Mustafa Armağan bir Atatürk efsanesini daha çökertti

mizanYıllarca yayınlanan bu fotoğrafta bizlere  Mustafa Kemal’in İnönü Savaşları sürerken yorulduğu sırada karlar üzerinde dinlenmek için uyurken Ankara Dikmende çekilmiş diye hikayesi anlatıldı (12 Şubat 1921)

Ama  işin aslının öyle olmadığı Tarihçi Mustafa Armağan’ın paylaştığı fotoğraflarda çok açık bir şekilde anlaşılmaktadır.

Aslında Mustafa Kemal ve yaveri Muzaffer kılıç bir otomobil ile giderek o meşhur fotoğrafı çektirmek için uygun mekanı bulmuşlar,sonra M.Kemal karlar üzerine yatarak poz vermiş. Bir nevi foto modellik.

Altlarında son model araba…Önlerinde kar, uyuyormuş gibi çek panpa türünden mizansen.

010203

 Karda uyuyormuş gibi çek kanka 🙂

Mustafa Armağan bir Atatürk efsanesini daha çökertti” üzerine 53 yorum

 1. ATALARINA TAPMAYA DEVAM ET.CEHENNEMI BOYLAYANA KADAR. ALLAHA DEĞİL ATALARINA GÜVEN. öbür tarafta görürsün ganyayi konyayi .bilmeden kendini güya en iyi müslüman zannediyor. ..fasistliginize Müslümanlığı bulastirmayin. .Tüm Faşistler şeytanın kardesidir

  • Ne alaka mal herif? Bugün günümüzde Erdoğan için: ”Allah’ın yeryüzündeki Halifesi” diyen bile var. Osmanlı padişahları bile kendilerine böyle dedirtmiyordu. Koyun gibi tapıyorsunuz…

   • Erdoğan’ı koruma kanunu var mı? “Erdoğan İlahtır” gazete haberleri var mı? Her meydanda kazık gibi heykelleri var mı? Caddelerde,havaalanlarında,ilkokullarda,hatta ilçe bile lan ilçe! İsmi var mı? Kitaplarda,okullar resim köşeleri,ölüm-doğum gününde kütük gibi ayağa dikilmek anmak, ölmesine rağmen “bağlı kalacağıma” yeminleri edip mezardan medet ummak,onun yolu için darbeler yapıp milleti asmak gibi milat öncesi mağara çağı etkinlikler var mı? Halife demek görevlisi,vekili,temsilcisi demektir cahil putperest, tanrının kendisi demek değildir,adamlar fetva almadan karınca ezemez,sizin gibi İstiklal Mahkemesinde kafasına göre kelle alamazdı.

    https://pbs.twimg.com/media/BSCiQglCYAIiZs3.jpg Bu haber Kemal’in sağlıgında gazetede çıktı, boy boyda basıldı

    https://belgelerlegercektarih.com/2012/12/06/ataturku-tanrilastirma-temayulu/ Al buradakiler incele tanrı şiirleri,amentü kitapları,Türkün dini kamalizm kitapları. Ulan bunlar ne? 20.yüzyıl utanın be rezillik be. O da bir insan be yiyip içip uyuyor ölüyor be. Bu ne faşiştlik bu ne zülüm insanlara? hala eleştirmek yasak be, yeter be bu baskı yeter.

    • Enver Paşa, araştırma yetisini kaybetmiş, b*kumda boğulurum ama yine de din düşmanlığımdan geçmem diyen bir güruh bu. Bunların gözlerindeki perdeyi Allah’tan başka kimse kaldırmaz. Germe sinirlerini, ne dersen hangi kanıtı gosterirsen göster inanmazlar. ellerinde hicbir veri olmamasına ragmen hem de.. Boyle bagnaz kisilikler..

