Müslüman kadınları okutmuyor muşuz?

Abdülhamid kız okulu

Tipik bir kemalist lafıdır bu. Efendim İslam’da ve Osmanlı’da kadınlar okutulmazdı. Bu sözü dillerine pelesenk halinde dolayıp dururlar senelerdir. Acaba öylemi?

Kemalist rejim Müslüman kadınların dini simgesi başörtüsünden kadınlarımızı soyutlamak için Avrupa’dan adına türban denilen aslında İslami başörtüsünün avrupai hali olan bu şekli getirmişlerdi. Ama planları boşa gitmiş Müslüman kızlar bu seferde bu türbanı adeta dini simge misali sayınca bu seferde kendi türettikleri türbana yasaklamalar koydu kemalistler.

Milletin vergileriyle maaş alan sözde proflar milletin üniverstielerine türbanlı kızları almıyorlardı. Bu zorbalığın adına da kamusal alan diye ne olduğu belirsiz bir yafta diyorlardı.Chp mebusu Nur Serter Müslüman vergileriyle hem cebini dolduruyor hemde profu olduğu üniversite kapısına ikna odaları kuruyordu.

Atalarımız ayağını yorganına göre uzat demişler.Bu zorbalar Allah’ın mekanında ona kafa tutmaktan çekinmiyorlardı.Ne cürettir bu?

Ötelerden bir zalim dirilse bütün dünyayı dolaşıp ben ettim siz etmeyin diyecektir. Bu gerçeği anlamaları için illa bir ölümü diriltilmeli. Tarih boyunca 125.000 Muhbir-i Sadık bu hakikati haykırmadı mı?

İslam’ın ilk kadın profesörünün Hz.Aişe r.anhüma olduğunu biliyor muydunuz? Perde arkasından adeta İslam’ın yarısını sahabelere anlatan bizzat odur. En çok Hadis nakleden Ebu Hureyre r.anh perde arkasından gelip “ya Aişe bugün neler duydun neler öğrendin anlatır mısın bana? ” diye kaç kez gelmişti Hz.Aişe validemize.

Hanefi mezhebinin büyük imamı İmam Azam’ın 1 yaşında Kuran’ı ezberlediğini bilenimiz var mıdır? Bu hayret vari hafızaya nasıl vakıf oldu diye annesine sorduklarında onun cevabı şu olmuştur:” Ben Numan’a(İmam azam) abdestsiz süt vermedim. Hamileliğimde de yere abdestsiz basmadım.^^ Sorarım size ey kemalistler; Bu kadına bu ulvi ahlakı bu harikulade ilmi kim verdi? Cahil olan bir kadından bu muazzam zekalı çocuk doğabilir mi?

Tabiin devrinin meşhur kadın alimi Rabiatül Adeviyye’yi duymuşsunuzdur. Pazarda satılık bir halde oradan oraya sürülen bir köle kadın. Bunca çileli hayatına rağmen namusundan zerre taviz vermeyen bir kadın profesör. Nice sultanlar uzak diyarlardan gelip hem duasını alıyorlar hemde benimle evlense de ahrette onun sayesinde selamete ersem diye evlilik teklifi ediyorlardı. Bu kadın bu yüksek ahlakı cahilliğinden mi öğrendi?

Nizamülmülk adını hatırlıyor musunuz? Selçuklu Devleti’nin en meşhur Vezir-i Azamı idi. Peki onun Bağdat’ı İslam kültür merkezi haline getiren Nizamiye medreselerinde kız üniversitesi açtığından haberdar mıyız? Kaç tarihçimiz bu bilinmeyen gerçeği yazıp çizmiştir?

En çok izlenen tv filmi olan muhteşem yüzyıl filmini hatırlıyorsunuz. Tv izlemediğim için bir arkadaşım bana o film hakkında malumat vermişti. Hiçbir Padişah’ın izinsiz giremediği hatta giremediği Harem hakkında nice yalan dolan iftiralar atan filmdi o.Kısacası Harem bir kadın üniverstesi idi.Zamanımızın kız meslek liselerinin tam teşekküllü üniversite versiyonu idi Harem. Peki filmde şehvet yuvası gibi resmedilen o Harem’den yetişen kadınların 27 milyon kilometrekareye ulaşan Osmanlı Hakimiyetinde binlerce imarethane, hamam, cami, köprüler yaptırdığından kaçımız haberdarız. Siz Mimar Sinan’ın bütün eserlerini devlet parasıylamı yaptını sanıyorsunuz? Acaba kaç Türkiye vatandaşı Hürrem Sultan’ın bizzat kendi parasıyla yaptırdığı hayır kurumlarını biliyor?

Sultan II.Abdülhamid Han çevresi hainlerle ihata edildiği halde gazetelerde aleyhinde nice yalan yazılar yazıldığı halde 33 sene Osmanlı’yı ayakta tutmuş devletin tonla borcuna rağmen yaptırdığı hizmetlerin yanına birde kadın okulları ekliyordu.Zira o cahil bırakılan kadınlardan Fatihler,Yavuzlar, Kanuniler doğamayacağını pekala bilmekteydi.

Hala İslam’da ve Osmanlı’da kadınlar okutulmazdı diye inat edenlere derim ki: ”Ey bedbahtlar.Siz karadan gemileri yürüten Fatih Sultan Mehmet’i hiç mi duymadınız? Ona bu kabiliyeti veren inancı nedir? Onu böyle yetiştiren anne cahil mi bırakılmıştır?

Selam ve dua ile

k.gazioğlu

Müslüman kadınları okutmuyor muşuz?” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s