Çetin Doğan 28 Şubat BÇG belgelerini kabul etti

 

AHMET ŞİNOFOROĞLU – ANKARA

çeto

BALYOZCU ERGENEKONCU 28 ŞUBATÇI ÇETO

28 Şubat sürecinde, hükümeti devirmeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla 103 kişi hakkında açılan davanın görülmesine Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sanık savunmalarının alınması ile devam ediliyor. Savunması alınan Çetin Doğan, 10 Nisan 1997’de hazırlanan Batı Çalışma Grubu (BÇG) konulu belgeyi kendisinin hazırladığını ve bugün de olsa yine altına imza atacağını söyledi.

28 Şubat sürecinde, hükümeti devirmeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla 103 kişi hakkında açılan davanın 17. duruşması savunmaların alınması ile devam ediyor. Çevik Bir’in savunmasının ardından sıra dönemin Genelkurmay Harekat Başkanı Orgeneral Çetin Doğan’a geldi. 10 Nisan 1997’de hazırlanan BÇG konulu belgeyi kendisinin hazırladığını aktaran Doğan, “Laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ne inanarak bu belgeyi kalem aldım. Belgenin yasalara aykırı olduğunu kimse söyleyemez. Bugün de altına imza atmak gerekirse bugün yine imzalarım.” dedi.

Doğan ayrıca dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı’nın 10 Nisan 1997’de hazırlanan belgeyi verdiği ifadede hatırlamadığını, hatırlamasını normal olduğunu ama kendisinin gayet iyi hatırladığını belirtti. Doğan, 10 Nisan 1997’de kendisi tarafından hazırlanan belgede Genelkurmay Başkanı’na “Kibrit kutusunun üzerinde orak çekiçler aranıyordu. Birçok kişi tahribata uğratılmıştır. Türkiye’de ulusun yüzde 99 Müslümandır. Özen göstermemiz gerek. Konu inançlı insanları tedirgin etmemeli. Biz hazırladığımız konu siyasal İslami, dini bayrak olarak kullananlara karşı olmalıdır” şeklinde uyarılarda bulunduğunu iddia etti.

(CİHAN)

Çetin Doğan 28 Şubat BÇG belgelerini kabul etti” üzerine bir yorum

  1. Hayırlı uğurlu olsun 28 Şubatın hesabının sorulabilmesi çok güzel ve o dönemdeki şartları düşünürsek eskiden hayal bile edilemeyecek bir şey ancak bu soruşturmada boşluklar var o zamanlar çocuk olmama rağmen medyanın nasıl bir karalama kampanyası yürüttüğünü hatırlıyorum.Şu an sadece askerler yargılanıyor gibi bir görüntü var ama bu sürecin medya ayağı da vardı zaten başbakan da medya ayağının finans ayağının yargılanmamasının bir eksiklik olduğunu belirtti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s