   • kula tapmak size yakisir bize degil ha bide OSMALI DEVLETI PADISAHLARI ALLAHIN YER YUZUNDEKI HALIFESIYIZ DIYORLARDI CAHIL KOPEK IT SURUNDEN AYRILMA GERI GIT YOKSA KURTLAR KAPAR

 2. Fotoğrafın kurgu olması Atatürk’ün cephede kar üstünde uyumadığı anlamına gelmez. Kazandığı zaferlerin propagandasını yapması en doğal hakkıdır. Olmayan zaferlerinin propagandalarını yapanlarıda görüyoruz. Tabi bunu anlamak için önce beyin gerek.

  • Yasu ne zaferi kazanmış bi yazar mısın 🙂 Ortalıkta işkembeden atmak basit. Koca koca insanlar oldunuz halen araştırma acziyetinizi gideremediniz. süpermenleştirdiğiniz ve hatta ilahlaştırdığınız şahsın bize zaferlerini yaz 🙂 Tovbe estagfirullah..

 3. Ulan lafontel tarih masallarını okuyan, bebeler millet şapka giymiyor diye adam asanın hekelini diktirenleri araştıranda okuyun. Tabi sizide anlamak mümkün anasının orospu olduğunu öğrenen emrah gibi olmanız normal hor görmüyorum….

   • Ha sittir lan.sen önce git Atatürk’ün soyunu öğren. Cahil.ataturk tapicisi beyin yokki. Heykel heykel Nato kafa

    • Ne cahil aptallarsınız siz öyle ya! Cumhuriyet daima Laik kalacaktır çıldırın İngiliz piçleri çıldırın. Padişah falan yok size yallah arabistana!

     • Sıktır piç.Atatürkten önce bu memlekette yabancı isim koyabiliyor muydun?atatürkün sayesinde esas hristiyan isimleri konuyor şimdi

   • Sıktır piç.Atatürkten önce bu memlekette yabancı isim koyabiliyor muydun?atatürkün sayesinde esas hristiyan isimleri konuyor şimdi

   • Huseyin birsey diycem; Atatürk olmasaydı anan filanca olurdu diyen kimdir biliyor musun? Nenesinin ve soyunun namusundan süphe eden zürriyetsizlerdir, tıpkı senin gibi. Ulan senin nenen k*erhane karısı mıydı ki dusmana kendini peskes cektirsin? Cephede canını vererek vurusup sehadete kavusan ruhları siz hicbir zaman anlayamayacaksınız. Bizler muslumanız, kadere iman ettik. Filanca olmasaydı anan baban belli olmazdı diyenler, kendi sülalesinin kevaseliginden diyordur. Lütfen biraz arastırın ama en onemlisi DUSUNUN!

 4. allah türke çalışır o kadar.. allah sadece türkü korur çünkü dünyadaki tek gerçek müslüman türklerdir. en son peygamberde türktür.arap filan değil.hatta kur’an türkçe inmiştir araplar sonradan kendilerine uydurmuştur.çünkü araplar ırkçıdırlar biz ırkçımıyız! tüm dünya türk olmalı.her yerde türk bayrağı olmalı hatta cennet sadece türklerindir.diğerleri boşuna yaratıldılar. türk! türk! ölene kadar türk! son nefes allah değil- türk!

 5. BU SİTENİN ADMİNİ NESİN KİMSİN NECİSİN NE İŞ YAPARSIN BİLMİYORUM AMA NEDEN ATATÜRK’TEN BU KADAR NEFRET EDİYORSUN AMACIN NE ?

