Ergenekon SIFIRLANDI! Başbakan eseri ile gurur duyacak mı?

GURURAKP’nin çıkardığı yasalar sonrasında başlatılan Ergenekoncuları kurtarma operasyonu sona erdi. Ergenekon’un savcısıyım diyen Başbakan Erdoğan’ın isteği üzerine AKP’nin çıkarıp Cumhurbaşkanı Gül’ün de jet hızıyla onayladığı yasalar sayesinde darbeciler, katiller ve masum insanları asit kuyularında erittiklerini itiraf eden kişiler tahliye edildi.

KURTARMA YASASI AKP’DEN

Çoğu ömür boyu hapis cezası alan bu kişileri kurtarma operasyonu ilk olarak AKP’nin çıkardığı yasalarla başladı. Önce Başbuğ, AK Parti’nin çıkardığı yasalar sonrasında peş peşe gelen onaylarla 24 saat içinde tahliye edildi.
İlker Başbuğ’a tahliye getiren süreç de jet hızıyla gerçekleşti. İlker Başbuğ dün önce AYM’ye başvurdu. AYM dün saat 09.30’da yaptığı toplantıda Başbuğ’un bireysel başvurusunu değerlendirdi.  Kararını açıklayan AYM, Başbuğ’un tahliye talebi hakkında bir karar vermesi için kararını İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne de gönderdi.
İTİRAZLARA RAĞMEN GÜL’DEN JET ONAY
AYM’nin bu kararı üzerine hemen tahliye başvurusu yapan Başbuğ hakkındaki kararın İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin vermesi gerekiyordu. Ancak tam da bu saatlerde sürpriz bir açıklama geldi ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ÖYM’leri kaldıran yasayı onayladı.
Gül’ün bıu kararının ardından bir rekor daha kırılarak onay ve kanun, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında jet hızıyla yayımlandı ve yürürlüğe girdi.Peşpeşe gerçekleştirilen bu kurtarma operasyonu sonrasında Başbuğ’un başvurusunu görüşmesi beklenen İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin varlığı ortadan kalkmış oldu.
Bu şekilde İlker Başbuğ’un tahliye talebinin reddedilmesinin önüne geçilmiş oldu.
Akşam saatlerinde ise artık kimse için sürpriz olmayan tahliye hanberi geldi. Başbuğ’un avukatı İlkay Sezer’in, yaptığı tahliye talebini inceleyen  İstanbul Nöbetçi 20. Ağır Ceza Mahkemesi tahliye kararını açıkladı.
DİĞER ERGENEKONCULAR DA PEŞPEŞE SERBEST BIRAKILDI
İlker Başbuğ’un serbest bırakılmasının ardından sıra diğer Ergenekoncuların serbest bırakılmasına geldi. Başbuğ’un tahliyesini emsal gösteren tutuklu Ergenekoncular, 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin tahliye talelerini reddetmesine rağmen diğer Ağır Ceza Mahkemelerince tahliye edildi.
Bu tahliyeler sonrasında, faili meçhul cinayetleri işlediklerini, insanları katlettiklerini ve asit kuyularında erittiklerini itiraf eden bir çok kişi tahliye edildi. En ibretlik olanı ise Danıştay Saldırısında hukuk adamını katleden Alparslan Aslan hakkında suçunu itiraf etmesine rağmen tahliye kararı verilmesi oldu.
ERGENEKON’UN SAVCISIYKEN ERGENEKON’UN KURTARICISI OLDU
Her fırsatta ‘Ben Ergenekon’un savcısıyım’ diyen Başbakan Erdoğan’ın talimatı ve  AK Parti’li vekillerin oylarıyla  jet hızıyla çıkarılan yasalar ve 24 saat içinde peş peşe gelen onaylarla artık Ergenekoncular serbest.
Ergenekoncuların darbe teşebbüsleri ve kapatma davalarıyla bitirmek istediği Erdoğan ve partisi AKP, kendisini yok etmek isteyen Ergenekoncuların önünü açarak bir kez daha tarihe geçti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s