Bediüzzaman M.Kemal Kavgası

images (6)Bediüzzaman 1922’de bizzat meclis başkanı M.Kemalin imzaladığı belge ile Ankara’ya davet edildiğinde mebusların pek çoğunun namaza kayıtsız olduğunu görmüş buna binaen on maddelik namaz hutbesi irad ederek mebusların namaz kılmalarını teşvik etmişti. Bunu gören M.Kemal meclis dinlenme odasında abdest alan Bediüzzaman’a çıkışıp biz seni buraya bunun için mi çağırdık sen dini figürler kullanıyorsun demişti. Hiddetlenen Bediüzzaman hz. paşa paşa namaz bu aziz milletin olmazsa olmazıdır. Çanakkale’de şahlanan ruhun misali namazdır diye m.kemalin üzerine yürümüştü.

M.Kemal Bediüzzaman’ı uzaklaştırabilmek için şark umumi vaizliği,yüksek meblağda maaş teklif etmiş Bediüzzaman M.Kemalin niyetini sezmiş artık devlette İslam’a hizmetkar olmak devri sona erdi milletin sine-i maneviyesine gidilmeli diyerek Van erek dağına çekilmişti.

Bediüzzaman Risale-i Nur’un kıyamet alametlerini haber veren hadisleri açıkladığı 5.Şua adlı risalesinde ahir zaman İslam Süfyanı zatın M.Kemal olduğunu şöyle haber veriyordu.

”Bir zaman hadis-i kudsi’nin ihbarıyla İslam devletinde adavetlik edecek o dehşetli şahsı manevi ihbar ile gördüm. O Süfyan namıyla hadislerde ihbar edilen şahıs içki müptelası, israfkar bir şahıs olarak ihbar edildi. Zaman gösterdi ki hadisin ihbar ettiği Allah kelamını yasaklayan, ezanları susturan M.Kemalin o İslam Deccali Süfyan olduğunu anladım.

Kaynak:

5-6-7.Şualar(Mehdi meselesi-Deccal meselesi bahsi)

k.gazioğlu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s