Asrın fitnesi İslam = Terör ! Peki ne yapmalı?

islam terörBatı dünyası içinde çoğunlukla göçmen nüfus olmak üzere dünyada en çok Müslüman nüfusun yaşadığı 3.coğrafya. Kuzey Afrikalı göçmenler ile Türk ve Pakistanlı göçmenler olmak üzere Müslüman nüfusun olduğu batı Müslümanlığı. Yeni camiler inşa edildi yeni kültür merkezleri yeni toplanma alanları. Bu elbette batının kendine özgü demokrasi anlayışıyla mümkün oldu.

Sayısal çoğunluk yanında son yıllarda niteliksel olarak de gelişim gösterdiler. Batı toplumunun içinde daha fazla görünür oldular. Bu da önemli bir TEMSİL niteliği anlamına geliyordu. Ancak İslami temsil noktasında batı toplumunda yaşayan göçmenlerin yeterli donanımda olmadığı sır değil.

Ve yıllardır işlenen ve sürekli değişik senaryolar ile batı toplumunda gündemde tutulan slogan “İSLAMi TERÖR” 

 

Özellikle son yıllarda batıda aşırı sağcı ki bunlar aynı zamanda göçmen ve Müslüman düşmanı ırkçı gruplardır nedeni ile batı toplumunda da yavaş yavaş ırkçı ve İslam karşıtı duygular yükseliyor.

Yakın zamanda yaşanan Fransa’da ki charlie hebdo karikatür dergisine yapılan terör saldırısı. Batı medyasının İslami terör diyerek pişirip servis edebileceği en değerli parça haline geldi.

Özellikle Fransa’nın son yıllarda İsrail’e karşı sert tutumu ve batı toplumunda Gazze baskısı ve katliamları nedeniyle İsrail üzerine artan şüphelerin yüksek seyrettiği bir dönemde bütün dikkat bir anda İslami terör propagandasına çevrildi.

Aynı saldırıda Yahudilere ait bir koşer (helal) marketin de hedef alınması sembollerin bir araya getirilmesinden ibaretti.

Batı toplumuna karşı yürütülen algı operasyonunda batılı fertlere verilen mesaj şu ;

-Bakın bizler yani Yahudiler tıpkı sizler gibi Müslümanların zararına uğradık acımız ve düşmanımız bir. İkimiz yani Yahudiler ve Hristiyanlar iki dost halkın bizi tehdit eden Müslümanlara karşı batı toplumu artık Yahudilere karşı durmak yerinde tam destek vermeli ve ortak düşmanımız olan Müslümanlara karşı ittifak etmeliyiz..

Son Fransa terör saldırısını bu çerçeveden bakmadan anlamak zor. İsrail’in bu son terör gelişmeleri sayesinde kaybetmek üzere olduğu batı toplumuna karşı yürüttüğü algı operasyonunda başarı sağladığını ve tekrar desteklerini ve güvenlerini kazandığını söylemek mümkün.

Peki ne yapmalı?

Ne yazık ki Türkiye hükümeti ve yetkilileri dahi bu saldırılar karşısında güçlü bir ses ile şiddetin ve terörün karşısındayız diyecek basireti gösteremediler. Cılız sesler yeterli değil zira yaklaşan tehdit milyonlarca Müslümanı tehdit ettiği gibi ülkelerin istikrarına da zarar verecektir. Franda özelinde batı genelinde daha katı rejimler ve tedbirler beklemek sürpriz olmaz.

Türkiye’de güçlü bir karşı koyuş ortaya koyabilmeli ve İslam’ın şiddetten terörden saldırganlıktan uzak medeni dünya ile beşeri münasebetleri sürdürmeye yetecek olgunlukta bir inanç sistemi olduğunu anlatabilmeliyiz. Bu manda Gülen cemaati önemli bir misyon yürütüyordu.

Ancak batı toplumlarını İslam = terör algısına ikna etmek için uğraşan küresel şer şebekesi Gülen hareketinin evrensel barış ve hoşgörü mesajlarından rahatsız olmuş olacak ki bu hareketi de ülkede ki iktidarı kullanarak zayıflatma mümkünse ortadan kaldırma hamlesini yapmış görünüyor.

Böylelikle İslam’ın barış mesajlarını ulaştıracak vasıtalardan yoksun kalacak İslam toplumunu şiddet ile bir araya getirerek 21 yüzyılda İslamı sıfırlama adımında başarı sağlayabileceklerini düşünüyor olmalılar.

Çevremizde yaşanan hadiselerin sıcaklığı ortadan geçtiğinde etkilerini takip ederek ortaya çıkardığı yeni durum ve değişkenlerin izlerini sürerek asıl failleri bulma noktasında daha doğru adım atmış oluruz.

Her şeyden önce İslam barış ortamında kendini gösterecektir.

İslamın başarısı için barışın başarısına hepimiz çaba harcamalıyız.

Asrın fitnesi İslam = Terör ! Peki ne yapmalı?” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s