaptırsın. Şeriye ve Evkaf vekaletini kaldırdıktan sonra neden Diyanet İşleri Başkanlığını kurdursun. Rıfat Börekçi kendi anlatıyor Atatürk her kadir gecesi Kuranı Kerim dinlerdi diyerek. Yon soyu sopu belli değilmiş. Soyu da sopu da bellidir. Türkoğlu Türktür. Yörüklerdendir. Annesinin kendisini bozkurtum diye sevdiği bile rivayet edilir. Yok harf inkılabı yüzünden bir gecede cahil bırakılmışız. Bu inkılabın gerçekleşmesini II. Abdülhamid de istemiş Enver de istemiş ancak gerçekleştirememiştir. Laikliğe laf edenler olmuş. Atatürk cumhuriyetçi bir kişilik. Eşitliğe inanıyor. Devletin dininin İslam olması düşüncesine ters düşmüştür. Halifeliği niye kaldırdı o zaman diyenler de olabilir. Halifelik ne zaman kaldırılmış istese saltanatları beraber kaldırılamaz mıydı. Son halife Abdülmecit di yanlış hatırlamıyorsam ne yapmış acaba kaldırılmış halifelik. Bu arada Atatürkü savunacam diye Vahdettine sövenler olmuş. Atatürk neyse bizim Vahdettin de odur. Enver de odur. Abdülhamid de odur. Birini övmen için diğerini yeteye gerek yok. Son olarak bu ülkede Atatürke sövmek moda olmuş özelikle İslamcı ve başka ırktan olan insanlar yapıyor bunu. Saçma salak bir düşüncenin ürünü.

  İslamcılık adı altında Türk düşmanlığı yapan şerefszlerden nefret ediyorum

  Tanrı Türkü Korusun
  Türk Irkı Sağ Olsun

  • sen önce biraz kuran gören
   sonra Latin alfabesi ile karşılığını anlata bileceksin bir bak ondan sonra konuş atalarımız türkceyi boşuna kuranı kerim alfabesiyle konuşmuyordu

  • Kendi el yazısıyla Kur’an-ı Kerim’in ilk ayeti için 1937 de “İkra bismi rabbi safsatası” yazan Adam dünyayı kurtarsa ONA LANET OLSUN denir…Peygamberimiz Aleyhisselam için “Arab uşağı” diye hakaret edip bunu da el yazısıyla yazan kendisidir…Yine Kur’an-ı Kerim için “Arab uşağının Boş lafları” diyen ve yazan da kendisidir. Üstelik bunları Doğu Perinçek yayınlamıştır yani Türkçülükle kafayı bozmuş bir solcu laik kemalist olmasına rağmen (bunlar hepsi nasıl bir araya geliyorsa o da ayrı bir konu, solcu laik kemalist türkçü )…din olmayınca her halt oluyor işte..ondan da koy bundan da koy…

 25. atatürkle beraber medreseler kaldırıldı halifelik kaldırıldı seriat kaldırıldı anadilimiz osmanlıca kaldırıldı camılerın cogu kapatıldı

  • Sen cahilsin neden kaldırıldı yerine ne getirildi cahilsen düşüncelerini paylaşma gerçi cahilin düşüncesi olmaz madem Atatürk u sevmiyorsun yuttan değil git çünkü bu vatana ayak basabiliyorsan babanın kim olduğunu biliyorsan Atatürk sayesindedir

  • koray’a:
   Ohhhhh, ne güzel yapmis, yazik ki fazlasini yapmamis, senin atalarini da yok etmeliydi ki, sizin gibiler gelmesin dünyaya. Osmanlicanin “ANADiL” oldugunu zanneden zavalli biri daha, bu da KOKUSMUSLUGUNUZUN tescilidir…

  • anadimiz osmanlıca türkçe ve arapça alfebesinin karışımıydı.şimdi çok istiyorsna git üniye oku öğren ve kullan.goygoy yapma.ha bide arapça alfebe ile türkçe yazılamaz.

