Plevne Harbi ve Bilinmeyen İhanetler!

images (3)

Tarihe 1877-1878  harbi olarak geçen hicri 1293 sene-i devriyesine denk geldiği için 93 harbi olarak vasıflandırılmış harptir meşhur Plevne harbi. Dünyanın en güçlü donanmasına sahip olduğumuz halde ordu mevcudu Sultan Aziz tarafından 75.000’e çıkarıldığı halde Mehmet Ali Paşa ve Süleyman Paşa’nın Osman Paşa’nın uyarılarına rağmen muhasaraya alınmış Rus ordusunu ve limanlarını bombalamaktan vazgeçtiği ihanet sebebiyle maalesef balkanları yitirdiğimiz harptir. Bu ihanet sebebiyle Ruslar Tuna nehrini aşarak Romenleri, Bulgarları, Lehleri ve Yunanlıları peşine takmış hürriyet vaadiyle Osman Gazi’nin tek başına savunmak zorunda kaldığı küçücük şehir Plevne’yi muhasaraya almıştır.

Osman Gazi Rusların tuna nehrini geçmeden dağlık bölgede yok edilmesinin mümkün olduğunu Plevne ovasına ulaşırsa bunun Osmanlı askeri için büyük yıkım olacağını defaatle mektuplarla Plevne Orduları Gurup Kumandanı Mehmet Ali Paşa’ya ilettiği halde Mehmet Ali Paşa hiçbir müspet cevap vermemiş Osman Gazi’yi adeta tek başına bırakmıştır.

Şimdi aradan iki asırdan fazla geçtiğinde Mehmet Ali Paşa’nın bir Yahudi olduğunu bu ihaneti de bu yüzden yaptığını belgeleriyle anlıyoruz.(k.gazioğlu)

(İhanetin Delilleri)

Plevne’ye yerleşen Osman Paşa, 20 Temmuzda Rusları bozguna uğrattı. Olay Rusya’da büyük heyecana neden oldu. Osman Paşa, mağlup ettiği düşmanı 36 saat kovalamıştı !.. Süleyman Hüsnü Paşa hiç olmazsa elindeki kuvvetlerle bu kovalamacaya katılsaydı yine Ruslar imha edilebilirdi. Ancak ne Süleyman Paşa ne de M.Ali paşa bu manevraya katılmadılar.(Keçecizade Fuat Paşa, “Kaçırılan Fırsatlar”,s.107-109)
  İkinci Plevne Savaşında, 30 Temmuzda,Osman Paşa tekrar Rusları bozguna uğrattı. 23 bin asker ve 58 topluk Türk kuvvetlerinin karşısında Rusların 50 bin asker ve 184 topu vardı. Osman Paşa 100 şehit vermiş, Rusların kaybı ise 7305 asker olmuştu. Rusların mühimmatının büyük bir kısmı da yok edilmişti ve bu, bir zaferdi.
Bu ikinci yenilgiden sonra Ruslar Batı Plevne’yi boşalttılar. Yeniden seferberlik ilan ettiler ve Plevne’ye 188 bin kişilik askeri kuvvet yığdılar. İkinci Aleksandr’ ın St.Petersburg’daki muhafız alayı bile Plevne’ye sevk edildi. Çar da Plevne’ye geldi. Başkomutan Grandük Nikola, Romanya Prensi Şarl’a bir telgraf çekerek, Romanya ordusundan yardım istiyordu :“Yardımımıza geliniz ! Nereden isterseniz, nasıl isterseniz, ne şekilde isterseniz, Tuna’yı geçiniz, fakat bir an evvel yardımımıza koşunuz ! Türkler bizi mahvediyorlar, Hristiyanlık davası kaybediyor..” ( William von Herbert, “Plevne Müdafaasında Bir İngiliz Zabitinin Hatıraları”,s.83)

Gazi Osman Paşa, Plevne Savaşının ilk gününde İstanbul’dan yardım istemişti. Ancak, Abdülaziz’e karşı yapılan darbede önemli rol oynadığı için müşir yapılan Süleyman Hüsnü Paşa, stratejik önemi çok büyük olan Şıpka geçidini Ruslara kaptırmıştı. Bu yüzden de yardım ulaştırılamıyordu..
Şayet Süleyman Paşa Şıpka geçidinin önemini kavrayabilse ve gerekli tahkimatı yapabilseydi, Plevne’deki dört muharebeden üçünü kazanan Osman Paşa Rus kuvvetlerini yok edebilecekti. Ayrıca, Süleyman Hüsnü Paşa’nın beceriksizliği yüzünden, Şıpka geçidinde bir gecede 7.500 askerimiz donarak şehit olmuştur..

Kaynaklar:Osmanlı Padişahları-Yılmaz öztuna –  Ortadoğu-Bernard Lewis-İkinci adam.Ş.süreyya aydemir-Osmanlı tarihi.A.D.Lamartine-Osmanlı tarihi-Ahmed Cevdet Paşa

Plevne Harbi ve Bilinmeyen İhanetler!” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s