İslamın karanlık çağı

Avrupa ve Hristiyanlığın karanlık çağı olarak 1600’lü yılları düşünebiliriz. Zira 17 yüzyılda hristiyan batı mezhep savaşları ile kan gölüne dönmüştü. Roma Cerman İmparatorluğuna karşı Protestan mezhebindeki çoğunluğu Alman İsveç Hollandalı olanların sürdürdüğü savaş. Savaş her ne kadar dini ve mezhepsel gibi görünse de amaç ve hedefler her zaman siyasi olmuştur.

EV

 

Nitekim batıda ki iç savaşlara en son katılan Fransa Katolik olmasına rağmen ve Katolik bir kardinal tarafından yönetilmesine rağmen Protestanlardan yana savaşa girmişti çünkü kıta Avrupasında Roma Cermen imparatorluğunun etkisi Protestanların mağlup olması ile oldukça artmış ve Fransa bundan rahatsız olmuştu. Netice de Roma Cermen (Avusturya-Almanya) imparatorluğu zayıflamış Katolik Fransa güçlenmiş ve Protestanlara karşı şiddetli savaşların yaşandığı Almanya yüzlerce küçük prensliğe bölünmüş ve uzun yıllar siyasi birliğini sağlayamamıştı.

Şimdi ise İslam tarihinin hiç bir döneminde görülmeyen mezhep savaşları ortadoğu da kanlı bir şekilde ortaya çıkarılmaya çalışılıyor. Bu kanlı savaşlar her ne kadar Sünni- Şii eksenli görünüyor olsa da asıl sebebin siyasal olarak bölgeye kimin egemen olacağı ile alakalı.

Her iç savaş neticesinde ülke bütünlüğü kaybolmuş ve nihayetinde daha küçük devletlere beyliklee bölünmüştür. Ortadoğu’da ki süreçte bu şekilde neticelenecektir. Irak ve Suriye bütünlüğünü kaybettikten soran sıranın hangi ülkeye geleceği ise asıl soru. Türkiye Suudi Arabistan, Lübnan, Kuveyt, Bahreyn… Bütün bu ülkeler bu kanlı iç savaşlardan yakın gelecekte şiddetli bir şekilde etkilenecektir.

xx

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s