^^Tolstoy ve İslam^^

tolstoy-hz-muhammed-0Lev Nikolayeviç Tolstoy adı hiç kuşkusuz hem rus edebiyatının hemde roman sanatının ölmez misallerinden bir şahsiyeti bize anımsatıyor.

Aristokrat bir aileden doğan Tolstoy bu sefahat aile yapısında kendini içkiye, kumara kaptırmış bir siluette gençliğini geçirmişti. Onun İslam’la tanışması ise 1908’de Hindistan’da yayınlanan İmam Sühreverdi’nin hadis kitabını okuduğunda mümkün olmuştu. Hatta bu kitaptan rus halkının o zaman ki durumuna işaret eden hadisleri bir kitapta toplamış rusya’da bastırmıştı. Kitabın ismini yanlış yazarak Hz.Muhammed’in Kuran’a girmemiş sözleri olarak belirlemişti. Halbuki hadisler Kuran değil onun tefsiri idi.

Tolstoy harp ve sulh, Anna Karenina, Diriliş, Hacı Murat gibi okuyan kişinin ruhunu hüzne boğan ölmez eserler bırakmış, en ilgincide itiraflarım adlı adeta bir özeleştiri kitabı yayınlamıştı. Tolstoy itiraflarımda Allah’a inanmadan önce onu bulmadan önce ölmek istiyordum. Şimdi inanç bana yaşamak azmi verdi diyordu.

15 Mart 1909’da Azeri general İbrahim ağa ile evli olan Rus Yelena Vekilova’ya yazdığı cevap mektubu çok ilginçtir. Vekilova sayın hocam diye başladığı mektupta doğan çocukların isimlerini müslümanmı Rus ismimi vereceklerini karar veremediklerini soruyordu. Tolstoy cevabında ; ”Muhammed ben tanrının oğluyum demiyor. Onun getirdiği İslam’da aklı olanın kabul edeceği tek Allah inancı var’ ‘diye Vekilova’ya çocukları İslam inancıyla yetiştirmesini öğütlüyordu.

Bir müslüman arapla evlenip İslam’ı seçen valeria prohova adlı kadın yılllarca tolstoy ve İslam inancı araştırmış en sonunda rusya’da yayınladığı kitapta açıkça tolstoy’un ömrünün son yıllarında müslüman olduğunu ancak bolşevik rejim tarafından bunun gizlendiğini söylemiştir ki Rus halkı Tolstoy’u okadar seviyordu ki onun müslüman olduğunun duyulması pekçok Rusun müslüman olmasını sağlayabilirdi. Yine bayan Prohova Tolstoy’un demir yolu garında vefat ederken orda olan doktoruna defaatle cesedimi yıkayın kefenleyin İslam’a göre beni gömün sakın mezarıma haç koymayın diye tembih ettiğini fakat bunların gizlendiğini Rus medyasına söylüyordu.

Evet bugün büyük Rus edebi dehası Tolstoy’un Yasnaya polyana’da ki mezarına giderseniz onun mezarında hristiyanların mezarlarında olması gereken haç simgesini göremezsiniz.

Ben kütüphanemde mevcut olan eserlerine binaen açıkça Tolstoy müslüman olmuştur onun ruhuna bir fatiha okumayı beis görmüyorum.

Selam ve Dua ile

k.gazioğlu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s