İnsan müsfetteleri Mimar Sinan üniversitesine zorla Deniz Gezmiş heykeli dikmek istedi.

deniz gezmişBir grup öğrencinin Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne (MSGSÜ) zorla heykel dikme girişimi üniversitede huzursuzluğa yol açtı.

Fikir Kulübü Federasyonu (FKF) üyesi bir grup öğrenci, iki hafta önce İstanbul Fındıklı’daki merkez kampüsüne Deniz Gezmiş’e ait olduğunu ileri sürdükleri heykeli dikmeye kalkıştı. İzin alınmadan bunun mümkün olmadığını açıklamaya çalışan üniversite çalışanlarıyla öğrenciler arasında arbede yaşandı. FKF üyesi öğrenciler, yaşanan tartışmalar sonunda heykeli üniversite bahçesine dikmeyi başardı.

Yasal olmayan bu girişime izin vermeyen üniversite yönetimi ise heykeli önce depoya kaldırdı. Ardından da öğrencilerle mutabakat yolları aradı. Rektör Prof. Dr. Yalçın Karayağız, heykelin öğrencilerin istediği bir mekâna gönderilmesini sağladı. Olayın ardından bazı gazetelerde ‘Rektör heykeli kaçırdı’ şeklinde haberler çıktı. Bunun üzerine üniversite yönetiminin sanatı yasakladığını iddia eden grup, önceki gün heykeli yeniden üniversitenin önüne getirerek bıraktı. İllegal heykel dikme girişimlerini ‘zorbalık’ olarak niteleyen Rektör Karayağız, “Ne yazık ki bu provokatif tavır sürdürülmek isteniyor. Deniz Gezmiş’in sanatla, Mimar Sinan’la ne alakası var?” diye tepki gösterdi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s