Yurt dışında ki Türk Okulları zararlı mı? Kapatılmalı mı?

idris-ozal-2

Türk Okullarına en büyük desteği merhum Turgut Özal vermişti.

Demirel dahi yurt dışında eğitim faaliyeti yürüten Türk okullarından övgü ile bahsetmişti

01

Erdoğan’ın eşi ile birlikte Bangladeş’de ki Türk Okulunu ziyareti. 17 – 25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet çarkı ortaya çıkmadan önce desteklediği Türk okullarını bugün kapattırmaya çalışıyor.

DAVUTOĞLU YEMEN

Davutoğlu YEMEN’de Türk Okulu ziyaretinde. Geçmişte yurt dışındaki Türk okullarının faaliyetlerinden övgü ile söz eden Davutoğlu 17-25 Aralıktan sonra bu okullar zararlı demeye başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan son Afrika gezisini  Afrika’da eğitim faaliyeti yürüten Türk okullarının kapatılması için Afrikalı liderlerde talepte bulunmak gündemiyle düzenledi. Sadece Afrika değil bir 4 kıtada eğitim faaliyeti yürüten bu kurumların kapatılması için son dönemde elinden geleni yapıyor.

Oysa çok değil daha bir kaç sene önce bu okulların eğitim faaliyetlerini tıpkı kendinden önce ki diğer Türk liderler gibi Erdoğan’da desteklemişti. Ancak 17-25 Aralık süreci ile başlayan kopuş Türk okulları ile birlikte devam ediyor.

Peki kişisel husumet kin ve öfke ile hareket edilen bu süreçte bu okulların kapatılmasının ülkeye millete faydası ne olacak?

Bugüne kadar on binlerce kişiye yurt dışında Türkçe öğretmiş bir nevi Türkiye için bulundukları ülkede temsilcilik yapmış Türk dilini kültürünü taşıyan bu okulların kapatılması ülke ve millet menfaatleri adına uygun mu?

Özal, Çiller, Demirel ve daha bir çok Türk lider bu okulların faaliyetleri ile övünmüş ve çabalarına destek olmuştu. Peki Erdoğan’ın asıl amacı ne? Bu okulları kapatın biz size yenisini açalım derken ülkemizde ki devlet okullarının acınası halinden haberi yok mu? 50’şer 60’ar kişilik sınıflarda öğretmenlerin olmayıp derslerin boş geçtiği kadro ve atama sıkıntıları ve eğitimin kalitesizliği yüzünden bir türlü düzelmeyen her yıl sistemin değiştiği bir milli eğitim kargaşasında kendi ülkesinde bu işi beceremeyen Afrika’da okul açıp eğitim yapacağız diyerek ne yapmaya çalışıyor? Madem okul açacak gücün var kendi ülkende açarak eğitim kaliteni artırması gerekmez mi?

Ayrıca Yurt dışında Osmanlı’dan günümüze gelen yabancı okulların sivil olduğunu bu kurumları devletlerin değil çoğunluğu misyoner sivil hareketlerin açtığını düşününce okul açma işinin devletlerin değil sivil hareketlerin olduğu anlaşılmıyor mu?

cem

Cumhurbaşkanı Erdoğan son Afrika ziyaretinde burada faaliyet gösteren Türk okullarını kapatın biz size yenilerini açalım talebini Afrikalı liderlere iletti. Bakalım Afrika liderleri bu talebi ciddiye alacak mı?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s