Asrın felaketi; SOMA maden faciası

Asrın felaketi; SOMA maden faciası. Ölü sayısı 274 ve hala yüzlerce kayıp madenci

Başbakan Erdoğan Soma maden kazası sonrası yaptığı açıklamalar ile bir skandala daha imza attı.

Maden kazaları ve ölümleri doğal göstererek ABD’de 1866 yılında yaşanmış maden kazasını örnek verdi.

Oysa gelişmiş batılı ülkelerde neredeyse 100 yıldır maden kazası yaşanmıyor

Çünkü bu ülkelerde ranttan önce insan hayatına değer verilir. Erdoğan’ın skandal açıklamaları ;

“Biz bu tür ocaklarda madenlerde olanları lütfen buralarda hiç bu tür olaylar olmaz diye yorumlamayalım. Bunlar olağan şeyler. Literatürde iş kazası denilen bir olay var. Bu sadece madenlerde olmuyor. Başka işlerde de oluyor. İş kazası. Burda da oluyor. Bunun yapısında fıtratında bunlar var. Hiç kaza olmayacak diye bir şey madenlerde yok.”

SORUMLULUK KİME AİT?

(El cezire muhabirinin sorusu üzerine kızarak gazeteciye hitaben)

Bir gazeteci olarak dünyada kömür madenlerinin nasıl çalıştığını pek bilmiyorsunuz. Heralde Katar’da pek kömür madeni yok doğalgaz var ondan(Alaycı bir üslupla). Ben size şimdi bir kaç tane rakam vereceğim. Bakın bu ocakla ilgili Mart ayı sonunda yapılmış olan gerek sağlık ve güvenlik kontrolünde bu ocağın bu noktada işçi sağlığı ve iş güvenliği noktasında başarılı olduğu tespit edilmiştir. Bizim 1942’den 2010 sonuna kadar kazalardaki ölü sayılarına baktığımızda yaklaşık 900 civarındadır. Bunların içinde 1992 yılında Zonguldak’ta 263 işçinin öldüğü grizu faciası en büyük facia olarak kayıtlara geçti. Bunlar kömürde olanlar. İngiltere’de 1862 madende göçük 204 kişi ölmüş. 1866 grizu patlaması 361 kişi yine İngiltere. Belçika’da 1887, Fransa’ya geliyorum 1906 en ölümlü kaza ölen 1099… Japonya 1914′te 687 ölü… Mitsubishi kömür madeninde. Çin’de 1549 kişi ölmüş.. Yine çinde 1960’ta 684 kişi ölmüş… Japonya’da 1963’te 458 kişi ölmüş. Hindistan 1965 grizu patlaması… Bu ocakların bu noktada bu tür kazalar sürekli olan şeyler.

BUNLAR OLAĞAN ŞEYLER

Biz bu tür ocaklarda madenlerde olanları lütfen buralarda hiç bu tür olaylar olmaz diye yorumlamayalım. Bunlar olağan şeyler. Literatürde iş kazası denilen bir olay var. Bu sadece madenlerde olmuyor. Başka işlerde de oluyor. İş kazası. Burda da oluyor. Bunun yapısında fıtratında bunlar var. Hiç kaza olmayacak diye bir şey madenlerde yok. Tabi işin boyutunun bu kadar fazla olması bizi derinden yaralamıştır, üzmüştür. Yapılan kontrollerle de burası gerçekten gerek işçi sağlığı gerek güvenliği açısından da iyi noktada olan kömür ocaklarından birisi olarak değerlendirmesi yapılmış. Nisan Mayıs’ta da bu şekilde çalışmalarına devam etmiştir.

 

somadaki-maden-ocagi-kazasindan-dakika-dakika-gelismeler_9633_1

Asrın felaketi; SOMA maden faciası” üzerine bir yorum

  1. saptırmaya dewam edin bakalım..ağlamak için illa 300 500 kişinin ölmesi mi gerekiyor. bu yazıyı yazan arkadaş filistinde arakanda rusyada vs dünyanın heryerinde masum öldürülen binlerce müslüman ve gayrimüslim var. başbakan hangi birine ağlasın. soma için hepimiz üzüldük sonuçta. ama ağlamadı diye ağlamak üzerinden siyaset yapmak olmaz ki. esma için ağlaması ise o an için oluşan bir duygu yoğunluğu elbette.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s