Mısır askeri darbe yaşadı, peki kim ne dedi?

LE PRÉSIDENT ÉGYPTIEN MOHAMED MORSI AFFIRME SON POUVOIR FACE AUX MILITAIRES30 yıl boyunca Firavun Mübarek rejimi ile yönetilen ancak geçen yıl kansız devrim ile ilk kez demokratik seçimlerin yapıldığı Mısır’da iktidara gelen Mursi’yi de bir yıl sonra askeri darbe ile indirdiler.

Aylardır ülkede benzin krizi yaşanırken bugün itibari ile ülkede benzin krizi kalmadı tüm bayilere benzin ulaşmaya başladı…Türkiye’de 12 Eylül sağ sol olaylarını hatırlayın 13 Eylül’de kimsenin burnu bile kanamıyordu artık..

Peki kim ne dedi

Hasan Cemal : Mısır,Darbe çare değildir ve olamaz

Ahmet Altan : Demokratikleşmede frene basan vesayet ile anlasan ve vesayete ortak olan AKPartinin ders alması gerek Mısır’da ihvanın düştüğü durumdan !

Ahmet Altan : AKPARTİnin Suriye’den sonra Misir politikasıda duvara tosladı ! Gezi süreciyle kendi ulkesinde olduğu gibi ; ders çıkarmaları lazım

Yiğit Bulut : Islam Dunyasinda tek ama cok heybetli tek direk kaldi: Recep Tayyip Erdogan ve parlayan Turkiye…Hepsine yeter…Allah Yardimcimiz Olsun

Şamil Tayyar : Merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun dediği gibi; Firavun’a karşı çıkmak yetmez Musa’nın yanında olmak gerekir…

Arabi : (Arap Birliği Genel Sekreteri)  “Mısır halkı, kriz ve istikrarsızlığı aşmayı hedefleyen tarihi bir başarı gerçekleştirmiştir. Ayrıca iradesini halk iradesinden yana kullanan ve ülkenin milli çıkarlarını herşeyin üzerinde tutan orduyu selamlıyorum”

Beşar Esad :  “Dini , siyasete ve çıkarlarına alet edenlerin sonu, Mısır’daki Müslüman Kardeşler gibi olur”

Rasmussen : (NATO Genel Sekreteri)  “Olanları nasıl nitelendirmemiz gerektiği, darbe olup olmadığı konusunda teorik tartışma bu aşamada bence en önemli bir şey değil. Mümkün olan en kısa sürede demokrasinin yeniden güçlendirilmesini sağlayacak çözümleri bulmamız en önemli mesele”

Adli Mansur: (Kıpti Hristiyan Cumhurbaşkanlığı görevine getirilen Anayasa Mahkemesi Başkanı) “Bu benim için büyük bir onur. Bu görevi bana Mısır halkı verdi. Tiran olmayacağız,Adil yargı sistemini selamlıyorum,Mısır medyası özgür bir medya. Medya bir önceki rejimin kötü uygulamalarını fark etti”

Obama : (Darbe sözünü kullanmadı ) “Mısır ordusunu kapsayıcı ve şeffaf bir süreç üzerinden mümkün olan en kısa zamanda tam otoriteyi tekrar demokratik yollardan seçilmiş bir sivil hükümete geri verme yolunda hızlı ve sorumlu şekilde hareket etmeye ve Mursi ve destekçilerine yönelik keyfi tutuklamalardan kaçınmaya çağırıyorum”

Suudi Arabistan Kralı Abdullah : ”Sizi, Mısır’ın bu kritik döneminde ülkeyi yönetecek olmanız dolayısıyla kutlarız. Allah’a, kardeş Mısır halkının hayallerini gerçekleştirebilmeniz yolunda yükünüzü hafifletmesi için dua ediyoruz. Mısır ordusunu, General Abdulfettah es-Sisi’nin şahsında tebrik ediyor, ülkeyi nereye çıktığı belli olmayan bu tünelden çıkardıkları için kendilerini kutluyoruz. Allah Mısır’ın istikrarını ve güvenliğini korusun.”

AB : (Darbe ifadesini kullanmadı) ” “Mısır’daki gelişmeleri toplumdaki derin kutuplaşmanın, politik değişim isteklerinin ve uzlaşı çabalarının farkında olarak çok yakından takip ediyorum. Tüm tarafları ivedilikle demokratik kapsayıcı parlamenter seçimlerin yapılacağı ve anayasanın kabul edileceği demokratik geçiş sürecini tamamlamaya çağırıyorum. ”

morrsi

mısır1

Mursi’nin askerler tarafından gözaltına alınma görüntüleri ;

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s