  • UĞUR KARDEŞ O SİNSİ BİR TÜRK DÜŞMANI ATASI TÜRK DEĞİL ONUN.
   EY ATATÜRK DÜŞMANI ASLINDA GİZLİ TÜRK DÜŞMANLARI BENİ DİNLEYİN… MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TARİHTEKİ GÖREVİNİ YAPMIŞTIR, HATALARI DA OLSA O TÜRKÜN BAŞBUĞUDUR. BİR TEK PEYGAMBERLER KUSURSUZDUR. HALİFELER BİLE HATA YAPMIŞTIR.
   HZ.MUHAMMED’İN MÜJDESİ OLAN TÜRKLERE VE ONLARIN TÜRK ATALARINA KİMSE DİL UZATAMAZ.
   ÜLKÜCÜLER TÜRK İSLAMCILAR ALPERENLER OLDUĞU SÜRECE KORKUN BİZDEN. MUSTAFA KEMAL ATATÜRK; GÖKTÜRK DEVLETİ’NDEN 1300 YIL SONRA ADI TÜRK OLAN BİR DEVLET KURMUŞTUR BU KURULUŞ DİĞER TÜRK DEVLETLERİNE DE TÜRKLÜĞÜNÜ HATIRLATMIŞTIR…. TÜRK ADINDA DEVLET YOK İKEN TÜRK ADINDA BİR DEVLET 1300 YIL SONRA KURULMUŞTUR. ENVER, TALAT, CEMAL PAŞALAR VE MUSTAFA KEMAL PAŞA’NIN SAYESİNDE KURULAN BU TÜRK DEVLETİNİN ŞANI BÜYÜKTÜR. MUSTAFA KEMAL ATATÜRK DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞINI KURDURMUŞTUR, İSLAMI YASAKLAMAMIŞTIR. MUSTAFA KEMAL ATATÜRK İKİNCİ BİLGE KAĞAN’DIR. TÜRK ADI YOK OLMASIN DİYE TÜRK ADINDA BİR DEVLET KURULMUŞTUR. 80 MİLYON NÜFUS ŞU ANDA TÜRKÇE BİLİYORSA ONA BORÇLUYUZ, YOKSA HER KAFADAN BİR SES ÇIKARDI. MUSTAFA KEMAL ATATÜRK KARAMANOĞLU MEHMET BEY GİBİ TÜRKÇEYİ RESMİ DİL İLAN ETMİŞ ULU TÜRK DEVLETİNİ KURMUŞTUR. MUSTAFA KEMAL ATATÜRK OLMASAYDI UYGUR TÜRKLERİ GİBİ OLACAKTIK. ATATÜRK DÜŞMANI OLAN KİŞİLER GİZLİ TÜRK DÜŞMANI KÖPEKLERDİR. MİLLİ SINIRLAR İÇERSİNDE VATAN BİR BÜTÜNDÜR PARÇALANAMAZ. ATATÜRK DÜŞMANLIĞININ ALTINDA SİNSİ BİR TÜRK DÜŞMANLIĞI YATAR. KUSURA BAKMASINLAR 1000 YILDIR BURADAYIZ BU TOPRAKLAR ÜZERİNDE KİMSE YENİ BİR DEVLET HAYALİ KURMASIN, BAZILARI DİYOR Kİ TÜRKLER SÖZDE KÜRDİSTANI İŞGAL ETTİ, BE KARDEŞİM TÜRKLER ANADOLUYA 1071 YILINDA GELDİĞİ’NDE KÜRTLER DAHA DA GÜNEYDE İRAN DA YAŞIYORDU, BİR TANE BİLE CAMİ YOKTU, BİZ TÜRKLER GELEREK CAMİ HAN HAMAM SARAY İLE DOĞUYU GÜNEYDOĞUYU İSLAMLAŞTIRDIK. MÜSLÜMAN KÜRTLER DE TÜRKLERİN HİMAYESİNDE GÜNEYDOĞUYA SONRADAN GELDİLER. BU GERÇEĞİ BİLEN MÜSLÜMAN KÜRT, TÜRKLERE İHANET ETMEZ. TÜRKLER OLDUĞU SÜRECE MÜSLÜMANLARIN EZANI OKUNUR, HAÇLILARA EN BÜYÜK KORKU TÜRKLER TARAFINDAN VERİLMİŞTİR. İSLAM ALEM BU VATAN TOPRAKLARINI HAÇLIYA MEZAR EDEN DE BİZİZ EDECEKTE BİZİZ BUYRUN GELİN. MÜSLÜMAN TÜRK OLARAK HAÇLILARI DEDELERİNİN ÜSTÜNE GÖMMEYE HAZIRIZ. BÜTÜN TÜRK ATALARIMIZ HATALARI DA OLSA ATALARIMIZDIR. TÜRK’E TÜRKLÜĞÜE HİZMET EDEN HERKES TÜRK’ÜN BAŞBUĞUDUR. OĞUZHANDAN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’E HEPSİ BİZİM TÜRK ATALARIMIZDIR.