 26. atatürk kim lan soyu bile belli değil mal bu atatürk sevdaliları
  bide Mustafa ke MAL diyorlar Mustafa yida siz türler uydurmuş olmalısınız
  atatürk İslam düşmanı idi yalan konusup durmayın lan

  • İslamcılık adı altında Türk düşmanlığı yapan soysuzlardan nefret ediyorum sözü buraya cuk oturmuş

  • Bak seeeen, TÜRK artigi KÜRT ün söylediklerine… Artiksiniz, cünkü Türkler sizi yeterince siktikten sonra araplara yöneldi, iste bunu cekemiyorsunuz! Ondan sonra da kimlerle kiristirdiysaniz, Acem mi, Fransiz mi, Ingiliz mi, soyunuzu sorgulayin o zaman, soy düskünü hergele…

  • Lan kullanıcı adı ‘Kürt’ gelmiş burada salak salak konuşuyor bi siktir git gerizekalı gelmiş burda Türk’ün Babasına laf ediyor

 27. YALANDAN İFTİRADAN KİM ÖLMÜŞ İNKİLAP TARİHİ ATATÜRKÜN ÖLÜMÜNDEN SONRA YENİDEN DİZAYN EDİLMİŞTİR İSMET İNÖNÜ DÖNEMİ TARİH BAŞTAN AŞAĞI YALANLARLA YAZILMIŞ ATATÜRKÜN RESİMLERİ BİLE PARADAN KALDIRILMIŞ DUVARLARDA POSTERLERİ YASAKLANMIŞ CAMİLERDE TÜRKÇE EZAN OKUTULMUŞ VELASILI KELAM ATATÜRK BİR ÇOK YERDE SİLİNMEYE ÇALIŞILMIŞTIR SİZLER İNANIYORMUSUNUZ KÖYLÜ MİLLETN EFENDİSİ DİYEN BİRİNİN ŞAPKA İÇİN İNSANLARI ASTIRDIĞINA

  • Köylü milletin efendisidir sözü bile Kanuni Sultan Süleyman a aittir ufak bir araştırma ile görebilirsin burada söylediğin söz bile çalıntı. şapka kanunu ve istiklal mahkemelerinde binlerce insanın asıldığıda sır değil.

   • Istiklal mahkemelerinde cumhuriyet kurulmasin diye kolelik biat elden gitmesin diye diri ssubaylarin camide kafalarini kesen o…cocuklarinin ingilizlerle yunanlilarla fransizlarla isbirligi yapan serefsizleri asmistir ve cuppeli leri basortululeri Ataturk astirsaydi emin olun bubulke onun pesinden kosmaz oldugunde bu kadar yas tutmaz savaslarda ufacik cocuklariyla pesinden gitmezdi siz iftiraci nankor bi zihniyetsiniz nefret ediyorum sizin gibi din tuccarlarindan

    • KESİN LAN SESİNİZİ,SELANİKLİ SOYSUZLAR.GAVURUN PİÇİ SOYSUZLARSINIZ.BAKIN LAN ETRAFINIZA.GAVUR PİÇİYLE YATAN FAHİŞELERİNİZ YOK MU?O ZAMAN NE BOK YEMEYE KURTARDI DİYORSUNUZ?KORE OLDUĞUMUZDA KAZIKLARA GEÇİRECEĞİZ HEPİMİZİ.CENGİZ HAN’IN TORUNU OLARAK NEFRET EDİYORUM SELANİKLİ’DEN.VAR MI BİR İTİRAZI OLAN?

     • Ulan gerizrkalı beyinsiz ilk okulda öğretilen yalan yanlış bilginle gelip burada böyle yazınca çok salak görünüyorsun ilk onu belirtiyim Atatürk Türk’ün babasıdır tabi sen türk müsün yoksa sıpsuz musun bilmem ama eğer Türküm diye konuluyorsan senin Türklüğünde bir şey vardır. Allahımın cahili git azıcık araştır lan cahil

      • KES SESİNİ T.C. FAHİŞESİ!SEN VE O TAPTIĞIN BENİM TÜRKLÜĞÜ ASLA YARGILAYAZSINIZ.CENGİZHAN ATAMDIR,SENİNKİ DE DÜŞMANIMDIR.VAR MI BİR İTİRAZIN?

     • Atatürk vatanı kurtarıp seni Özgür kılmasaydı Ebu Bekir efendi Yani KUL olarak kalsaydın Padişaha NAH yazardın buradan.

