Sisler ve Hakikatler!

sokullumehmetpasa

”Yanlış Tanıtılan Bir Deha Sokollu Mehmed Paşa”

Yıllar önce yeni şafak adında ki bir gazetenin kuponla dağıttığı bir tarih kitabını görmüştüm. Osmanlı Tarihi isimli kitabın yazarı Avusturyalı Osmanlı düşmanı tarihçi Hammer idi. Hayret ve esefle düşünmüştüm. Kendilerini millete hizmetkar addeden bu gazetenin bedbahtlığı o kadar vahim durumdaydı ki.

Düşünün İstanbul’u fetheden Fatih’e Konstantinapolis’i zorla zapt etti Hristiyanları katletti diyen Hammer’in kitabını Ceddimiz Osmanlı’nın Tarihi diye dağıtan yeni şafak gazetesinin bu halet-i ruhiyesi o kadar vahimdir ki. Bu kadarla kalsa iyi.

Hammer’in Osmanlı’yı katil göstermesi kendi mantığına göre hakkı.Zira hem 1529 hem 1683’te Kanuni Sultan Süleyman ve III.Mehmed’in kafasızlığı yüzünden bencilliği sebebiyle astırdığı Merzifon’lu Kara Mustafa Paşa tarafından kuşatılan Viyana hristiyan dünyasının doğu roma olarak bilinen merkezi idi ve Hammer Avusturya’lı idi. Peki bizim aptallara ne oluyorda bizde tarihçimi yok Osmanlı Tarihi bizde yazılmadı mı da tutup düşmanımız Hammer’in kitabını bizim tarihimiz diye baştacı ediyorlar.

Hammer’in Viyana’yı aylarca kuşatan hatta kış bastırdığı için kılpayı fethedemeyen Kanuni ve ordusuna duyduğu kininden nasibini alacak bir başka tarihi kişi de Sokollu Mehmed Paşa olacaktı.

Sokollu Kanuni’den sonra bir anlık şaşkınlığa uğrayan Osmanlı Devleti’ni mükemmel idaresi ile bir arada tutmuş,taht kavgalarının önüne müthiş siyasi manevralarla geçmiş, kadınların devlet işine karışmalarını engellemişti.Bu sebeple Sokollu’ya II.Çelebi Mehmed denebilir. Nitekim İsmail Hami Danişmend Osmanlı Tarihi kitabında Sokollu’dan bahsederken Türk sadrazamlar onun kadar başarılı olamadılar.Hatta devlette şöhretleri artınca tutup Padişah’a komplolar kurmaya kalktılar demektedir.Mesela dedeleri Osmanlı Devleti’nin neredeyse kurulduğu tarihten beri idaresinde olduğu Çandarlı Halil Paşa’nın vatikan oyununa gelip ”Ataların devlete asırlarca hizmet etti.Sen neden Padişah olmayasın ki!” sözüne kanarak taht oyunları yaptı.Tabi yakalandı öldürüldü.

Tabiki bundan bütün Türk Vezirler böyleydi manası çıkarılmasın.Söylemek istediğim Sokollu kadar başarılı olabilen Türk Vezir yoktur.

Hammer’in Sokollu’ya kızgınlığının sebebi Türk olmadığı devşirme olduğu halde devlete ihanet etmemesi Osmanlı’yı Kanuni’den sonra bir bütün halinde toplamasıdır.

Sokollu Mehmed Paşa Sırp kökenli bir aileden gelmedir.Şimdi nasıl ki Amerika ordusunda paralı asker olarak görev almak çok revaçta o zamanlar dünya’nın en büyük ve güçlü ordusu olan Osmanlı’da hem asker olarak hemde saray hizmetinde çalışmak revaçta idi. Hristiyanlar ve Yahudiler velhasılı bütün Avrupa pislik içinde yaşadığı o devirlerde Osmanlı dünya medeniyetinin göz kamaştırıcı merkezi olmuştu.Avrupa’da Galile’nin dünya dönüyor dediğinde ölüm cezasına çarptırıldığı dönemden 300 sene sonra II.Abdülhamid devlet borç içinde kıvranırken ta Fransa’da kuduz aşısı üzerinde çalışan Pasteur’a ajanları vasıtasıyla para ve laboratuvar malzemesi yolluyordu. Pasteur’u o yıllarda Avrupa’nın deli diye dışladığını hatırlatırım.Düşünün Devletin en zor devrinde böyle ise en güçlü olduğu dönemlerinde nasıl alaka duyulacak haşmete sahiptir.

Hammer’in Sokollu’ya attığı iftiralardan biride onun Kanuni’ye yalakalık ettiği yalanıdır. Güya Sokollu daha önce hiçbir kimsenin hiçbir Vezir’in yapmadığı şekilde Kanuni’nin eteğini öpmüş onun önünde adeta secdevari şekle bürünmüştür.Bu Hammer’in çekememezliğinin içinde ki gizli kininin bir semeresidir.

