Ünlü faşist rejimler ve balkon konuşmaları

BALKON KONUŞMASI
20 yüzyıl insanlık tarihinin firavunlar çağından sonra belki de en vahşi çağlarından biriydi.

Avrupa’da ve Rusya’da ardı ardına kurulan faşist rejimler insanlığı kana bulamış baskı ve zorbalık rejimleri ile insanlığa kara bir leke olarak geçmişlerdi.

Bu rejimlerin ortak yönleri “TAK ADAM” rejimi olmalarıydı. İtalya’da Mussolini Almanya’da Hitler Rusya’da Stalin bu TEK ADAM rejimlerinin sembol ruhani kimlikleri idiler. Meydanlara topladıkları muazzam kalabalıklar ile düşmanlarına korku salar güç gösterisi yapar ve yaptıkları baskı politikalarını halkın iradesi temeline dayandırarak meşruiyet arama yolunu seçtiler. Uyguladıkları anti-demokratik politikaları kendilerini destekleyen bu kalabalık kitleler ile sürdürmekten de çekinmediler.

Erdoğan’ın bilinç altında da aynı bakış var özellikle İstanbul mitinglerinde milyonları meydanlara toplama hırsının temelinde bu rejimlerin de temelinde yatan kalabalık kitleleri arkasına alarak işlediği politikaları suçları ve sürdürdüğü baskı rejimini meşrulaştırma arayışı. Ne yazık ki halkımız bütün bu yaşananları anlamak için maruz kaldığı bu propaganda sürecinin içeriğini belki de yıllar sonra ancak kavrayabilecek ve nasıl bir ispirtizma ile uyuşturulduğunu çok geç fark edecek.

Rejimlerin güç gösterisi 

Ortak yönlerinden bir diğeri de balkonlardan yaptıkları AYİN tarzı Seramoni tarzı bir nevi rejimin ilkesel ritüeline dönüşen BALKON ŞOVLARI oldu. Öyle ki kendilerini inanan fanatikleri toplandıkları meydanda çılgınca rejimi yani bu tek adamı ve politikalarını alkışlıyor düşmanlarına karşı da bir korku yayıyorlardı. Bu rejimler de seçimler ile iş başına gelmişlerdi ama oturmuş bir demokratik sistem olmayınca seçimler bile faşizm doğurabiliyor halkın iradesi faşizimden yana olunca sonuç Ulusal Faşizm yani Nasyonel Sosyalizm.

kitle

Biz bu tür propaganda rejimlerinin 20 yüzyılın o karanlık derin çukurlarında kaldığına inanıyorken Erdoğan rejimi 21 yüzyılda Türkiye’de bu rejimi yeniden hortlatmış gibi görünüyor. 20 yüzyılın rejimleri kadar kanlı olmasa da baskı ve tek adamlık yönünden bu toplanan kalabalıklar ile kendine muhaliflere korku salma yönünden diğerlerinden pek bir farkı olmadığı ortada.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s