Temel Lise Nedir? Dönüşen dershaneler ne olacak?

dershaneler

2015-2016 yılından itibaren dershaneler olmayacak hükümetin çıkarttığı 5580 sayılı yasa gereği dershaneler 2015 Eylül ayı itibari ile ya Temel Lise’ye dönüşecekler yada kapanacaklar.

Şaun İstanbul’da ortalama dershane fiyatı 3500-4500 tl civarında Anadolu’da ise 2000-300 tl olarak fiyatlandırabiliriz. Üniversiteye hazırlanmak için ve eğitim noktasında destek almak için aileler çocuklarını dershaneye göndererek takviye ediyordu. Fiyatlar ise ortalama bir ailenin ödeyebileceği düzeyde.

Peki dershaneler kapanıp bu dershaneler temel liseye dönüştüğünde fiyatları ne olacak. Örneğin Kocaeli ilinde 3.000 tl’ye eğitim veren bir dershane temel liseye dönüşüm yaptıktan sonra fiyatı bir anda 6.000 – 6.500 tl’ye çıkıyor. Temel Lise için kontenjan kısıtlaması olduğu için istediği sayıda öğrenci de alamıyor. Dolayısıyla fiyat mecburen artıyor.

ÖZEL TEMEL LİSELERE DEVLET ÖĞRENCİ BAŞINA DESTEK VERECEK Mİ?

Bu sorunun cevabı hem evet hem hayır. Devlet ben temel lisede okumak istiyorum diyen her öğrenciye parasal destek vermeyecek. Örneğin Kocaeli gibi 200 binden fazla öğrencinin olduğu bir ilde devletin temel  liselere maddi destek vereceği öğrenci sayısı sadece 1.800, yani Kocaeli ilinde özel temel liselere başvuru yapan öğrencilerden sadece 1.800 öğrenciye devlet eğitim desteği verecek ve bu rakam da öğrenci başına 3.500 tl civarında. Bu öğrenciler puan ve başarı sırasına göre seçilecek.

Dönüşen Deshanelerin Öğretmenleri ne olacak?

Kanunun yürürlüğe girdiği 14.03.2014 tarihinde dershane ve etüt eğitim merkezlerinde fiilen eğitim personeli olarak çalışanlardan, 01.01.2014 tarihi itibariyle bu iş yerleri üzerinden ödenmiş prim gün sayısı en az altı yıl olanlar için düzenleme yapılmıştır.

Temel Lise Nedir? Dönüşen dershaneler ne olacak?” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s