Sarıkamış Harekatı Yalanlar ve Gerçekler!

esh_43920

93 harbi sonunda ordu arasında ki alaylı-eğitimli ayrımı yapan kumandanların inatlaşması neticesinde kaybedilmişti. Mesela Plevne’de Osman Paşa defalarca Plevne Orduları Başkumandanı Mehmet Ali Paşa’ya Ruslar’ı Tuna’yı geçmeden dağlık arazide top atışıyla dağıtalım. Yoksa Plevne ovasında düzlük arazide durdurmak zor olur telgrafları çektiği halde Mehmet Ali Paşa Osman Paşa’yı ha çekememezliği veyahut Osmanlı düşmanlığı münasebetiyle cevapsız bırakmıştır.

Rus’lar Plevne’de aylarca direnen Osman Paşa ve ordusu karşısında yenik durumda iken yaralılarda oluşan salgınlar, gıda sıkıntısı sebebiyle Gazi Osman Paşa yarma harekatı yapmış başarılı olacakken yaralanıp hem esir düşmüş hemde Plevne dahil bütün Balkanlar’ın Tuna nehri kıyıları elden gitmişti.

Rus’lar ta Deli petro’nun akıl hocası Katerina’nın hedefi olan sıcak denizlere inme projesini Tuna’dan öteye geçip başaramayacaklarını anlayınca daha kolay vede ehemmiyetli olan doğudan uygulamaya koymuştur.

İlk iş olarak Kırım üzerinden başta Bitlis sonrada Kars bölgelerini kapsayan propagandalarıyla Rus’lar önce kürt yahudileri ayaklandırmışlar.Ardından Osmanlı’nın belkide tek hristiyan dostları olan hatta ”Millet-i Sadıka”lakabını taktıkları Ermeni’leri istiklal vaatleriyle 450 sene bir arada yaşadıkları devlete isyana ikna ettiler.

Abdülhamid kurduğu Hamidiye Alayları ile çıkması muhtemel Ermeni isyanını sezmiş bu alayları ile doğu bölgelerinde ki Rus kışkırtmacılarını defetmişti.İttihatçılar padişahı devirince aslında Rus’larında işine gelen bir görevi yapmış oldular.

Abdülhamid Selanik’e hatta selatin yahudilerinden olan bir çiflikte zorunlu mahpus halde gönderilmiş hatta ittihatçılar yerine tahta oturttukları kukla Mehmed Reşad’dan kardeşi Abdülhamid’i öldürtmesi için ferman istemişlerdi. Mehmed Reşad koca devleti felakete sürükleyen fermanı imzalamış bir basiretsiz kişi idi. Devlet yönetmesi bir yana bakkal bile idare edecek kapasiteye haiz değildi.Belkide padişahlığında tek doğru kararı vermiş ittihatçıların kardeşi II.Abdülhamid’i öldürme fermanı istemelerine red cevabı vermiştir.

Ruslar’ın Bitlis ve Kars bölgelerini kapsayan harekatının bir şekilde durdurulması laımdı.Batıdan İngiliz ve onun kışkırttığı Bulgar-Yunan-Romen çeteleri ile uğraşmak durumunda kalan ordunun başında ki kumandanlar hatta Mehmed Reşad’ın vezirleri okadar sefahatta idi ki zaferi büyük kutlamalarla irad edeceklerini söylüyorlardı.Ancak askerin giyimiyle kuşamıyla ilgilenilmiyor.İstihkamsız tahkimatsız askerin birde karşısında karakış tehlikesi çıkıyordu.

Osmanlı Devleti Kars’taki asker için Almanya’dan büyük bir gemi sipariş etmiş Alman’ların yolladığı bu gemide asker için kışlık kıyafetler levazım erzakta vardı.Fakat bu gemiyi Rus’lar Karadeniz’de batırırlar.Artık Sarıkamış Harekatı büyük bir zafer olacakken büyük bir faciaya dönüverecekti.

Enver Paşa hem yaver hem saraya damad olunca Almanlar bu saf kalpli vatansever kişiyi kandırmak için her Osmanlı Toprağına ayak bastıklarında ”Enverland’a” geldik diye reklamlar hatta Osmanlı’ya yolladıkları erzak gemilerine enverland’ın ülkesine gidiyor yazıları asıyorlardı.Enver Paşa yanında ki Cemal ve Talat Paşa’nın aslında devlete ihanet hedefi güden kişiler olduklarını Almanlar’ında zorlandıkları Avrupa cephesine Osmanlı’yıda çekerek kendilerini rahatlatmak istediklerini çok sonradan anlayacaktı.

Enver Paşa’nın Yeni Fatih olabilme hedefleri doğrultusunda başta Kars bölgesinin Ruslar’dan temizlenmesi çok ehemmiyet arzediyordu.Eğer Karadeniz’de ki Alman gemisi batırılmamış olsaydı bugün Sarıkamış diye bir faciadan bahsediyor olmayacaktık.

Rus’lar karşısına gönderilen Sarıkamış ordusunda yanlış bilinen şeyler de vardır. Mesela hiç savaşmadılar kurşun sıkamadılar sözü hayaldir.Halbuki gerek Bitlis-Filistin Cepheleri-Kafkas Cephelerinde ruslar’la İngilizler’le savaşmış askerlerde Sarıkamış harekatı ordusunda mevcuttur. Sanılanın aksine ordu Sarıkamış’a hemen ulaşmamış, ulaşamamış Rus saldırılarına karşı savaşarak çıkabilmiştir.

Sarıkamış’taki felaketin sadece kışlık giysi eksikliğinden olmadığını o harekatta bir yakınıda bulunmuş olan Muzaffer Taşyürek’in harekata katılanların hatıralarına binaen yazmış olduğu ”Bir Hüznün Tarihi Sarıkamış” kitabında anlatılmaktadır. Bilhassa başkan cephelerinde bile isabetsiz taktikleri nice felaketlere sebep olmuş Alman Fiex ve Bahaeddin Şakir bey gibi bazı kumandanlarda hem Enver Paşa’nın hem Kazım Karabekir Paşa’nın uyarılarına rağmen ikmal ettirmeden sürekli yürüttükleri askere bir metreyi aşan karda ateş bile yaktırmamışlardı.

Rus’ların Sarıkamış Harekatımızda ki kayıplarının 60.000 civarı olduğunu Osmanlı ve Rus kaynaklarıda doğrulamaktadır. Ancak hala bazılarının 90.000 şehid sandığı Sarıkamış’ta Allahu Ekber dağlarında ki kayıplarımız 23.000 civarındadır. Nitekim tarihçi mehmed Niyazi özdemir bu 90.000 sayısının kendi kayıplarını daha aşağıda göstermek isteyen Rus’ların bir oyunu olduğunu belirtiyor. Hiçbir Rus tarihçinin sarıkamış’taki Osmanlı askerinin 90.000’i donarak öldü diye bir söz etmediğini hatırlatmış olalım.

Osmanlı Devleti’nin Padişahın attığı adımı bile kayıt altına aldığını Abdülhamid’in ajanlarının istihbarat bilgilerini Yıldız sarayında ki sandığında muhafaza ettiğini düşünürsek Sarıkamış’taki vahim vakada Osmanlı arşivlerinin yazmış olduğu 23.000 askerin donarak şehid olduğunu kabul etmemiz gerekmektedir.

Selam ve dua ile

k.gazioğlu

Sarıkamış Harekatı Yalanlar ve Gerçekler!” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s