Erdoğan Türkiye’nin Sünni ESAD’ı olur mu?

esad erdoğan1

.

Erdoğan Türkiye’de iktidara geleli 12 yıl oldu, 12 yıldır ülkeyi kesintisiz yönetiyor ve ülke yönetiminden uzaklaşacağı veya köşesine çekileceği yönünde hiç bir emare yok aksine geçen bunca yıldan sonra dahi iktidara daha bir müptela bağımlı ve içinde iktidar olma hırsının her geçen gün daha da katlanarak devam ettiği anlaşılıyor. Peki ne olacak?

Erdoğan rejimi ülkeyi onlarca yıl daha yönetmeye devam ettiği varsayımı ile hareket edersek bir 12 yıl sonunda nasıl bir Türkiye ile karşılaşacağız?

Halkın bunca süre güvenini kazanma noktasında son derece başarılı iktidarda kalmak için gerekli olan alt yapı ve materyalleri kullanma noktasında son derece usta, öyle ki geçen bu süreç sonunda kendisine bağlı doğrudan veya dolaylı 16 ulusal özel TV kanalı ve bir o kadar devlet televizyonu ve bunun yanında 10 dan fazla ulusal düzeyde gazete ve yüzlerce köşe yazarı elde etmiş durumda. Yola çıkmadan önce bunların hiç birisine sahip değildi, peki ne oldu da böylesi bir güce ve iktidara sahip olabildi? Sadece güçlü ve karizmatik bir lider denilerek özetlenebilecek bir manzara mı var karşımızda, yoksa daha derin yapıların analizlerin ortaya konması gereken şaibeli bir rejim ile mi karşı karşıyayız?

AKP iktidarını ikiye ayırmak gerek.. Eski AKP ve Yeni AKP

Eski AKP içinde liberallerin solcuların alevilerin cemaatçilerin milli görüşçülerin bulunduğu güçlü bir ittifakı gerçekleştirmiş ve 2008-2009 yılına kadar da bu ittifak ile köklü reformlar yapmıştı. Rotası AB üyeliği batılı bir demokrasi modli evrensel bir hukuk düzeni eşit adil bir yargı sosyal devlet anlayışı ve komşular ile sıfır sorun ilkesi ile aktifleşmiş bir politik ekonomik siyasi bir başarı süreci..

Derken eski AKP ile yola devam etmeme kararı alındı. Takvimler 2009 lu yılları gösteriyordu. Önce liberallerden kurtuldular sonra solcular ve alevi kesim geldi. Cemaat ile olan mücadele de bu yıllara rastlar derin tasfiye süreci. Deken Erdoğan çıkardım dediği Milli Görüş gömleğinden daha da ileri giderek yeni bir gömlek giymeye karar verir. Hilafet gömleği..

Bu gömlek ile önce komşu ülkelerde siyasi askeri örgütlenmeler silahlı gruplar ile temaslar derken kendisini ülke içinde ve dışında bir otorite olarak görme ve bölgede o güne kadar görülmemiş Siyasal İslam çizgisiyle politikalar devşirilmeye başlanıyor. Batı ile olan süreç bitmiş bunun yerine artık İŞİD gibi El Nusra gibi orta dünyanın karanlık deliklerinden fırlamış gelmiş canavarlara benzeyen organizmalar ile genetik münasebetler şiddetli ve ihtiraslı bir şekilde ayyuka çıkar derecede artırılıyor.

Bu süreç içinde iktidarın yarattığı yüz milyarlarca liralık rant düzeni etrafında adeta sineklerin at pisliği etrafına üşüşmesi gibi üşüşen çıkarcı ve bir o kadar da entellektüel birikim ve derinlikten uzak çevreler ile ulusal gücünü sağlamlaştırma adına ortaya konulan işbirliği süreci. Yeni medya düzeni yeni sermaye düzeni yeni adalet düzeni yeni ekonomik düzen..