   • ATALARINA TAPMAYA DEVAM ET.CEHENNEMI BOYLAYANA KADAR. ALLAHA DEĞİL ATALARINA GÜVEN. öbür tarafta görürsün ganyayi konyayi .bilmeden kendini güya en iyi müslüman zannediyor. ..fasistliginize Müslümanlığı bulastirmayin. .Tüm Faşistler şeytanın kardesidir

   • Ulan şu haydar baştan da fazla atmışsın hee 🙂 Kaynak? İŞKEMBE!
    Gosterilen onca delil, onca makale, onca mecmua, onca görsel ve yazılı kanıtlar sizi tatmin etmiyor değil mi? Neden biliyor musun? Çünkü kalbinizde yucelestirdginiz putunuz hakikatler ortaya cıkınca olusacak bosluk sizi rahatsız ediyor. Kandırılmıslıgınızı yediremiyorsunuz. N ediyelim bu isler de nasib isi, nasibinde olmayan ogrenmiyor demek ki..

 6. Bu sitede emegi gecen herkesin ..edit.. inandiginiz muslamlikla alakasi om.ayan dinide ..edit..

  *EDİT: Küfür

  • Bu yorum benim telefonumdan telefonumu internet kafede unutunca yapilmistir site yoneticileri lutfen bu yorumu kaldirin

 7. Keşke Atatürk’ü anlayacak kadar öngörüye ve ufka sahip olsaydınız, hayat daha anlamlı olurdu sizler için. Sizin adınıza üzüldüm. Kulaktan dolma bilgilerle bir hayatı heba etmişsiniz 🙂

 8. Sitede emeği gecen arkadaslara gönülden tesekkurler, artık bu tiyatroları milletin beynini yıkayan mizansenleri hayali kahraman yaratma algı yönetimini acıga cıkararak gercekleri ortaya cıkararak güzel bir hizmet yapıyorsunuz.artık nesil eskisi gibi her verileni yutacak cinsten cahil değil.tesekkurler emegi gecen arkadaslara.

 9. Bu sitede acilan konularin kimler tarafindan gerceklestirildigini biliyorum artik. Tamamen Atatürk, laiklik, Türkiye Cumhuriyeti, Türk Milleti ve demokrasi aleyhinde ve yobaz dinci takimi ve Osmanli, seriat sevdalisi, Necip Fazil denilen “ibne”ye ve “Misiroglu” denilen Osmanli artigi-sarlatana bile yer verebilecek kadar alcak, tek kelimeyle “KARDES KAVGASI” na zemin hazirlayan “PUŞT” veya “PUŞT”lardan olusan bir site diyerek son bir kere daha ELVEDA diyorum.

  • Mahmut dikkat ediyorum da, ortaya sunulan kaynaklara hicbiriniz deginmiyor. Ancak atatürkk yuce tuurrkk diye anırmaktan baska isiniz yok. Sunulan once belgenin, haberin, yazılı ve gorsel icerigin sizin icin bir anlamı yok degil mi? Bu nasıl bir mankurtlasmadır gercekten batılıları tebrik etmek lazım. Asimile olmak ve asimile etme konusunda sizler iyi bir ornek olarak kaldınız.