      • ADINDAN BELLİ ACEM SOYSUZU OLDUĞUN NESİMİ.BEN CENGİZHAN DURURKEN O TAPTIĞINIZ YARATIĞA ASLA LAF DÜŞMEZ DİYENLERDENİM.

    • doğrular sizi ..edit.. gerçek a….a zorunuza gider ama normal siz tohumu bozuklar atatürkü sevmiyorsanız o zaman yobazsınız yada vatan hainisiniz diyorsunuz bu kelimeler eskidi kemalist ..edit..

     • Yanılıyorsun. Vatan hainliği Atatürk’ü sevip sevmemekle alakalı değildir. Bir sürü mesnetsiz itham, dezenformasyon ve dedikodu ile ve hatta belge uydurmak yolu gerçekleri çarptırmak, çarptırılmış gerçeklere inanmaya insanları çağırmak, Atatürk’ü değil, aslında Türkiye Cumhuriyeti Devletini itibarsızlaştırmak ve halkının bir bölümünde kendi devletine karşı düşmanlık hisleri uyandırıp körüklemek asla ama asla halisane bir niyet değilidir! Bu büyük bir vebaldir ve evet, vatan hainliğidir. “işin iç yüzünü bilmiyordum” demekle de meselenin içinden çıkılmaz. Cehalet mazeret değildir.

 28. Kıyafet kanununa karşı geldiğinden dolayı kimse öldürülmemiştir. Resimdekiler Cumhuriyet’e karşı ayaklanan takımlardandır.

  • yalancılıkta zirve ! sadece iskilipli atıf hocanın mahkeme kayıtlarını bul oku ! diyeceğim ama okuma yazma zor işler kemalistlere…ne güzel sloganlar bol keseden özlü sözler yeter size

 29. LAİİKLİK DİN DÜŞMANLIĞI DEĞİLDİR

  Laiklik
  Din düşmanlığı değildir
  Çağdaş modern anlayıştır.
  Çağdaş evrensel hukuktur

  Uğruna ölünecek şey ise
  Tabii ki Kutsal Vatandır.
  Vatanı koruyan, kollayan
  Damarlarımızdaki
  Asil soylu kandır

  Dinimizi Diyanetimizi de yaşarız
  Yüce Dinimiz evrenseldir
  Çirkin politikaya alet etmeyiz

  İstikbalimizi, Atamızı,
  Laik Cumhuriyetimizi
  Devrim Kanunlarını

  Korumaya Kollamaya
  Canımızın pahasına da olsa
  Varız! ! ………………………..
  Ölmeye hazırız.

  Haramzade değiliz
  Tarihimizi,Ecdadımızı inkar etmeyiz.
  Ulus ve Atatürk Laik Cumhuriyet
  Düşmanlarını iyi biliriz, iyi tanırız

  Karanlıkla mücadele etmeye
  Canımızı feda etmeye hazırız
  Çanakkale de Kefensiz Yatan
  Yiğitleri hiç unutmayız

  Azizi Şehidimizin
  Kahraman Gazimizin
  Sahibiyiz

  Şehidime Kelle diyen
  Cumhuriyet Devrimleri
  Travma yarattı diyen
  Karanlık zihniyetin
  Düşmanıyız

  AB ve ABD yi
  İran’ı, Afganistan ı, Suudi Arabistan ı
  Pakistan ı, Malezya yı referans almayız
  Hele hayranı hiç olmayız.

  Çünkü, çünkü! ! …………………………..
  Bizler Meclis-i Mebussanız
  Bizler,Misak-Milliyiz

  Bizler Samsun 1919
  Kemalizm Güneşiyiz
  Yani biz Mustafa Kemaliz.

  NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
  20.Ağustos. 2008.

 30. Bu sayede bu ulkede basta vitali hakko gibi yahudiler. Zengin oldu 1934 yilinda sen sapka dukkaniyla basladi ve bu gun dunya markasi oldular. Ne demis mehmet akif ersoy. Ne korkunc İnkılâp olmus yarap. Din harap inkilap turap olmus. Allah sonumuzu hayretsin.

