Seçimle gelmek diktatör olmaya engel değil; Erdoğan ve Sisi iki ruh ikizi

15284

.

Mısır İslami hareketlerin en yoğun olduğu ülkelerden biri. İhvan-ı Müslimin de bu İslami hareketler içinde  belkide en etkilisi. 1928 yılında hem bir İslam alimi hem bir okul öğretmeni olan Hasan El Benna Pan İslamist düşünceyle hareketin temellerini attı. Hareketin başlangıcında siyaset alanı yoktu ama özellikle ikinci dünya savaşından sonra 1940’lı yıllarda hareketin siyasi ayağı da vücuda getirilmişti.

Artık Türkiye’de ki Erbakan hareketi olan Milli Görüş hareketi gibi mücadele siyasal alanda devam edecekti. Hasan  El Benna çok defa hapis yattı en nihayetinde iktidarın desteklediği bir suikast ile 1949 yılında öldürüldü.

Ne zaman Mısır da Mübarek rejimi halk hareketi ile devrildi işte o zaman yıllarca yasaklanan baskı altına alınan hareket seçimlerle iktidara geldi.

Mursi artık Cumhurbaşkanıydı. Ancak devlet henüz kontrol edilebilir değildi ve nihayetinde general Sisi darbe ile ihvan hareketinin iktidarına son verdi. Mursi tutuklandı İhvan hareketi terör örgütü ilan edildi bağlıları tutuklandı ve haklarında yüzlerce idam kararı verildi.

Şimdi Sisi seçimlerde Cumhurbaşkanlığına aday ve büyük çoğunlukla seçimi kazanacak. Seçimi kazanmış olması onu meşru bir Cumhurbaşkanı yapmaya yetecek mi? Halkın çoğunluk oyunu almak demokrasi oyununda ne kadar önem arz eder?

Eğer uluslararası hukuka saygın yoksa evrensel değerlere,  insan haklarına değer vermiyorsan hukukun üstünlüğüne inanmıyorsan,demokrasiye inanmıyorsan seçimleri zorbalık için bir araç olarak kullanıyorsan elbette sandıkla seçilmiş olmak veya darbe ile iş başına  gelmiş olmak hiç bir şeyi değiştirmeyecektir.

İşte tam şimdilerde Erdoğan rejiminin yapıyor olduğu gibi bir baskı ve zorbalık rejimi kurulması için seçilmiş olmak engel değil. Medyaya baskı var ve bu baskıyı başbakan bizzat kendisi gazete patronlarını arayarak talimat verdiğini söylüyor bir çok gazeteci Erdoğan’ın talimatı ve baskısı ile işten atıldı.İktidara yakın isimlere devlet ihaleleri peşkeş çekilerek onların medya da etkili olmalarını sağlayacak usulsüz satışlar gerçekleştirildi. İş dünyasına baskı var ve Erdoğan rejimini eleştiren iş adamları ertesi gün kapılarında müfettiş buluyor. Hava alanı ihalesi SA BAH grubunu satın alan iş adamlarına servis ediliyor böylelikle medya güçleri pekiştiriliyor. Çukurova grubunun sahibi olduğu BMC şirketi Erdoğan’a yakın Akşam gazetesinin de patronu olan iş adamına yok pahasına satılıyor.

İhaleler karşılığı toplanan paralar ile Erdoğan rejimi kendi medyasını kurdu ve demokrasi dışı adımlarını bu “havuz medyası” ile meşrulaştırma ve halka kara propaganda etme yoluna gitti.

Şimdilerde Erdoğan ile Sisi her ne kadar birbirlerine zıt gibi görünseler de aynı kulvarın iki aktörü olarak anılmayı hak edecek o kadar çok ortak yanları var ki

Sisi Mısır’da İHVAN hareketini TERÖR örgütü ilen etti

Erdoğan’da Türkiye’de Gülen hareketini Terör örgütü ilan etti ve devlet gücü ile bitirmek için ikisi de var güçleri ile çalışıyor.

Bakalım bu iki ruh ikizi sonuç alabilecekler mi, yoksa kendilerini karanlık bir odada mı bulacaklar.

Bunu zaman gösterecek

Seçimle gelmek diktatör olmaya engel değil; Erdoğan ve Sisi iki ruh ikizi” üzerine 2 yorum

  1. Recep tayyib erdoğan ile katil, şerefsiz demokrasi düşmanı sisi denen alçağı ” ruh ikizi” olarak nitelendirmeniz, sizlerin “parelel yapının” destekcisi olduğu intibaı veriyor…sitenizi ” katılımcılarınızı fişleyecek, tuzak bir site ” olarak görüyorum..
    *

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s