Prens Bismark ve İslam!

bismark

II.Abdülhamid bugün bile siyasi dehası tam manasıyla anlaşılamamış bir şahsiyetti. Çevresi hainlerle kuşatıldığı halde defalarca suikast tertip edildiği halde bizzat başında bulunduğu Hicaz demir yolu projesine imza atmıştı. Tamamıyla Türk mühendislere yaptırdığı bu ehemmiyetli projenin yanı sıra daha şehzadeliğinde ileriyi görmüş Çanakkale mevzilerini tahkim ettirmişti. Özellikle Seyit onbaşı’nın destanlaştığı Mecidiye tabyaları Abdülhamid Han’ın daha şehzade iken tamir ettirdiği tabyadır.

Gerek Avrupa’da ermeni diasporası ve yahudi ortaklığıyla ona kızıl sultan lakabı verilmişti.Halbuki kendine suikast tertip eden ermeni ajanını bile bana ajanlık yapmak şartıyla senin ceza almanı önlerim diye siyasi bir deha örneği göstermişti.

Gerek devrin gazeteleri gerekte devlet içinde ki rüşvet çarkı sebebiyle defaatle aleyhinde yayınlar yapılan Abdülhamid ne yazıkki birçok değerli insan tarafından düşman addedilmiştir.Mesela Süleyman nazif,Mehmet akif,Namık kemal,Rıza tevfik gibi edebi şahsiyetler onu tanıyamamış devrin istibdadının mümessili onu zannetmişlerdi.

Abdülhamid devrinde ki istibdadı yazılarında eleştiren Bediüzzaman bizzat talebesi Ahmed hüsrev altınbaşak’ı Abdülhamid’e yollamış Hüsrev altınbaşak geri geldiğinde ”Üstadım Abdülhamid anlatılan gibi despot biri değil.Onu yanlış tanıtıyorlar.” demişti.

Abdülhamid’le birkaçkez görüşme talihini yaşayan Alman İmparatorluğu’nun kurucusu Prens Bismark onun bu siyasi dehasının farkına varmıştı.Bismark’ın şu sözü pek meşhurdur.”Dünyada ki aklın %90’ı Abdülhamid’dedir.%5’i bende diğeri diğer insanlardadır.”

Risale-i Nur’da adı hakkaniyetli İsevi Dindar olarak geçen Bismark,İngiltere ve fransa’nın aksine müslüman devletleri sömürgeleştirmeyi red etmiş kendi öz kaynakların işletilmesi ile Almanya’nın refahını hedeflemişti.

Bismark Alman kültürünün büyük isimleri Goethe ve Beethoven’in İslam’ı inceleyip İslam’ı tasdik etmeleri gibi kendide okuduğu Kuran’dan hayli etkilenmiş hatta günümüzün pek çok müslümanının söyleyemediği şu insaflı sözleri söylemiştir.

”Ya Muhammed s.a.v bu dünya senin gibi bir muazzam bir şahsiyeti bir kez görmüş ne yazıkki bir daha göremeyecektir.Ben senin heybetli huzurunda saygıyla eğilirim”

Şimdi soralım nefsimize:”Bismark’mı daha iyi daha ahlaklı müslüman bizler mi?”

Selam ve dua ile

k.gazioğlu

Prens Bismark ve İslam!” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s