Bangladeş, Türkiye ve Mısır’da ılımlı İslami hareketlere küresel operasyon mu?

İSLAMİ

Bangladeş Cemaati İslami, Türkiye Gülen Hareketi ve Mısır İhvan-ı Müslimin hareketi neden hedefte?

Mısır’da İhvan-ı Müslimin Sisi yönetimi tarafından “terör örgütü” ilan edildi. İhvan hareketine mensup ne kadar ileri gelen isim var ise tutuklandı bir çoğu hakkında idam kararı verildi. En son Mursi hakkında da idam kararı çıktı, sebep “casusluk” Hamas‘a yardım etmek ilişki kurmak vesaire.

Türkiye’de ki Gülen hareketine yöneltilen ithamların benzerleri Mısır’da şuan tezgahlanmış ve başarılı olmuş durumda.

Bundan bir kaç ay önce de benzer senaryolar Bangladeş’de sergilendi. Bangladeş’de önemli ve etkili sivil hareketlerden olan cemaati İslami liderlerinden, Kamaruzzaman güya 1971 yılında işlediği savaş suçundan dolayı 43 yıl sonra yargılandı ve idam edildi.

Elbette bu idam ile kamuoyunda cemaati İslami terör ve şiddet ile bir araya getirilmiş ve Bangladeş genelinde cemaati İslami mensuplarına karşı tutuklamalar yapılmaya başlanmıştı. Hatta ülke dışında yaşayan cemaat liderlerine örneğin Filipinler’de operasyonlar yapılıyor ve tutuklanıyorlardı.

Mısır ve Bangladeş’de bütün bunlar yaşanıyorken Türkiye’de de benzer senaryo işletilmeye başlanmıştı. Türkiye’de de Batıya açık dünyaya açık İslam’ın modern yüzü olarak bilinen Gülen hareketine karşı operasyon için düğmeye basılması çok sürmedi.

17-25 Aralık ve Dershaneler meselesi ile başlayan süreçte AKP tek parti rejimi Gülen hareketini “silahsız terör örgütü” ilan etti ve devletin bütün kuvvetini de kullanarak bu sivil hareketi bitirmesi için operasyonlara başladı.

Dikkat ederseniz her üç ülkede de silah terör ve şiddet ile uzaktan yakından alakası olmayan sivil hareketler hedef alınmış ve bu sayede bu ülkelerde ılımlı bir İslam anlayışını temsil eden kurumlar toptan hedef haline getirilmişti.

Peki bu küresel operasyonların amacı ne?

Amaç aslında birden fazla ama en önemli amacı bu ülkelerin radikal unsurların etki alanına daha rahat girebilmeleri için bu ılımlı ve diyaloglara açık İslam’ın modern yüzünü temsil eden hareketlerin isimlerin kurumları kendileri ve etkileri hedef seçilmiş ve ortadan kaldırılarak bu ülkelerin bu ılımlı ve silahsız yapıların boşalttıkları alanlara aşırı radikalleri monte edip batıdan kopmuş ve batı değerlerine düşman birer getto ülkesi haline getirmek ve böylede Suriye, Libya, Mısır gibi batı ve İsrail çıkarlarına hizmet edecek operasyonlara zemin hazırlamak.

Hedeflenen amaç bu ülkeleri çağdaş ülkeler statüsünden çıkarmak, ve diktatör rejimler ile radikalleştirmek. Böylece İsrail’in yıllardır sürdürdüğü İslam ve terör propagandasına karşı küresel manda direnecek sivil İslami yapıların belini kırmak.

Bangladeş, Türkiye ve Mısır’da ılımlı İslami hareketlere küresel operasyon mu?” üzerine 3 yorum

  1. Nasıl yani “az” ama kaliteli? Mesela?
    Mısırda Müslüman Kardeşlerin yetiştirdiği eğitimli donanımlı Müslümanlardan daha kaliteli hangi Müslümanlar var? Haa pardon size Reza gibi hayırsever İRAN piçleri yeter sanırım

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s