  • siizin burada düşüncelerinizi özgürce yazmanız bile ne kadar basitdüşündüğünüzü gösterir. pADİŞAHIN kulu OLARAK KALSAYDIN nah YAZARDIN Selinnnnn

   • Ya siz Padişahın kulu lafını takmışsınız kafanıza ! Siz ŞAHKULU isyanlarını yaptınız defalarca ondan haber ver ŞAHKULU ne demek hırt ? Ki o İran Şahı Dulkadiroğullları beyliğini basıp iki şehzadesini öldürtüp askerlerine kebap yaptırıp yedirdi…Ama sizin için bu bilgiler zor iş…Okumak felan size gelmez…Aç Gençliğe hitabe oku bir de lise 1 inkilap tarihi tamam size..

 31. Ne Ataymış beeee..
  Ruslar gibi Lenin heykellerini donatmaları gibi ortalığı donattık.
  Sahi Atatürk mü kurtardı bizi? Embesillere kemalcilere göre öyle. Peki ilmi gerçek ne? Osmanlı cihan harbini kaybedince Anadolu işgale uğradı, ancak halk silahlı direnişe başladı. Atatürk daha İstanbuldayken Vahdettinin kızının peşinde dolanırken Anadoluda direniş başlamıştı. Türk milleti işgale karşi her yerde mücadele ediyordu.
  Az kalsız Kemalin ve İsmetin kötü kumandası yüzünden daha dün devlet olmuş çapulcu Yunan ordusuna koca 600 yıllık devlet ve ordu yenilecekti. Bereket İngilizler Yunanistana olan desteği kesti ve M.Kemal de İngilizlerle anlaştı.
  Padişah sürgün edilecek
  İngilizlerin başına bela olan halifelim kaldırılacak
  Ve Türk milleti İslamiyetten uzaklaştırılacak

  M.Kemal hepsini harfiyyen yerine getirdi ancak Türk milletinin imanını çok hafife aldı.

  Tahrip etmeye çalıştığı İslamiyet Kemale iyi bir ders verdi.

 32. Ulan döl israfları Atatürk olmasaydı kim kurtaracaktı bu memleketi herşeyden önce onun cevabını verin kim öncelik edecekti size ülkesini satan vahdettin mi ? Yunan işgali altındayken yunanlıların kadınlara hergün tecavüz edip insanlaara türlü türlü işkenceler yaptığını ne cabuk unuttunuz vefasızlar keske savasta sizin soyunuz kurusaydıda ülke bugün bu haller düşmeseydi. sizi din istirmacıları.

  • S*KTİR ULAN KATIRCIOĞLU, BOŞ KONUŞUYORSUN BOŞ, SANA ÖĞRETİLEN YALAN TARİHİ KONUŞUYORSUN, HADİ ORDAN, HADİ ORDAN,

   • Noldu tarihi gerçekler yüzüne vurulunca hemen yalan tarih diyosun. Asıl bunlar yalan tarih. Mustafa Kemal gibi büyük adamların ülkeyi kurtardıktan sonra kahpe vahdettini avrupaya yollayınca. Kuyruk acısında saçma sapan hikayeler uydurmuşunuz.

  • ulan sol daşşağımın kılı ne diyon sen atatürkmü kurtardı lan bu ülkeyi müslümanları yoketti o kadar şehitleri boşa sayıyonuz resmen . böyle orospu çocukları yüzünden gelişmiyo ülke

  • KULAKTAN DOLMA BİLGİSİZLİĞİNLE YORUM YAPMA.ATATÜRK HİKAYELERİ DİNLEYECEĞİNE TÜRK MİLLETİNİN KAHRAMANLIKLARINI ÖĞREN

 33. YAZIK BE SIZE BU VATAN ALLAH ALLAH DIYE KAZANILDI ECDADIN OSMANLI DUNYAYA HUKMETTI BUTUN DUNYA ONDAN KORKDU ATATUR BU VATANI TEKMI KAZANDI ADAMIN SOYUNA BAKIN NERDEN GELMIS YORUMLARA BAKIYORUMDA PKK DAN DAHA TEHLIKELI INSANLAR VAR ICIMIZDE KIMSE ISTIKLAL MAHKEMELERINDE OLENLER ICIN OH OLMUS DIYEMEZ YARGISIZ KATLIAM YAPTI ATATURK INSANLAR ASILIYOR SEBEBSIZ YERE VE 1 AY SONRA ITDANEMELERI HAZIRLANIYOR YAZIK BE SIZE UZULUYORUM HALINIZE OZMANKI VATAN SEVGISI OLMAZA IMAN GUCU OLMAZA ATATURK BU VATANI BOK KURTARIRDI
  ALLAH TURKU KORUSUN VE YUCELTSIN ALLAH KIMSEYI DININDEN VATAN IMAN GUCUND3N MAHRUM ETMESIN
  SAYGIYLA

