Bir Şapka Uğruna Bombalanan Şehir(Rize)!

kazim

Kastamonu’da bizzat M.Kamal tarafından açıklanan şapka inkılabı bütün yurt sathında kanunla uygulanmıştı. Bu kanun öyle katı uygulanmıştır ki camilerde namaz kılarken bile şapkasız kılamıyordun. İmamların şapkasız namaz kılması yasaktı.

Bu kanuna uymayanlara terör vari uygulamalar yapılmış pek çoğu ya asılmış yada başları kazınıp katrana vurulmuştur. Anayasada halen geçerli olan kanunda şapka takmayan kadın ve erkeklere 3 aydan 6 aya hapis verileceği yazdığı halde şapka takmayan beşyüzbin masum insanımız katledilmiştir. Yani M.Kemal kendi kanununa bile muhalefet etmiştir.

İşte bu İslam dışı kanuna itiraz eden şehirlerden biride Karadenizin incisi Rize’dir. Hocaların iştirakiyle bugün ki cumhuriyet meydanında ufak bir yürüyüş yapılmış şapka kanunu İslam Şeriatine mugayirdir(aykırıdır)sözleri söylenmişti. Bu kadar basit bir mitinge rağmen sayıları 30-40’ı geçmediği halde Çanakkale’de düşmana bomba atan Hamidiye zırhlısı bu kez Rize dağlarına bomba yağdırmaya gönderilmişti.

Bugün ki dedeman hotel açıklarında demirleyen Hamidiye zırhlısı şimdi ziraat olarak adlandırılan yere birkaç bomba atmıştı. Bunun üzerine Rize’liler bugün adeta darb-ı mesel olan ”Atma Hamidiye Atma Şapkada Giyeceuk Vergida Vereceğuk!” sözünü söylemişlerdi. Bununla yetinmeyen kemalist rejim bugün telekom binası olarak kullanılan yerde İstiklal mahkemesi kurdular.

Suçları sadece şapka takmamak olan 8 kişi yahudi şapkası uğruna idam edildi.30 Aralık 1925 tarihli cumhuriyet gazetesi idam edilen 8 kişinin resimleri ile birlikte haberi şu şekilde yayınlar: “Rize’den matbaamıza yazılıyor: Köy İmamlarının ve bazı mürtecilerin teşviki ile 25-26 teşrinisinde başlayan isyan, Cumhuriyetin azm ve savleti neticesinde süratle bastırıldı.”

Rize meydanında asılarak şehit edilen 8 insan: Ulu Cami imamı Hafız Şaban Hoca, Mahalle Muhtarı Yakup Çavuş, Islahiye imamı Hacı Hasan Efendi, Belediye bekçisi Kadir Ağa, Rize Asliye Ceza Mahkemesi Başkatibi Hafız Osman Efendi ve kardeşi Avukat Hulusi Bey, Rize Merkez Cami imamı Hafız Kamil, Rize’nin saygın ailelerinden Peçelioğullarından Mehmet ve Ahmet Arslan Çavuş kardeşler, Kamburoğlu Hafız Mehmet ve Naksi şeyhlerinden Numan Sabit Efendi. Rize’nin Güneysu nahiyesinde Sabit Tarakçıoğlu…

Selam ve dua ile

k.gazioğlu

Bir Şapka Uğruna Bombalanan Şehir(Rize)!” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s