Osmanlı Devleti İdari Teşkilatından Bazı Bilinmeyenler!


os
1-) Kardeş katli diye bilinen olaylar neticesinde asılan, boğulan kişi sayısı 650 senelik Osmanlı’da 48 dir. Bu 48 kişinin pek çoğu isyan sebepleriyle asılmıştır. Yanlız ııı.Mehmet kapıldığı korku nedeniyle 19 kardeşini öldürterek kardeş katli meselesinin cılkını çıkartmıştır. Kardeş katli meselesini siyasi dehasıyla isyanları engelleyen bu kanunu uygulamayan ilk ve tek padişah Sultan II.Abdülhamid Han’dır.

2-) İstanbul’un fethinde büyük yararlılıkları olan Şahi Toplarının mucidi Fatih Sultan Mehmet’dir. Fatih’in topçubaşısı ise bilinenin aksine Macar urban değil Süleyman Paşa’dır. Urban Süleyman Paşanın idaresinde çalışan topçu başılardan biridir.

3-) 1402 Ankara savaşı Timur’un cihangirlik sevdası sebebiyle vuku bulmuştur. Tarihin en ilginç sultanlarından olan Timurlenk (Topal Timur) İslam alimlerine çok değer verdiği halde Ankara savaşı sonrası Sivas’ı yakıp yıkmıştır.

4-) Osmanlı Padişahlarının yabancı kadın almasını 1402 Ankara savaşında Yıldırım Bayezid’in hanımının çıplak vaziyette Timur askerlerine sakilik yaptığına bağlayıp bir daha türk eşlerine böyle yapılmasın diye yabancı eşler alındı yalanının başta Avusturyalı Hammer safsatası olduğunu biliyor muydunuz?

5-) Selçuklular’ın devamlı taht kavgaları yaşamasının arka planında türk eşlerin ailelerinin tahta oturma isteklerinin olduğunu bunu fark eden Osmanlı Devletinin padişah eşlerinin ailesi isyan çıkarmasın diye genellikle yabancı eşler aldığını biliyor muydunuz?

6-) Kösem Sultan namıyla meşhur kadının devlet işlerine karışıp büyük zararlar verdiğini ancak aynı Kösem Sultan’ın başta İstanbul’da büyük imarethaneler yaptırdığını yetim kızları hareme aldırıp yetiştirdiğini biliyor muydunuz?

7-) Bazı valide sultanlar devlet işine karıştıkları halde Kanuni Sultan Süleyman’ın çok sevdiği eşi Hürrem Sultan’ın asla bu işlere bulaşmadığını ne yazık ki milletin Hürrem yani hayırlı kadın lakabını taktığı asıl adı kaynaklarda Anastasia olan Hürrem Sultana hakaret ettiklerini biliyor muydunuz?

8- ) Osmanlı padişahları içinde içki içen ilk ve tek padişahın Sarı Selim olduğunu biliyor muydunuz?

9-) Mason padişah olarak bilinen v.Murat’ın öldürülme korkusuyla masonluğa girdiğini biliyormuydunuz?

10-) Osmanlı devletinin ilk toprak kaybının küçük kaynarca anlaşması olduğunu bu anlaşma sebebiyle birçok Kırımlı Müslümanın başta Rize, Artvin, Trabzon’a mecburi göç ettiğini, yine bu anlaşma sebebiyle Osmanlı Devletinin ilk kez tazminat ödediğini biliyor muydunuz?

Selam ve dua ile

k.gazioğlu

Osmanlı Devleti İdari Teşkilatından Bazı Bilinmeyenler!” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s