Nene Hatun’uda Dilenmek Zorunda Bırakmışız

Nene Hatun

Kahraman Anadolu kadınının en önemli özelliği başörtüsünden aldığı İslami ilhamla onurunu, namusunu, izzet-i nefsini kem gözlerden hemde namahremlerden sakınması idi. Kemalist rejimin öcü, gerici, siyasi simge diye nitelendirdiği başörtüsü Müslüman kadının simgesi idi.İşte bu namuskar kahramanlığın en önemli tarihi şahsiyetlerinden biride kahraman Erzurum kadını Nene Hatun’dur. Fakat kemalist rejim bütün İslami kahramanlar gibi onuda açlığa sefalete itivermiştir.

Erzurum’ un düşman işgalinde elindeki satırla düşmanın üzerine giden Nene Hatun, o günlerde verdiği mücadele ile adını Türk Tarihi’ne altın harflerle yazdırdı. Kurtuluş günlerinin ardından bu kadın kahramanın aç kaldığı, hatta dilenecek duruma düştüğü ortaya çıktı.18 Ağustos 1943’te  Çeperli Köyü muhtarının kaleme aldığı mektup dönemin Milli Şefi İsmet İnönü’ye gönderildi Nene Hatun’un varlığı işte bu mektupla ortaya çıktı. Halen Başbakanlık Cumhuriyet arşivinde yer alan mektuptaki satırlar yürekleri dağlıyor.

Aç kalmamak için dilenecek duruma düşmüş

“Bizler, 93 Osmanlı-Rus Harbi’nin Erzurum civarındaki Aziziye Tabyası’nda vuku bulan meşhur savaşın kahramanıyız. Bu çok eski düşmanımızı vatanın harimi ismetinden sökerek atmış ve göklere kadar çıkan zafer destanını yaratmıştık. (…) Bu ölmez zaferin yadigârı bizler, her birimiz, yüzer yaşındayız. Hiçbir sığınacak yerimiz ve tutunacak hiçbir desteğimiz yoktur. Belediyeden ayda dört lira maaştan başka bir şey görmüyoruz. Geçen sene birer meccani (bedava) ekmek veriyorlardı, bu sene o ekmeğimizi de kestiler. Şimdi aç ve muhtaç bir vaziyetteyiz ve dileniyoruz da. Bizlere icapeten nakdi ve fiili yardımın yapılarak bu çetin ve acıklı vaziyetten kurtarılmaklığımızı yüksek ve derin saygılarımızla diler ve arz ederiz.”

Bir gün gelecek tarih bu hain kemalistlerden hesap soracaktır!

k.gazioğlu

Nene Hatun’uda Dilenmek Zorunda Bırakmışız” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s