Bütün bunların hepsine karar veren tek bir kişi vardı bu kişi, kulaktan kulağa “halife” olarak fısıldanan arkasından efsanelerin üretildiği beyefendi yani Erdoğan idi. Halkın %50 lik desteğini 12 yıl boyunca hiç kaybetmemiş ve bu destek sayesinde yeni bir düzen kurmuş olan Erdoğan popülist projeler üreterek halkın bu şekilde sempatisini kazanmayı sürdürmüş ve kendisine böylesi bir sempati ile yaklaşan kitlenin perde arkasında kurduğu yeni RANT ve Rüşvet rejimini sorgulama ve irdeleme imkanını da vermemiş olarak yoluna bunca yıldır kazasız devam ediyordu. Taki GEZİ eylemleri başlayana kadar. Eylemler devam ederken iktidarın sarsıldığını hissetmiş olmalı ki 12 yıllık ikidarı boyunca askerin muhtıra verdiği kapatma davalarının açıldığı Cumhurbaşkanlığı seçimi krizi yaşandığı süreçte dahi bu denli çaresiz kalmadığını etrafında ki en yakın isimlerden duyulmaya başlanmıştı. Ve 17 aralık süreci. Bakan çocukları ile başlayan rüşvet ve gözaltılar iktidarın bir şekilde rant çarkını çevirdiği Zerrab kilit ismine dayanınca Erdoğan güçlü bir refleks ortaya koydu. Öyle ki oğlu Bilal ile yaptığı “paraları sıfırladın mı?” meşhur konuşmasında sesi korkak ve titrek bir vaziyette ancak çıkabiliyordu. Yine kader yanındaydı ve “paralel mucize”  imdadına yetişmişti. Başarı ile kurguladıkları bu karşı algı operasyonu netice vermiş ve elinde ki medya ve propaganda ve iktidar gücü ile bunun bir sivil darbe ve iftira olduğu savıyla güçlü bir algı operasyonu yaparak halk desteğini kazanmayı başarmıştı.

İşte şimdi artık Erdoğan rejimini durduracak ortada hiç bir güç bulunmamakta. Esad sülalesinin Suriye’de başarı ile uyguladığı kapalı devre iktidar modelini şimdi Neo AKEPE vizyonu ile BAAS tipi demokrasi ve evrensel hukuk dışı bir rejim ile karşı karşıyayız. Öyle ki altın kaçakçılığını yaptığını ülkede bilmeyenin kalmadığı Zerrab ülkenin en itibarlı kişisi gibi propaganda ediliyor bunun yerine kaçakçılık operasyonunu yapan polis ve amirleri örgüt olmakla suçlanıyor. Ülkede artık her şey Erdoğan’ın iki dudağının arasına bakıyor. Kimin hangi gazetede yazacağına, kimin hangi arsayı satın alacağına, kimin hangi ihaleyi alacağına, kimin hangi manşeti atacağına kadar Erdoğan’ın iradesi ve izni olmadan yapılması mümkün görünmüyor. En ufak bir muhalefet algısı halinde iktidar müfettişleri ile vergi memurları ile medyası ile topyekün bir taaruz ile bu muhalefeti ortadan kaldırmaya yetiyor.

Suriye’de Esad kazandı, Mısır’da Sisi, Türkiye’de ise Erdoğan. Bu ülkelerin ortak yanı hepsinin Tek adam tarafından yönetilmeleri. Parlementolarının göstermelik, muhalefetlerinin göstermelik, basınlarının göstermelik, demokrasilerinin göstermelik oluşu ve bu üç tek adam rejiminin de halkın seçimleri ile işbaşına gelmiş olmaları. Şimdilerde Erdoğan Türkiye’nin sünni Esad’ı olma yolunda emin adımlarla ve hızla ilerliyor, bakalım ülke 10 yıl sonra nasıl bir manzara ile karşı karşıya kalacak.. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s