  • YEMİN EDERİM BU KADAR BOŞ BİR ZİHNİYET OLAMAZ.YAZIK ACIYORUM SİZE!!! ULAN ATATÜRK BU ATATÜRK.SİZİN SOYUNUZU SÜLALENİZİ KURTARAN İNSANA BU MU TEŞEKKÜRÜNÜZ ? YAZIKLAR OLSUN.
   ATATÜRK OLMASAYDI BİTİP GİTMİŞ BİR OSMANLIDAN BAŞKA ELİMİZDE HİÇBİR ŞEY KALMAYACAKTI.
   TÜRKİYE VARSA BİZ YAŞIYORSAK ATAMIZ SAYESİNDE.HERKESİN YANLIŞLARI OLABİLİR AMA BU ONU KÖTÜ BİRİ YAPMAZ.LİDERİMİZİ TÜM DÜNYA AYAKTA ALKIŞLARKEN,ÇİN BİLE ATATÜRK ÜN HAYATINI EZBERLEMEKLE ZORUNLU OLDUĞU HALDE TÜM ÜLKELER TARAFINDAN DOĞRU BİLİNEN ŞEYİ SİZ YANLIŞ GÖRÜYORSANIZ BUDA SİZİN EDEPSİZLİĞİNİZDİR.
   BURADA VERDİĞİNİZ BÜTÜN BİLGİLER YANLIŞ!
   ATATÜRK BÖYLE BİRİ DEĞİL!
   ATATÜRK Ü OKUYUN VE O ZAMANLARIN DÖNEMİNE GÖRE DÜŞÜNÜN.ATATÜRK’Ü İNTERNETTEN YALAN HABERLERLE ANLAMAYA ÇALIŞMAYIN.KANDIRILIYORSUNUZ!!
   YALAN BİR TÜRKİYE YARATMAYIN RİCA EDİYORUM SİZ ŞUAN ONUN KURDUĞU DEVLETTE ÖZGÜRCE DOLAŞIYORSUNUZ.
   KEMİKLERİNİ SIZLATMAYIN.

   • Evet Atatürk’ün de etkisi var fakat asıl savaşan türk halkı,ecdadımız,atalarımız olmasaydı elimizde bitmiş bir osmanlıdan başka bir şey kalmazdı.Şu an biz varsak Türkiye varsa bunu Atatürk kadar hatta Atatürk’ten daha fazla torunları ve toprakları için savaşan Türk halkı sayesindedir.Şunu unutma ki eğer ‘ün önünde savaşan halkımız,atalarımız olmasaydı Atatürk bu devleti kuramazdı.

   • BENİ KURTARDIYSA ALLAH KURTARDI…ATA DA KİM OLUYOR ? O OLSAYDI BU OLSAYDI DENECEKSE FATİH OLMASAYDI OSMAN GAZİ OLMASAYDI TAAAAAAAA ADEM ALEYHİSSELAM OLMASAYDI YA KADAR GİDİLİR.BU AHMAK MANTIKLA HİÇBİR YERE DE VARILMAZ…TABİ ADAM TEK BAŞINA HER YERİ KURTARDI…

    Latife hanım’ın ona müthiş bir tavsiyesi var Latife hanımın yasak mektuplarından okuyabilirsiniz ama tabi size göre herşey yalan ” sen buralar tesadüfen gelmiş şansı yaver gitmiş bir adamsın, bundan sonra lafımı dinlede azıcık belki adam olursun “….ama latife hanım bu sözlerimi kısa süre dinledi sonra yine yoldan çıktı diyor…

    Ne müthiş adam ki 15 yaşındaki zsa gabor’u saraya davet edip tecavüz ediyor (kadın kendi anılarında anlatıyor kitabı ortada alın okuyun ) sonra fransız elçisinin kızını baloda mıncıklıyor olay çıkıyor fransız büyükelçiden “kusura bakmayınız çok sarhoştu” vs vs özürler dileniyor ama adam bir DEHA bir İLAH olarak karşımıza çıkıyor !!!