Aslında biz tarihimizi okullarda okutulan yalan tarihten öğrenmeye devam ettiğimiz müddetçe nice kahramanlara atılan iftiraları baştacı edip duracağız.

Ne Sokollu Kanuni’nin yalakasıdır, ne Kanuni’nin eteğini öpmüştür.”Benim ahrette kurtuluşum Hocam Ebussuud Efendi’nin Fetvaları olacaktır.Onun fetvalarını kabrime benimle beraber gömün!” diyen Cihan Padişah’ı Kanuni Han kendi tebaasına etek öptürmeyi bırakın önünde rükuya bile eğdirseydi Ebussuud Efendi bir fetva ile onu tahttan indirirdi.

Osmanlı’yı Padişahlar yönetirdi diye manası güdük bir kelime 650 senelik bir tarihi bilmemenin ürünüdür.

Evet Padişahlar bazen hatalar da yapmışlardır.Daha önce ki yazılarımda da anlattığım üzere III.Mehmed beni öldürecekler korkusuyla tam 19 kardeşini öldürtmüştür.Bunu ne bir fetvadan almıştır nede bir Şeyhülislam’a sormuşta değildir.

Osmanlı Padişahları kendi tebaalarındaki hatta halktan birine bile önümde eğil dememişlerdir.Zira İslam Şeriatı ile yönetilen bir devlette yanlız ve yanlız Allah huzurunda eğilinir.Nitekim ittihatçılar Abdülhamid’i indirip yerine basiretsiz Mehmed Reşad’ı getirince onu gaza getirmişler.Bütün Ulemayı saraya çağırıp eteğini öptür demişler.Saraya giden Ulemaların hepsi etek öpmüş.Fakir adeta urbalarla gelen bir şahıs sadece ”Selamunaleyküm Ya Emir’ül Müminin” demiş.Mehmed Reşad şaşırmış.Herkes etek öptü sen neden öpmedin diye sormuş? O şahıs ”Müslüman Halifenin emrine itaat eder.Ancak sadece Allah’a secde eder cevabını vermiş!” Mehmed Reşad ittiatçılara bu şahıs kimdir deyince ”Efendim adı Said’miş.Şark’ın alimlerindendir.Lakabıda Bediüzzaman demişler!”

Bediüzzaman’ın ittihatçıların pohpohladığı Mehmed Reşad’a bu tarihi cevabı onun Ebussuud Efendiler’i,İbni Kemal’leri,Molla Gürani’leri,Akşemseddin’leri ne kadar hakikatli bir vaziyette bildiğini göstermektedir.Velhasılı Balkanlar’a seyahat kararı alan Mehmed Reşat Bediüzzaman’ı bizzat davet etmişti.

Hala Hammer’in bu yalanlarına inananlar varsa onlara cevabım Hadis-i Şerif’in övdüğü şahıs olan Sultan Fatih’in İstanbul fethedildikten sonra bile Çadır Devleti’nden Cihan Devleti’ne döndüğü halde geceleri kılık değiştirip halkımdan aç olan varmı diye dolaştığını hatırlatırım!

Bu da yeterli gelmediyse İstanbul Fatih’inin Hocası Akşemseddin’in abdest aldığı ibriği tuttuğunu bir tarihi ibret babında basiret sahiplerine hatırlatırım!

Selam ve dua ile

k.gazioğlu

Sisler ve Hakikatler!” üzerine 4 yorum

  1. Kanunu dünyanin en büyük denizcisi ve dönemin ilim adami Piri Reisi idam etmis birisi, halkin ve ordunun sevdiği kendi oğlu sehzade mustafayi boğdurtmus bir padisah. Elbette bunlarin da hesabini verecek

    • Piri Reis’in asılması Cezayir’de ki donanmanın yağmaladığı altınları kayda geçirmemesi ve donanmanın hiç uğruna kayıp vermesine dirayet etmemesidir.Osmanlı’da idarede görev yapacak kumandanlar devlete ait bir dirhemi bile kaybederlerse buna mukabil koşulsuz olarak canlarını vermeye yemin ederlerdi.Piri Reis donanmanın yağmaladığı altınları hissesine geçirmiştir.Buna delil şudur.Osmanlı Devleti Padişah dahil bütün kumandanların attığı adımları bile kayda geçirmiştir.Şehzade Mustafa’ya gelince papalık pohpoflamaları yüzünden kendini padişah ilan etmiş hatta yasak olduğunu bildiği halde adına mühür bastırmıştır.Siz tarihi nerden öğrendiyseniz size öğretilenleri gözden geçiriniz.Yoksa muhteşem sapıklık filmi çok daha sizin aklınızı çelecektir.-k.gazioğlu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s