Dostoyevski ve İslam!

anlamlı sözler güzel sözler etkileyici sözler facebook ileti sözleri en güzel tweetler twittera yazılabilecek sözler facebooka yazabilecek sözler manalı sözler en güzel sözler 6

Dostoyevski denince fakirlere adanmış destansı romanlar,fahişeliğe sürüklenmiş zavallılar akla gelir.Çağdaşı olduğu Turgenyev ve Tolstoy’un aksine hep toplumda ezilenleri yansıttığı romanlarıyla yürekleri dağlayan bir edebi deha şahıs hatıra gelir.

Dostoyevski Çarlık Rusya’sının kokuşmuş düzeni içinde sürüklenen insanlardan biriydi. Gençliğinde daha yeni körüklenmeye başlayan komünist çevrelere katılmış hatta bir keresinde idama mahkum edilmiş cezası dört yıl Sibirya’da kürek cezası olarak indirime gidilmişti, ki o Sibirya kürek cezalarından çok az kişinin geriye dönebildiğini de hatırlatayım.

Yoksulluk, sefalet, inanç eğitimsizliği birçok Rus insanı gibi Dostoyevski’yide içkiye kumara sevk etmiş çareyi şişelerde arar olmuştu.

Kürek cezasının ikinci senesiydi. Adı Ali olan bir Müslümanı Dostoyevski’nin bulunduğu hücreye koyarlar. İki sene boyunca Dostoyevski ve Ali çok yakın bir sırdaş oluverirler. Nitekim Sibirya sürgününde yazdığı yeraltından notlar romanında o Ali’den ve İslam’dan çok alakadar biçimde bahsetmiştir.

Çarlık Rusya’sının Kokuşmuş düzeninde toprak ağalarının işçileri sömürmesinde aristokrat yahut burjuva ayrımcılığının büyük etkisi vardı.1917 bolşevik rejiminin neden binlerce rus işçisini özgürlük manasında kandırabildiğinin arkasında bu haksız sömürünün etkileri epeycedir.

Dostoyeski’de bu durumu anlattığı en büyük eserlerinden sayılan Suç ve Ceza’da harika biçimde işliyordu. Raskolnikov’un suçuyla başlayan kitap adeta insan ruhunun bir fotokopisi niteliğinde idi.

Haksızlıklara karşı en büyük çıkışını ise Karamazov Kardeşler adlı büyük eseriyle yapacaktı. Bir ailenin gözünden adeta bütün Çar’lık Rusya’sı gözümüzün önüne seriliyordu.

Budala, Kumarbaz, Ezilenler, Ecinniler gibi insanı derinden etkileyen eserler Dostoyevski’yi roman yazarlığından çıkarıp bir ruh bilimci edasına götürüyordu.

Kimbilir Dostoyevski’nin elinde imkanı olsa İslam hakkında çok daha fazla malumat edinebilirdi.Sibirya’da hücre arkadaşı Ali’den öğrendiği biraz İslam öğretileriyle Büyük Rus Edebiyatçısı Dostoyevski ”Ben onun Peygamberliğinede Mirac’ınada inanıyorum.” demişti.

Zamanımızda adları prof olup Mirac’ı inkar eden sözüm ona hocacıklara duyurulur.

Selam ve dua ile

k.gazioğlu

Dostoyevski ve İslam!” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s