Yeni ittihatçı maceralar ve Ortadoğu’da AKP politikaları

ittihatçı

Tarih bize ibret almayı tavsiye eden en açık delillerle dolu bir bilgi ve birikim kaynağıdır. Bugün alınan doğru veya yanlış kararlar geleceğin tarihini oluştururken bugünün tarihi de geçmişin doğru ve yanlışlarının tümünü içerir. Hele Türkiye gibi bir ülkede yaşıyorsak geçmişinde Osmanlı gibi devasa bir miras var ise tarih bizim için karıştırılması araştırılması elzem bir bilgi kaynağıdır.

.

Osmanlı’nın son döneminin şüphesiz en büyük aktörlerinden biri de İttihat ve Terakki hareketidir. Çoğu batıda yetişmiş veya ülke askeri mekteplerinde yetişmiş ancak batı ikliminde büyümüş ve devrim devlet sorunlarına karşı ülke için kendi çözüm yollarını ülkenin kurtuluş reçetesi olarak gören bir kadro, içinde aydınlar sanatçılar, yazarlar, subaylar ve saraylılar…
İttihatçı kadroların ilk hamlesi cihan harbine hazır olmayan devleti ne yapıp edip savaşa sokmayı başarmaları oldu. Kaybedilen toprakları ve itibarı “geri alabilmek” adına atılmış bu adım Osmanlı için de sonun başlangıcı oldu pervasız ve tez canlıydılar, bir an önce ülkeyi bataklığın içinden kurtarmaya çalıştıklarını sanıyorlardı ancak ülke onların maceraları ve hesap bilmez adımları yüzünden git gide bataklığa saplanmış ve bir daha çıkamamıştı.

.

Şimdi aradan geçen 150 yıla rağmen insanın gözünde aynı senaryonun canlanıyor olması gerçekten ibret verici. Erdoğan rejimi adete II. İttahatçı kadrolar gibi davranıyor ve “yeni Türkiye” yi inşa ediyoruz denilerek ortaya koydukları politikalar yüzünden adete ülke tıpkı 150 yıl önce saplandığı gibi bataklığa yeniden saplanıyor. 150 yıl önce bataklık Balkanlarda ortaya çıkmış ve ülkeyi yutmuştu şimdi ise bataklık bu kez orta doğu olarak karşımıza çıktı.

.
Irak ve Suriye derken artık Türkiye de sıcak savaşın tarafı gibi davranıyor ve kendisini yutmaya hazırlanan orta doğu bataklığını kendisini kurtaracak yeni Türkiye’nin kapısı olarak görmeye ve bu hayaller ile 80 milyonluk ülke insanını ve devletini yeni maceraların ve tehditlerin içine çekmeye devam ediyor. Sanki 150 yıl öncenin kurtuluş sarhoşluğu ile şuurları ve bilinçleri tüketilmiş hayalperest tayfası 150 yıl sonra AKP rejimi ile yeniden dirilmiş vaziyette.


Esad rejimini devireceğiz ve orta doğuya biz şekil vereceğiz bizim içinde olmadığımız hiç bir denklem orta doğuda işe yaramaz, bizden habersiz orta doğuda kuş uçmaz, Türk devletinin gücünü test etmeye kimse cüret edemez, 6 ayda Şam’a gireriz gibi hayallerin peşinden yıllarıdır koşan kadrolar şimdi kendi besledikleri büyüttükleri tehdit ile ülkeyi baş başa bırakmış görünüyorlar.

.

Çöken Suriye merkezli orta doğu politikasının ülkeye faturası milyonlarca mülteci ve güney sınırlarının terör tehdidine karşı korumasız ve korunaksız hale gelmesi ve yine bölgede istenmeyen ülke konumuna sürüklenmiş bir Türkiye. Kendisini Suriye’de yaşanan demokrasi dışı gelişmeleri bitirmeye görevli ilan eden tıpkı ABD’nin Irak’a demokrasi getirmek gibi kendi kendine görev biçtiği bir hareket tarzı ile bölgedeki kanın ve savaşın tarafı olmuş bir Türkiye.

DEVAM EDECEK…

Yeni ittihatçı maceralar ve Ortadoğu’da AKP politikaları” üzerine bir yorum

  1. Ne yazık ki AKP iktidarı girecek İttihat ve Terakki çizgisinde politika üretmeye devam ediyor. Demokrasi ve hukuk ikinci planda. Ülkeyi maceradan maceraya sürükleyen ve her gün televizyon ekranlarından “biz süperiz” “biz bölgenin efendisiyiz” tarzında şovmenlikten başka hiç bir işe yaramayan açıklamalar ile halkı da bu maceraları onaylamaya iten söylemler..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s