Ahmet Davutoğlu’nun STRATEJİK KEPAZELİKLERİ ,Laf Laf Laf..

ahmet davutoğlu
*ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nin Ermeni Soykırımı Tasarısı’nı gündeme almasından sonra, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu meydan okudu: “Türkiye üzerinde baskı yapmaya çalışmak, Türkiye’yi tanımamak demektir. Bu tür girişimlerle kimse Türkiye’yi test etmesin.” (4 Mart 2010)

*İsrail’in PKK’ya yardım ettiği iddiaları üzerine Davutoğlu, “İsrail veya X ülke, kim olursa olsun, teröre verilecek her türlü destek mutlaka karşılığını görecektir. Bunun mutlaka herkes tarafından bilinmesi lazım. Hiç kimse Türkiye’nin gücünü test etmeye kalkmasın. Bu güven bunalımının son bulması için İsrail ne yapması gerektiğini bilir” dedi. (9 Ekim 2011)

*Türk askeri uçağının uluslararası hava savasında Suriye tarafından vurulması karşısında, Dışişleri Bakanı Davutoğlu şu açıklamayı yaptı: “Kimse bizim cesaretimizi test etmeye kalkmasın.” (24 Haziran 2012)

*Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen patlamalar ve ölümler üzerine Ahmet Davutoğlu, “Kimse Türkiye’nin gücünü test etmeye cüret etmemeli” diye konuştu. (11 Mayıs 2013)

*Ankara ve Lozan Anlaşması’yla Türkiye toprağı olan Süleyman Şah Saygı Karakolu’nu Irak Şam İslâm Devleti (IŞİD) tehdit edince, Davutoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti devletinin caydırıcı gücü, barışın da teminatıdır. Bu caydırıcı gücü test etmeye kimsenin kalkışmaması, cüret etmemesi gerekir” değerlendirmesini yaptı. (24 Mart 2014)

*IŞİD, Musul’a girdi; Türkiye Konsoloshanesi’ne saldırdı. Özel Harekâtçı 30 polis de dahil 49 elçilik mensubu rehin alındı. Özel Harekâtçılar, vuruşmadan teslim oldular. Ahmet Davutoğlu konuştu: “Türkiye’nin kudretini kimse test etmeye kalkmamalıdır.” (12 Haziran 2014)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s