Aleviler Neden Yavuz Sultan Selim’e Düşmandır?

Yavuz_Sultan_I._Selim_Han

Yavuz Sultan Selim Osmanlı Padişahları içinde ilme,alime en çok değer veren Padişahların başlarında gelmektedir.Onun 1517 Doğu seferi şii safevi devletinin tebaası olan Sünni’lere yaptığı zulümlerin önüne geçmekti.Nitekim Abbasi Halifesi bizzat kendi isteğiyle Hilafeti Yavuz Selim Han’a bırakmış irad ettiği hutbedede ”Sünni Müslümanların şii safevi zulmünden kurtarılması Seyyid Şeyh Edebali’nin damadı Osman Gazi’nin torunu II.Selim Han size bağlıdır!” demiştir.

Alevilerin her nedense baştacı ettikleri Şah İsmail’in nasıl bir Ehli Sünnet düşmanı olduğunu hepimiz biliyoruz.Fatimi olduklarını iddia eden Memlük’lerin kumandanı Kansu Gavri’nin Sünni halka yüklediği yüksek vergileri,bugünün İran’ında olduğu gibi sünni camilerini yıktırması Yavuz’un 1517 seferine çıkmasına sebep teşkil ediyordu.

Alevilerin Yavuz 40.000 aleviyi katletti iddiasının arka planında Ehli Sünnet düşmanlığı vardır.Hz.Ali’nin yolundayız deyip camilere düşmanlık eden bu zihniyetin ilk Osmanlı Halifesi Yavuz’u kıskanmaları hatta ona adavetlik etmeleri doğaldır.

Tarihçi Hoca Sadettin Efendi bu yalanla alakadar olarak; ”Öldürülenler alevi yada başkası değildi.İsyan eden kızılbaşlar teslim olmuşlardı.Sonra birden bire içlerinde ki 10.000 kadar süvari kızılbaşlar isyan çıkardılar.Bunun üzerine onların üzerine gidildi.Öldürülen onlardır!” demiş.Tarihçi Mustafa Akdağ, “Yavuz Sultan Selim’in o zaman, Kızılbaş mezhepli 40.000 kişi öldürttüğü hakkında tarihlere geçmiş bir rivayet vardır… Ancak, biz bunu pek şişirilmiş bir sayı bulmaktayız. Çünkü, bu Padişah devrine ait pek çok mahkeme defterleri hâlâ elimizdedir. Bunlar üzerinde yaptığımız araştırmalarda, bu çapta kitle idamlarına rastlayamadık. Eğer öyle kanlı bir olay geçseydi, bu defterlerde yer alması zorunlu idi.” diyerek bu iddiaların gerçekçi olmadığını ifade etmektedir.

1518’de Bozok Türkmenleri’nden ve Amasya’nın Turhal kasabası halkından Celal isminde tımarlı bir kızılbaş ayaklanarak 20.000 kişi toplayıp Tokat’a gelmişti. Bu hadisenin bastırılması için Rumeli Beylerbeyi Ferhad Paşa görevlendirilmişti. Aynı zamanda Şehsüvaroğlu Ali Bey de olaydan haberdar edilmişti. Ferhad Paşa gelmeden önce; Ali Bey, Kızılbaş Celal’in üzerine yürümüş ve Celal’i mağlup etmiştir.

Yavuz dönemini inceleyen başka bir akademisyen ise Robert Mantran şunları söylemektedir: “Göründüğü kadarıyla, bu “büyücü avı”, özellikle olaylara bulaşan tımar sahiplerini yerlerinden atmak ve bilinen elebaşıları öldürmekten ibaret kaldı. 1513 ya da 1514’te olan 40.000 Alevi’nin öldürülmesi efsanesini destekleyen hiçbir kanıt yok elimizde; sayılar karşısında doğulu baş dönmesiyle alabildiğine damgalı görünüyor bu.

Yukarda da belirttiğim üzre alevilerin bu iddiası Ehli Sünnete muhalif olmaklarından ileri gelmekte.Zira Gadir-i Hüm vakasını yalanlarıyla dillerine dolayıp Ashab Hz.Ali’nin halifeliğini zaptetti iftirasında bulunan şiilerin Osmanlı’ya isyanlarını gözardı edip üstüne birde Yavuz bizi katletti diyen sözüm ona alevilere sormak lazım:”Atamız Yavuz sizi katlettiyse sizin nesliniz nasıl oluyorda kurumuyor?”