  • Osmanlı daki padişahları anlatırken buraları bu padişah fethetti oraları bu padişah aldı çanakkale savaşı milletin destanı böyle Gerzek bir düşünce olamaz. Tabii ki halkın inancı olmasa bir bok olmaz. Ama siz halkı direk taktik maktik olmadan eğitim vermeden sal düşman üstüne ne yapabilir. Yok pkk fan daha tehlikeli düşünceymiş. Yok öyle yok böyle. Bir de bazıları çıkmış size öğretilen tarihi bırak yazmıl. Ulan mal mısınız nesiniz. Nerden öğreneceksek sanki resmi olmayanın dışında bir tarih mi var. Varsa nerde kim yazmış. Sırf Atatürk düşmanlığı yapacam diye kendini yırtanlar olmuş. Fazla zorlamayın.

  • Yavuzlar,Fatihler hepsine saygımız var ama onlarda tek başına değildi.Ayrıca İskilipli Hocanın bir fetvası var Milli Mücadelye katılmamayı anlatan ve Kadim millet dediği İngilizlere tabi olmayı anlatıyor.O fetvayı bir okuyun fikriniz değişir.

   • O FETVA YOK BAK REZİLLİĞİNİZ BURADA ORTAYA ÇIKAR…İSKİLİPLİ O FETVAYA İMZA ATMADIĞINI VE KABUL ETMEDİĞİNE DAİR GAZETEYE TEKZİP YAYINLADIĞINI BELGELEMİŞTİR…
    ANCAK O SÜPER HUKUKA İNANAN MAHKEME BELGEYİ GÖRMÜŞ AMA “SUS SUS SEN ONU BİLE NEDEN YAPMIŞSINDIR KİMBİLİR” gibi bir cevapla onu suçlamıştır…
    Mahkeme kayıtları yayınlandı açıp okursanız oradaki rezillikleri görürsünüz….

    Ama bir şey eksik İskiliplinin savunmasını yaptığı 13 sayfa KAYIP bulunamadı arşivlerde…Ne tesadüf değil mi ? Bir tek o yok …

 34. GERÇEK TÜRK CENGİZHAN VE TİMUR’DUR.ASILANLARA GELİNCE DE KAZIKLARA GEÇİRMEK EN DOĞRUSUYDU.YAŞASIN TÜRKİYE-KORE KARDEŞLİĞİ!

  • Ebubekir bey kardeşim, sizin kafanız çok karışık anlaşılan. Türkiye Kore kardeşliğinin bu işle ne ilgisi var?

  • binlerce türkü kesip öldüren timur mu gerçek türk…onlar türk olsa ne olur ! ezgican aslanı öldürenlerde türk ne yapacağız türklükleriyle ?

 35. Sizin kaynağınız kimdir nedir? Örnek gösterdiğiniz yazarların kaynakları kimlerdir nelerdi? Saçma sapan konuşmayınız. ATATÜRK bu ülkenin başına gelmiş en değerli kişidir. Bingöllü şeyh zihniyetindesiniz hepiniz. Yobazlar.

  • Sizin yegâne kaynağınızın Emin Oktay kitapları ve bu kaynaktan neşet eden basılı yayınlar olduğunu biliyorum. Merak eder göründüğünüz yazarları niyet ederseniz çok kolay bulacaksınız. “Bingöllü Şeyh” diye aşağıladığınız kişi ve o’nun gibilerin bu coğrafyanın aslî değerleri olduğunu umarım bir gün idrâk edersiniz.

