Balyoz gerekçeli kararı açıklandı, Balyozcular tamamen aklandı!

Balyoz Davası#039;nda gerekçeli karar açıklandı

Cumhuriyet tarihinde belki de ilk kez demokrasiyi hedef alan askeri vesayet hukuk önüne çıkartılmış ve özellikle birinci ordu ve Çetin Doğan etrafında oluşturulan “darbe planı” ve seminerleriyle ortaya çıkarılan girişim sonucu bu girişim ile ilgisi olan bir çok asker ve sivil kişi tutuklanmış ve Yargıtay da bu kararı onamıştı. Ancak Erdoğan iktidarının tavır değiştirmesi ile kendi ikbalini kurtarmak adına işbirliğine girdiği Ergenekon ve Balyoz ekseninde önemi bir gelişme olmuş AKP yaptığı düzenleme ile Balyozcuların ve Ergenekoncuların önünü açmış ve nihayetinde iktidarın darbecileri kurtarmak için başlattığı süreç bugün sona ermiş oldu ve hepsi serbest kaldı.

AKP ve Erdoğan rejiminin ortaya çıkan skandallardan sonra biat etmek zorunda kaldığı derin yapı ile olan iş birliği bittiğinde geriye ne AKP kalacak ne de Erdoğan, zira denize düşen yılana sarılır genellemesi ile bu yılanın eninde sonunda AKP’nin de işini bitireceği öngörmesi zor olmayan aşikar bir yakın gelecek gerçeğidir ve hatta asıl büyük hedefin AKP ve Erdoğan olduğunu da anlamak zor değil.

Şimdi bu insanlar kendilerini sağlama aldığına göre hamle sırası bu insanlara gelmiş demektir. Çok yakın bir gelecekte AKP tayfasının kafile kafile Silivri’ye doğru gruplar halinde götürüldüğüne şahit olacağız, bundan şüphe bile duymayın.

Yargılamayı yapan Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi’nin “Hak ihlali” kararı üzerine yeniden yargılama yapılan Balyoz Ana Davası’nda 31 Mart 2015 tarihinde, “Yüklenen suçun sanık tarafından işlendiğinin sabit olmaması” nedeniyle sanıkların beraatine karar vermişti. Beraat kararının ardından gerekçeli kararın yazımı 36 günde tamamlandı.

Açıklanan gerekçeli karardan;

-Yargılamanın yenilenmesi aşamasında elde edilen deliller doğrultusunda gazeteci tarafından teslim edilen 11 ve 17 nolu CD lerin sahte olarak oluşturulduğu kesin olarak tespit edilmiş, mahkumiyet hükmüne esas alınan diğer tüm dijital delillerin de sahte olarak oluşturulduğu yönünde kuvvetli şüphe oluşmuştur.

-Delillerin değerlendirilmesi sonucu sanıkların yüklenen “Türkiye Cumhuriyeti İcra Vekilleri Heyetini Cebren Iskat veya Vazife Görmekten Cebren Men Etmeye teşebbüs” suçunu işledikleri yönünde mahkumiyetlerine yetecek, şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delil bulunmadığı düşünülmüş, sanıklar hakkında verilen mahkumiyet hükümlerinin iptali ile yüklenen suçları işlediklerinin sabit olmaması nedeniyle beraatleri yönünde hüküm kurulması uygun görülmüştür.

– Donanma Komutanlığı ve Hakan Büyük’ün evinde ele geçirilen dijital delillerin iyi niyetli olmayan kişi veya kişilerce sahte oluşturularak bu yerlere konulmuş olabileceği düşünülmüştür.

– Suça konu HD5, CD’ler ve USB’deki bazı belgelerin tarih ve zamanlarının gerçek takvim zamanını yansıtmadığı, bu belgelerin sistem zamanı güncel olmayan bilgisayarlarda oluşturulmuş ve/veya üst verilerindeki tarih ve zaman bilgileri sonradan gerçek zamanı yansıtmayacak şekilde değiştirilmiş oldukları kanaatine varılmıştır.

– Gölcük Donanma Komutanlığında arama yapılmasına neden olan ihbarda direkt olarak suça konu dijital verilerin bulunduğu yerin belirtilmesi şüpheli ve dikkat çekici bulunmuş, sanıkların dijital verilerin başkaları tarafından kasıtlı olarak sahte olarak düzenlenip buraya konulduğu yönündeki iddialarının ihtimal dahilinde olduğunu düşündürmüştür.

– Türk Silahlı Kuvvetlerinin üst kademelerinde görev yapan, bir çok konuda donanımlı olan kişilerin böyle bir illegal yapı oluşturmaları halinde bunu illegal yapıya katılmayan bir çok kişinin bulunduğu bir ortamda dile getirmeyecekleri aşikardır.

– İllegal faaliyet gösterdiği iddia edilen sanıkların, gizli olarak bir araya gelip görüşme imkanları varken kendileri dışında pek çok kişinin katıldığı bir seminer düzenlemeleri, düzenlenen bu seminerde darbe planlarından söz etmeleri, üstelikte “gizlilik ve güvenlik kuralına “tamamen aykırı olarak seminer konuşmalarını aleyhlerine delil oluşturacak şekilde kayda alıp saklamaları hayatın olağan akışına uygun bulunmamıştır.

Sanık Çetin Doğan’ın seminer konuşmalarında hükumeti eleştiren sözleri seminerin amacını aşan sözler olsa da, bu sözlerin sanığın darbe hazırlığı yaptığı anlamına gelmeyeceği, sanığın darbe hazırlığı yapması halinde konuşmasında belirttiği gibi caydırıcılıktan söz etmesinin hayatın olağan akışına uygun olmadığı düşünülmüştür.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s