^^MEHMED AKİF VE ABDÜLHAMİD ALEYHTARLIĞI MESELESİ^^

mehmetakif-abdulhamid-750x370

SUAL:

MEHMED AKİF SAFAHAT’TA SULTAN II.ABDULHAMİD HAN’A MELUN,BAYKUŞ,SOYTARI GİBİ TEKFİRİ SÖZLER ETMİŞ.BUNUN SEBEBİ NEDİR?

CEVAP:

MEHMED AKİF MERHUMUN ABDULHAMİD ALEYHTARLIĞININ SEBEPLERİNİ ANLAYABİLMEK İÇİN ABDÜLHAMİD DEVRİNİ TAHAYYÜLDEN ÖTEŞE FEVKALADE TEMAŞA ETMEK LAZIMDIR.ABDÜLHAMİD HAN HEM BİR İSLAM HALİFESİ,HEM BİR PADİŞAH,HEM BİR DEVLET BAŞKANIDIR.ÖYLE Kİ ABDÜLHAMİD TAHTA OTURDUĞUNDA BALKANLAR’DA RUS TEŞVİKİ İLE YUNAN,BULGAR VE ROMEN’LERİ OSMANLI’YA AYAKLANDIRMA ÇABALARIYLA,DAHADA VAHİMİ MECLİS-İ MEBUSANDA Kİ MEBUSLARIN PEK ÇOĞUNUN MASON,DÖNME,SABETAYİST KİŞİLERDEN OLDUĞUNU GÖRMÜŞ BUNUN NETİCESİNDE MİİLETE İSTİKBAL EDECEK KANUNLARA BU MİLLET DÜŞMANI MEBUSLARIN BU KANUNLARIN ÇIKMASINA ENGEL OLDUKLARINI FARKETMİŞTİ.SULTAN ABDÜLHAMİD BUNUN NETİCESİNDE YETKİSİNİ KULLANIP MECLİS-İ MEBUSANI SÜRESİZ OLARAK KAPATMIŞTI.

SULTAN ABDÜLHAMİD TAHTA OTURDUĞUNDA DEVLETE SİRAYET EDEN YAHUDİ,ERMENİ DİASPORASININ RÜŞVET ÇARKLARINI,İSTİBDAD MİSYONLARINI VELHASILI ADETA İSLAM DEVLETİNDE OLMAYACAK BU HARAM TEMAYÜLLERİNİN NE DERECE İLERİ SEVİYEDE OLDUĞUNU HİS ETMİŞTİ.İZLEDİĞİ SİYASETLE HEM BU RÜŞVET ÇARKLARINI SİLMEYE HEMDE FİLİSTİN’E YERLEŞME HAYALLERİ SUYA DÜŞEN YAHUDİLERİN DEVLET HAKİMİYETİNE SIZMALARINI YOKETMEYE ÇALIŞMIŞTI.

BUNUN NETİCESİ OLARAK AVRUPA’DA EĞİTİM ALMIŞ OLAN GENÇ OSMANLI OLARAK KENDİLERİNİ ADLANDIRAN GÜRUH İNGİLİZ KIŞKIRTMALARI SEBEBİYLE BU RÜŞVET BU İSTİBDAD ÇARKINI ABDÜLHAMİD’E ATFETMİŞLER ÇEŞİTLİ SAMİMİ MÜSLÜMAN EDİPLERİ DAHİ YANILTMIŞLARDIR.BUNLARIN EN ÖNEMLİ İSİMLERİ OLARAK SÜLEYMAN NAZİF,MEHMED AKİF,NAMIK KEMAL VE FİLOZOF RIZA TEVFİK’İ GÖSTEREBİLİRİZ.NİTEKİM RIZA TEVFİK ABDÜLHAMİD VEFAT ETTİKTEN SONRA OSMANLI’YI YIKIMA SOKAN İTTİHATÇILARA KANDIĞINI AÇIKÇA İFADE ETTİĞİ MEŞHUR ABDÜLHAMİD’İN RUHANİYETİNDEN İSTİMDAD İSİMLİ ŞİİRİ YAZMIŞTI.

MEHMED AKİF KURAN’A VAKIF BİR ALİM OLDUĞU KADAR SİYASETTEN ANLAMAYAN BİR ŞAHSİYETTİ.NİTEKİM MEBUSLUĞU BECEREMEMİŞ UTANGAÇ YAPISI SEBEBİYLE MEBUSLUKTA BAŞARISIZ OLMUŞTUR.

MEHMED AKİF’İN ABDÜLHAMİD ALEYHTARLIĞINA İTİRAZ EDEN KESİM NASIL BİR İSLAM HALİFESİNE MELUN DERSİN BİR MÜSLÜMANA KAFİR DİYENİN KENDİSİ KAFİRDİR HADİSİ MUCİBİNCE BUNU İDDİA EDİYORLAR.ASLINDA GÖZDEN KAÇAN MESELE MEHMED AKİF ABDÜLHAMİD’İ HALİFE OLARAK GÖRMEMİŞ,GAZETE YAYINLARI SEBEBİYLE DEVLETTE SİRAYET EDEN RÜŞVET VE İSTİBDADI ABDÜLHAMİD’DEN ZANNETMİŞ,KISACASI HALİFE OLAN BUNLARI YAPMAZ ZANNIYLA ABDÜLHAMİD’E BU SÖZLERİ ETMİŞTİR.

ABDÜLHAMİD MÜTHİŞ BİR SİYASİ DAHİ OLDUĞUNDAN ONU ANLAYABİLMEK İÇİN SİYASETİNİ FARKEDEBİLMEK GEREKİR.MEHMED AKİF’İN ABDÜLHAMİD ALEYHTARLIĞINI ELBETTE HOŞ GÖRMEYİZ ANCAK İSLAM’A HİZMETİNİDE ES GEÇEMEYİZ.BU POTADA DEĞERLENDİRİP MEHMED AKİF’İ BÖYLE GÖRMEK GEREKTİR.SAFAHAT’TA KENDİNDEN ZERRE BAHSETMEYEN KENDİNİ ÖVMEYİ RED EDEN BİR İMAN ŞUURU SAHİBİ MEHMED AKİF’İN BU ALEYHTARLIK HATASININ YANILGIDAN İBARET OLDUĞUNU GÖRMEK LAZIM GELİR.

GEREK HZ.ALİ’YE MUHALEFET EDEN HZ.MUAVİYE MİSALİ MEHMED AKİF’TE ABDÜLHAMİD ALEYHTARLIĞINDA YANILMIŞTIR.KİMBİLİR ALLAH HUZURUNDA ASLINDA NİYETLERİ İSLAM’A HİZMET OLAN BU TARİHİ KİŞİLER BELKİ DE BARIŞTIRILDILARDA BİZ BUNDAN HABERDAR DEĞİLİZ.

SELAM VE DUA İLE

K.GAZİOĞLU

^^MEHMED AKİF VE ABDÜLHAMİD ALEYHTARLIĞI MESELESİ^^” üzerine 2 yorum

  1. Tarihi meselelerde muallakta kaldığınız hususları bizzat blog adresime yada sayfamıza iletebilirsiniz.Tariihimizi hakikatleriyle bilmek hepimizin vicdanı görevidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s