 10. Bu Resimleri Saklayacağım

  Yalancının mumu yatsıya kadar yanar

  vahdettin kaçmışmış ne kaçması heyyyy ne kaçması biraz kitap oku..

  yalan söyleyen insan utansın

  daha durun bakalım o putlara da sıra gelecek

  hep atatürk suçlu değil onu yüceltip putlaştıranlar suçlu

  yalanlarınız mahzenlerden çıkmaya devam ediyor

  sizi gidi irfan yoksunu cühelalar sizi…

 11. Sizi gidi cahiller, sizin yorumlardaki yalanınızı yakaladım. “Son model arabayla gelmiş” demişsiniz. Bunun neresi son model.

 12. kemal in neyi gerçekki bu fotograf dogru olsun ingiliz casuzu mason kukla alemci vatan hayini din dusmani yobaz vs yaz yaz bitmez

  • Nasıl bir insansını siz Allah bu adama yaptıklarınızın hesabını soracak sizden merak etmeyin. Dinsiz vatan haini öyle mi ? Neden peki zamanında halkı devlete karşı ayaklandıran yobaz hocaları astı diye mi ? yoksa onların yazdığı sahte Kur-an ve din kitaplarını yaktı diye mi ? peki sayın AKP’li sana soruyorum bu adamlar masumsa Gülen ne ? siz niye onu asmak istiyorsunuz.? Başını secdeden kaldırmayan bu adamda masum o zaman değil mi ?. İnsanın gerçek yüzünü ancak Allah bilir. Dün hoca efendi dediğiniz eteğini öptüğünüz adam Kur-an’ı bile değiştirmeye cüret etti. Siz cahiller belki ancak kaybedince anlayacaksınız ama bu adam cumhuriyet’i böyle vatan haini din istismarcıları yıkamasın diye kurdu. Atatürk Allah’ın bu ülkeye hem lütfü hem de verdiği son şanstır.

   • Senin kafanmı iyi kızım, ammada cahilsin be… atam dediğiniz selanikli tam bir din düşmanıydı.. ateistlerin ata’sı o !!! ALLAH’IN KANUNLARINI KALDIRIP, YERİNE GAVUR KANUNLARINI GETİREN VE ALLAH’IN GÖNDERMİŞ OLDUĞU KİTAPLARI VE GAYB’I AÇIK AÇIK İNKAR EDEN BİRİSİ MÜSLÜMANLARIN ATASI OLAMAZ !!! UYANIN ARTIK !!!!!!!

   • Eda hanım, kişi kendini zahirde de belli eder. Bugun öz babanız ayete haşa safsata kızım bunlar inanma dese ne derdiniz? Uzuldugum nokta neden bu el yazılarına inanmıyorsunuz? Cunku yıllardır size zorla ikte edilen bir dusuncenin kabugundn cıkamıyorsunuz. Adam videoda Kur’an’a bizzat dogma yani uydurma dedi. Yetmedi lisede efendimize hakaret edip ayetler safsata dedi. Yetmedi din ve namus kavramlarının gereksiz oldugunu ifade eden demeçler verdi. Yine de oyle bir asimile edilmişiz ki buna inanmak istemiyoruz. Kanıt için ne lazım daha? Tarihçiler (son donemde murat bardakcı da acıkladı) onun katıksız ateist oldugunu haykırdı, yani adam kafirin teki.. Son nefeste nasıl öldügü elbette ki bilinmez, ama zahirde kafirdir otesi de yoktur.

 13. “Devrin bütün vasıta ve imkânlarına sahip insafsız bir düşmanın nereden ve hangi şartlar içinde çullanacağının bilinmediği o buhran günlerinde kaputu içinde karlar altında bir “istirahat vakfesi” bulabilen Başkumandan.”