 36. “Cumhuriyet döneminin kazanımları” diye yutturulan bütün bu icraatların tek nedeni, İngiliz emperyalizminin bu coğrafyadaki imparatorluk bilincini hafızalarımızdan silmek istemesidir. İnsanımızın geçmişiyle ne kadar bağı varsa kopardılar (yeni yazı, şapka,kıyafet, Türkçe ezan,Türk müziği yasağı vs).
  İngilizlerin bu sinsi politikasının adı “Türklerin Kimliksizleştirilmesi, daha doğru bir ifade ile; Soysuzlaştırılması” dır. Kısmen başarılı oldular. Geçmişimizi bize inkȃr ettirdiler. Bize 1919 öncesi ceddimizi Ata olarak reddettirdiler. Bugün şahit olduğumuz iç politik çatışma, Geleneksel kimliğini kaybedenlerle muhafaza edenlerin mücadelesidir. Batının bu çatışmada “Gezicileri” desteklemesi, kadim politikalarının devam ettiğinin göstergesidir.
  Şüphesiz ki binlerce yıllık mazimiz, batının doksan yıllık emperyal politikalarını sonuçsuz kılacaktır. Kazançları bu coğrafyayı bir asır daha sömürmüş olmalarıdır.
  Vahideddin’in yaveri Avni paşa, ne yazık ki haklıdır.

  • Burada ki cahilce yorumları görünce gerçekten üzüldüm.. Neymiş Türklüğü unutturmak için Atatürk gelmiş özümüzü unutturacakmışız.. Asıl özümüze döndüren Atatürk’tür ne çabuk unuttunuz Osmanlı zamanını.. Önce Arap, sonra Fransız kültürünün etkisine giren Türkleri savaşacak esir gibi gören, son padişahın 3 5 milyonluk türkler kim oluyormuş diye aşağıladığı.. Yok neymiş İngilizler unutturmak istemiş.. İngilizler onu zaten işgal edip ülkenin yarısını yunanlılara bırakarak dşünüyorlardı, Mustafa Kemal sayesinde amaçlarında oldular.. Son saatlerinde yaveri Bozok’dan kuran istetip Yasin okutan adam da yahudi yav he he..

   • Okuduklarınızla değil, ilköğretimde size ezberletilen yalan yanlış resmi tarih bilgileri ile bana cevap yazdığınızı biliyorum.
    Bu nedenle sizi tartışmak için yeterli donanımda bulmuyorum.
    Biraz okusanız, özgür düşünebilseniz, bana yazdığınız bu “he, he” li cevaptan yüzünüz kızarır.
    Tabii edep sahibi iseniz.

    • İskilipli verdiği bir fetvada İngilizler Kadim millettir İslamı ancak onların himayesinde yaşabiliriz diyor.

   • Yahudiliğine dair belge var ve kendi itirafıda var Itzham Ben Eliezer’in anılarını bulabilirseniz okursunuz.”Ben Simon Zvi (Şemsi Efendi) den ibranice okudum tevrat okudum yahudi okuluna gittim KARAİTE (bir yahudi ) yahudisiyim” diye sözleri var…

    Gerçi yahudi olsa ne olur kendisi Andrew Mangoya ölmeden önce Ben dinsizim ve dinlerin yerin dibini boylamasını istiyorum demiştir.

    Ayrıca yaptığı İslam düşmanlıkları ortadayken niye zorla dindar yapmaya çalışıyorsunuz.Bırakın adamın yakasını adam dinsiz ise dinsiz…

  • 1919 e kadar 600 yüzyıl boyunca osmanlı tebası vardı Türk olmak ve Türküm demek aşağı görülmek demekti ! Siz osmanlı döneminde hangi Türklükten söz ediyorsunuz ? Hilafet madem bu kadar önemli idi trablusta bizi neden sırtımızda vurdu o filistin ve arap köpekleri ? Söyler misiniz .

   • Trablustaki mesele için Atatürk’üne bakacaksın ne olduğuna…Kanunen anlatılması yasak orada olanların…Filistinde seni arkadan vuran ister inan ister inanma oradaki YAHUDİ VE HRİSTİYAN TÜRK toplulukları idi…

    Hilafet önemsizdi de neden Atatürk Hilafet için dünyanın dört bir yanından toplanan hilafet paralarını devlete vermedi ? Neden o paralarla İŞbankasını kurdu sonra hisseleri chp ye devretti ?

