Kazakistan Devlet Başkanı Türk Okulları için Erdoğan’a ne dedi?

Erdoganin_Kazakistan_Ziyareti_170

Gittiği her ülkede Türk Okullarını kapatın biz size para veririz diyen bir cumhurbaşkanımız var. Ama pek başarılı olduğu söylenemez.

Erdoğan Kazakistan’a son dönemde elçiler mesajlar gönderdi sonra bizzat kendisi gitti ve Nazarbayev’e Türk Okullarını kapatması için telkinde bulundu, ama beklemediği bir cevap aldı.

“….Biz iki ülke kardeşiz, ama bu hizmet denen Cemaat bizim ülkemizde kendi hükümetlerine “darbe” yaptılar. Devlet yönetiminde kadrolaştılar. Size de aynısını yapabilirler. Hemen okulları kapatın, ya da siz devlet olarak el koyun, biz size maddi yardım da bulunuruz…”

Tayyip Erdoğan’ı sükunetle dinleyen Nazarbayev’de, Tayyip Erdoğan’ın yüzüne aynen şunları söylüyor;

“Bu insanları biz otuz yıldır tanıyoruz. Ülkemizin en kötü zamanlarında geldiler, elimizden tuttular, fırınlar açtılar, dükkanlar, hastaneler açtılar bize dürüstçe alış veriş yapmasını öğrettiler. Çocuklarımıza en kaliteli eğitimi verdiler. Bu ülkenin temellerinde onların alın teri var. Şu an okullarında yüzde sekseni Kazak yöneticilerin elinde bunu kendileri istiyor. Oysa ben Müdüründen tut da hademesine kadar Türkiye’den olsun istiyorum.Çünkü Onlar, işi iyi biliyor ve bizim Kazak yöneticiler gibi suistimal etmiyorlar. Bugün bürokraside bütün bakan yardımcılarımı bu okullardan mezun olanlardan seçiyorum çünkü hırsızlığa, rüşvete ve adam kayırmaya müsaade etmiyorlar bakanlarımın dürüst çalışmasına yardımcı oluyorlar. İçki içmiyorlar her biri en az üç-beş dil biliyorlar. Yurt dışında ülkemizi başarıyla temsil ediyorlar. Bilakis biz daha fazla okul açmalarını istiyoruz…”
Tayyip Erdoğan bu konuşmadan sonra kıpkırmızı oluyor ve “Benden uyarması” diyerek aniden yerinden kalkıyor… Ortalıkta soğuk rüzgarlar esiyor. “Bu konuyu tekrar konuşalım…” diyor.

Bu konuşmadan sonra Nazarbayev, bizim Okulların Genel Müdürünü çağırıp “Siz müsterih olun, İşinizi yapmaya devam edin hatta imkanınız varsa bizlere devrettiğiniz Okul müdürlerini yeniden Türklerden atayalım çünkü bizim insanımız kendi tanıdıklarına iltimas geçiyorlarmış, ben bu okulların kalitesinin düşmesini istemiyorum…”

Kazakistan Devlet Başkanı Türk Okulları için Erdoğan’a ne dedi?” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s