Yavuz Han’ın oğlu Kanuni döneminde bile yüzlerce alevinin Anadolu’da yaşadığını biliyoruz.Bu iftirayı atanların aslında alevilikten uzaktan yakına alakaları yoktur.Esasen bu iftiracılar müslümanda değiller.Asırlardır şer odaklarca istismar edilen aleviler gerçekten Alici iseler cami düşmanlığından vazgeçmeliler;bu şia iftirasınıda bırakmalılardır.

Selam ve dua ile

k.gazioğlu

kaynak eserler:

Büyük Osmanlı Tarihi-İ.Hami Danişmend—-Osmanlı Tarihi-Ahmet Akgündüz—–Tarih-i Peçevi-İbrahim Peçevi

Aleviler Neden Yavuz Sultan Selim’e Düşmandır?” üzerine 20 yorum

 1. Kuran yakan ve orhan kahan.siz ikinizde pisliksiniz.Allah bilir ama yaşamanız bile gereksiz.evet ben aleviyim ve ikinizde insan değilsiniz.yazdıklarınızla insanlara nefret tohumları ekmeye çalışıyorsunuz.umarım başarılı olamazsınız.

 2. terbıyesız ellerın kırılsın yazarken kuranı kerımhakkında lan pic nerde gorulmuskı ıbadet meskenıne resım asarek kadın erkek avuc avuca ıbadet edıldıgı asıl kafır olan sızsınız hırıstıyanlar bıle sızden daha ıy allahı allah dıyolar kendı ıncılerıne sahıp cıkıyolar tek farkınız onar kılısede sız cemde ıbadet edersınız mal oglu mal sen kımsın kuranı kerıme dıl uzatıyosun ıns o domuzun tovbe kakası agzına gırer cıkmamak uzere pıc oglu pıc ben bugune kadar ınsan ayrımı yapmazdım ona allahın bı kulu derdım sz kafırsınız kafırler kımın nerde yanacagına kımsa karar veremez pıslık ya otur bu saaten sonra yuzunu secdeye don dua et allah ahıretını affetısın mal gıbı kufur etme peygamber efendımıze uzanan dılın lal olsun allaha uzanan dılın kopsun

 3. Kızıl baş alevisi bunların hepsi topunu katletmek lazım Cem evi diyorlar mum söndü oynayıp toplu sex yapıyorlar bunlar hepsi Kürt nerden taradılar canım ülkeme

  • Bunlar sex yaparken senin annen bacın karında ordalardı galiba bildiğine göre tecrübe edip sana anlattılar sende buraya yazdın anlıyorum seni
   Bunun gerçekliğine inanırım
   İşte
   Yoksa senin gibi bir müslüman görmediğine inanmaz tecrübe etmediğine inanmaz yaşamadığına inanmaz şahidi olmadan konuşmaz
   Yerden göge kadar haklısın

  • siktir lan it aleviler sünniler gibi sapık deyildir en azından .BANA GÖRE TÜM YAHUDİ DİNLERİ SAPIKLIKDA MÜSLÜMANLIK TAM SAPIKLIK HELE SÜNNİLİK

  • Sen tam rum ermeni gücü devsirme döllüsün Kizilbas Yörük TÜRKMEN dir sonradan Müslüman olmus soysuz gavurun dölleri sizin alayinizi Anadolu TÜRK Yurdu katiyacagiz Osmanli padisahlarin cariye artiklari

 4. Sen haşa Kuran’a nasıl dil uzatırsın köpek , Alevi bunlar Kürt ağızımızın icinde geziyorlar bunları toplumdan dışlamak lazım bunları sünni kardeşlerim

  • Lan siktir git ben alevi değilim ama kürdüm. Sonra neden pkk kuruldu neymiş dışlamak lazımmış . onun islama küfür etmesini desteklemiyorum ama senin dediğn tam bir şerefsize yakışacak söz. (olum sen kim islama laf etmek o.ç. senin yüzünden orhan kahan gibi şerefsizler herkesi bir alıyor) lan kürtler ne alaka bizansı kudüse sokmayan kürt olan selahattin eyyubi . savaşta yanında savaşanlar gene kürtler.türkiyenin kürtlere neler yaptığı konuşmayalım istersen amk. (kuran yakan senin gelmişini geçmişini …………………………………….)

 5. bu dünyada herkes söylediği yaptığı şeyden sorumludur allah sizi ahirette bize gösterince bu söylediklerinizi hatırlatırız kafir müsvetteleri İNŞE ALLAH cehhenemin ateşini tadınca cıyaklamalarınızı tüm kainat duyacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s