 37. BİZLER NEDEN AKP Yİ DESLEKLİYORUZ ANLAYAN ANLIYORR ZATEN ANLAMAYANLAR KİRLİ TARİHLERİYLE UYUSUN!!!…

  • senin deden demirel desteklerdi. baban demirele küfretti özalı destekledi.sen akp yi destekliyorsun oğlun büyük ihtimalle küfredecek.siz hep atatürk e karşı birini aradınız bulamadınız 90 yılda üzülüyorum sizin için 900 yıl geçecek yine aranızdan atatürk kadar zeki biri çıkamayacak. oğlun sana soracak 30 yıl sonra baba bu adamı neden destekledin diye sende dersin çift şerit yol yaptı baba o ne demek benim araba havada gidiyor der hızlı tren yaptı dersin oğlun kaçla gidiyor baba der 200 le baba şimdi tren 500 le gidiyor der..bak senın oğluna anlatacağın tayyipin yaptığı iyi birşey yok atatürk öldükten 90 sene sonra bak hala atatürkün yaptıklarını kokluyorsun yaşıyorsun

 38. ATEİST YAHUDİ KATİL BİR DİKTATÖR ONDAN NE BEKLENİR VE HALA MAALESEF ÜLKEMİZDE YAŞAYAN SOYSUZ SOYLARININ DEVAMI BİLSİNLERKİ BİZLER DAHA GÜÇLÜYÜZ ONLARIDA UYDURUK ATALARI GİBİ KİRLİ TARİHLERİNE GÖMECEZZ HİÇBİRİNDEN KORKMUYORUZ AZ KALDI…..BİZİM ATAMIZ ŞANLI OSMANLIDIR BİZLERDE DEVAMIYIZ…

  • O şanlı osmanlı sultanlarının bazilarınin Anneleri ve zevceleri asıl yahudi idi bilirmisiniz ? Biz Türküz biraderim tarihte tam onaltı devlet kurmus Türküz ! Türklük sadece osmanlı döneminde 600 yüzyıl boyunca aşağılanmıstır be nedenle lütfen osmanlı derdimiz demeyiniz ! Osmanlı karışık milletler topluluğunun adı idi .

 39. şapka yüzünden kimse idam edilmemiştir din üzerinden ayaklanma cıkaranlar şapkayı bahane edip din elden gidiyor cumhuriyeti yıkalım diyenler asılmıştır Atam Ellerine sağlık

  • Siz böyle düşündüğünüze göre, Mısır’da yaşanan gelişmelere de bir itirazınız yok herhalde. Tebrik ederim.
   Sizi değil tabii..
   İngiliz emperyalizminin uzun soluklu Ortadoğu projesinin fikir babalarını.

  • Cumhuriyeti islama bagli yasayan insanlar zaten reddetmez tabii ki her devirde islam üzerinden pirim yapmaya çalisnlar olacaktir Ancak iyi arastirmanizi tavsiye ederim sarigini cikarmadiği icin asilan insanlar bunlardan degildir

  • yalandan kim ölmüş…yalnız benim dedim öldü SARIK çıkarmadı diye asılmıştır dedem.
   dedemle birlikte çok az ya şöyle bir avuç 5216 kadar kişi var sarık fes takan…sonradan hepsine aynı yafta takılmış zaten…yok hain yok bilmemne…üstelik benim dedemin tek gözüde çanakkalede kör olmuş haldeyken vatan haini oluvermişmiş…YERSEN…
   Üstüne de yunan tapınağı gibi mezar dikersin…

 40. ALLAH CC helak etsın islam duşmanı zındık taifelerı..adı laikte olsa demokrasıde olsa ataturkculukde olsa putpesrestlıkte ols afarketmez..allahın ayetleırnden başka hukum kanun nızam haramdır ey cehennemın odunu haramzadeler..yakında hesap gunu görursunuz bıraz daha bekelyın yararlanın bakım yakında gercekten görursunun..ALLAHIN ayetleırnın hakım olması için hayatımızın tamamını seferber ecedeceğiz edıyoruz inşaallah.zındıklarda islamın karşısında verını yoğunu seferber edecekelrdır bunuda allah cc bıze bıldırmektedır..amma sonuç allahın ayetleırnın ustun olamsını isteyenelrın olacaktır ALLAH CC BIZE YETER EY ZINDIK LAİKLER..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s