Şarkın Sevgili Sultanı Selahaddin Eyyubi’ye Yapılan Hakarete Cevaptır!

images (8)Ey Filistin fatihi kahraman Selahaddin!

Nerdesin altmış yıldır çiğnenmekte serhaddin!

(Filistin’e gazelden)

1.Misal (şahsiyeti)

Selahaddin Eyyubi Filistin kafirlerin elindeyken zerre gülmemiş bir şahsiyet.Neden yüzünüz hiç gülmez diye soranlara ya Filistin alınır ya hiç gülmem diye cevap veren İslam alemin yüz akı kumandan.

Selahaddin Eyyubi Nureddin Zengi yanında yetişmiş onun sağ kolu vasfını kazanmış bütün İslam alemi tarafından iftihar tablosu olmuş bir kahraman.Bu bağlamda ona hiç kimse tutup hakaret edemez.

2. Misal (Zengi’nin hanımıyla evlenmesi)

Nureddin Zengi vefat ettiğinde Selahaddin taht kavgalarına bulaşmamak için Mısır’a çekilmişti. Zengi’nin üç oğlu taht kavgalarına kalkışınca devlet ileri gelenleri bu kavgaların devlet için aksi tesir yapacağını sezdiler. Zira yaklaşan haçlı tehdidi vardı.

Mısır’a giden devlet riyaseti Selahaddin’e devlet başkanı olması teklifi yaparlar. O ilkin kabul etmez zira zenginin oğulları varken tahta aday olması kavgayı körükleyebilir düşüncesindedir.

Ona bu teklifi yapanlar nasıl sözü geçen kumandan olduğunu sadece Yemen ve Filistin’de değil bütün İslam coğrafyasında en kudretli kumandan olduğunu zenginin oğullarının bu idari kabiliyetten uzak olduğunu acil devlet idaresini eline alması gerektiğini defaatle söylerler.

Selahaddin hem yirmi senedir hayalinde yaşayan Filistin hemde devletin durumunu dikkate alarak teklifi kabul eder.

Onun geldiğini duyan halk büyük sevgi gösterileriyle karşılarlar. Başkentin uzağına çekilen her biri taht için ayrı düşen oğullar Selahaddin’in geldiğini duyunca mecburen bu davalarından vazgeçerler.

3-Misal (Zengi’nin eşi İsmetittin hanım’la neden evlendi?)

Mısır’dan Şam’a dönen Selahaddin eyyubi zenginin üç oğlu arasında ki kavgaları engellemiş İslam birliğini taht kavgalarından kurtarmıştı. Fakat bir sorun vardı. Zengi’nin büyük oğlu Selahaddin’i tanımamıştı. Kardeşlerini isyana teşvik eden zenginin büyük oğluna Selahaddin saldıramazdı. Çünkü yıllarca silah arkadaşı olduğu Nureddin zengi’nin hatırasına ihanet sayılabilirdi bu durum.Zengi’nin büyük oğlundaki idari kabiliyetsizlik dikkatsizlik idarecileri endişelendiiriyordu.

Tek çare vardı Nureddin zengi’nin hasta eşiyle siyasi bir evlilik yapması. Öylede yapıldı, Selahaddin’in liderliğini tanımayan zenginin büyük oğlu hem devletin en kudretli generali yeni lideri aynı zamanda başkanı vede üvey babası olmuş olan Selahaddin’e karşı diğer kardeşlerini ayaklandıramadı, çünkü annelerine karşıda ayaklanmış olacaklardı.

Selahaddin eyyubi devrin en kudretli lideri olduğu halde isteseydi bütün genç kızları sarayına doldurabilirdi.

Vefatını ilan eden vezirinin onun ne kadar mütevazi olduğunu anlatan şu tarihi sözü bazı kendini bilmezlere tarihi ders mahiyetindendir.

1187’deki Hıttin Zaferi’nde Haçlıları târumar edip Kudüs’ü yeniden fetheden, Şark’ın en sevgili efsane sultanı, Selâhaddin Eyyûbî, 1193’te 56 yaşında iken Şam’da vefat etmişti.

Ölüm döşeğindeyken, emri gereğince şehre dağılan münâdiler, mızrağa geçirilmiş kefenini göstererek şu ibret yüklü sözü haykırmışlardı:

“Ey ahâli!.. Bilin ki, Şarkın hâkimi Sultan Selâhaddin ölmek üzeredir. Ahirete ancak şu bez parçasını götürebilecektir. Öyleyse, Allah’a kullukta gevşeklik göstermeyin!..”

Vasiyeti sorulduğunda da, kelimesi kelimesine şu kısa beyanda bulunmuştu:

“Vasiyetim, ümmetin saâdet ve huzurunu dilemekten başka bir şey değildir.”

Şanlı İslâm Mücâhidi vefat ettiğinde ise, yanındaki komutanlardan Mahmut Han, elinde tuttuğu kılıcı havaya kaldırıp şöyle bağırmıştı:

“Ey Cemaat-i Müslimîn! İşte hükümdarınızın bütün serveti bu kılıçtan ibârettir!..”

kaynaklar:Büyük İslam tarihi-A.zapsu—–Büyük İslam tarihi-İbn kesir—-Risale-i nur-Bediüzzaman said nursi—–

selam ve dua ile

k.gazioğlu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s