 14. Neyi kanıtlamaya çalışıyorsunuz? Sondan ikinci resmin gerçek olduğuna da inanmıyorum. Çizim mi o? Değilse de işiniz gücünüz olmadan Türk tarihinin en önemli insanlarından birisine saygısızlık yapıyorsunuz. Sevmeyebilirsiniz fikirleri hoşunuza gitmeyebilir ama attığı adımlar doğru ve yanlış da olsa sonuçlarının bir şeyleri değiştirdiği açık. Bu insanın poz verecek kadar zamanının olabileceğini sanmıyorum

 15. Cahil yobazlardan birkaçı bunlar. Muzaffer Kılıç İnönü savaşları sırasında İran şahının yanındadır İnternetten veya başka taraflı kaynaklara aldanmayın. Yani foto doğrudur. ayrıca unutmayın ki Fatih’in ve Mustafa Kemal’in torunları olduğumuzu ve Osmanlı – Türkiye Cumhuriyetini aynı şekilde kabul etmeyenler,( birini veya ikisine) bakılmaksızın vatan haini ve cahiliyetten gelme bir arap tohumudur..

  • SEN KİMİN PEŞİNDEN GİTTİĞİNE DİKKAT ET’TE !!! SENİ KABİRDE SELÂNİKLİ ATAN KURTARMAYACAK…BIRAK BÖYLE ABUK SABUK SAÇMALAMAYI’DA ÖNCE BİR ATA’NIN KİM OLDUĞUNU İYİ ARAŞTIR !!!!!!! ( ABİ NASİHATI )

 16. Lan Kemalin dallamaları ne böğürüyonuz. Manzara ortada. Kemal son model otomobiline binmiş çizmeleri bile pislenmeden kar üzerine uzanmış yaveri ve fotoğrafçısına POZ vermiş.
  Bu fotoğraf Türk gençlerinin beynini yıkamak için yıllarca savaş yorgunu gazi kar üzerinde yatarak ülkeyi kurtardı masalı ile anlatıldı..

  • “Devrin bütün vasıta ve imkânlarına sahip insafsız bir düşmanın nereden ve hangi şartlar içinde çullanacağının bilinmediği o buhran günlerinde kaputu içinde karlar altında bir “istirahat vakfesi” bulabilen Başkumandan.”

 17. ulan hazımsız türk düşmanı ezik etnik pislik paralelci bu resim yeni keşfetmiş gibi seviniyorsun bu resim yıllardır var yanındaki kişide inönü değil muzaffer kılıç tır her teorin çöktü çakmatarihçi(edebiyatçı)

  • Resmi tarihin fotoğrafa farklı yorumlar katarak küçük çocukları ve cahilleri aldatma örneklerinden biri daha çöktü. Tabi cahilleri aydın olarak lanse eden kemalistlerin bu açıklamalar hoşlarına gitmeyince mantıklı açıklama yapmak yerine gölge boksu yapmayı tercih ediyor ve her ispata karşılık ancak salya atıyorlar.

   Şimdi eyyy Ayberk denen cahil, okuduğunu anlayamayan anlama özürlü;
   Bu resim yıllardır yok diyen oldu mu?
   Yanındaki İnönü diyen oldu mu?

   cehalet faşist kemalistlerin leş kanlarında var!

   • Sahi şu vahidettin denen atanız 17 Kasım 1922’de nereye sığındı?Önce bunun cevabını verin ama kıvırmayın!

    • Vahdettine geçtiğine göre bu konuda verilecek başka bir cevaba gerek olmadığına kanaat etmiş oluyorsun. ROL kesme olayı doğru yani… Hiç yakıştımı atanıza böyle rol kesmek?
     Aslında belki de onun suçu bile olmayabilir. Şimdi ki kraldan çok kralcılar gibi o zaman da birçok yalaka vardı. Her dönem birinin biryerlerinin kılı olmak isteyenler çıkmıştır. Adamın öylesine verdiği pozu yalanları ile süsleyerek atalarınıda üçkağıtçı durumuna düşürmüş olmuş olabilir. Yıllarca bütün kitaplara da bu balonlarınızı doldurmasaydınız atanız bugün olduğundan daha saygın olurdu (işlediği onca cürüme rağmen)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s