Kabe baskını 20 Kasım 1979

KANLI KABE BASKINI

kabe baskını

Bundan tam 30 sene önce kalabalık ve silâhlı bir grup Kabe’yi basmış, Harem-i Şerif haftalarca işgal altında kalmış, çatışmalarda yüzlerce kişi hayatını kaybetmiş ve baskın çok kanlı bir şekilde, hem de Fransız antiterör birlikleri kullanılarak sona erdirilebilmişti. Ama, aradan geçen bu kadar seneye rağmen Kabe baskınının sebepleri hiçbir zaman resmî olarak açıklanmadı, ayrıntıları tam olarak öğrenilemedi.

Herşey, 1979’un 20 Kasım sabahı başladı. Kabe’ye sabah namazını kılmaya gelenler bir anda “Allahuekber” nidaları ve silâh sesleri işittiler.

Baskıncıların Kabe’deki ses sistemini ele geçirmelerinden hemen sonra, liderleri mikrofonun başına geçti. “Mehdî’nin geldiğini” söyledi, Suudi rejimini şeriatı terketmekle suçladı, yanında bulunan kayınbiraderi Muhammed el Kâhtânî isimli genci “Mehdî” olarak tanıttı ve Mehdî’ye biat edilmesini istedi.

Liderleri Neced’de El Kasım bölgesinin önde gelen kabilesi Uteybe’ye mensup Cuheyman bin Muhammed bin Seyf el Oteybi idi. Oteybi’nin babası ve dedesi Kral Abdülaziz’e karşı ayaklanmış olan Suudi İhvanı’na mensuptu.

Oteybi, monarşinin nasıl ‘gerçek’ Suudi devletine ihanet içerisinde olduğu hikâyeleriyle büyümüştü. 19 yaşında Ulusal Muhafız Ordusu’na katılmış, 18 yıl sonra ayrılmış ve Medine’ye taşınarak İslam Üniversitesi’ne girmiş ancak oradan da üniversite monarşiye çok bağlı olduğu için ayrılmış, Riyad’a yerleşmişti. Daha sonra kız kardeşiyle evlendiği Muhammed bin Abdullah el Kahtani ile de monarşi karşıtı bir gösteri sonrası hapishanede tanışmıştı. Çeşitli kaynaklara göre, Oteybi rüyasında Kahtani’nin Mehdi olduğunu görmüş ve her şey böyle başlamıştı.

Suudi Arabistan yönetimi, durumu saklamak için telefon hatlarını kesince dünya yaşananları ancak bir gün sonra öğrenebilecekti. Akşama doğru Mekke şehri boşaltıldı. Her türlü şiddetin yasak olduğu Kâbe’deki işgali bastırmak için kan akıtılabileceğine dair fetva çıkarıldı ancak işgal durdurulamadı. Baskın ancak iki hafta sonra, Suudi yönetiminin isteğiyle yardıma gelen Pakistan askerlerinin ardından, GIGN (Fransız özel amaçlı birlikleri), CIA ve Vinell timlerinden destek alınarak durdurulabildi.

DAĞLAR DA İŞGAL EDİLDİ

k6Liderin ismi, Cuheyman ibn Muhammed ibn Seyf el Oteybî idi. Baskının hazırlıkları çok önceden başlamış, Kabe’nin altında bulunan eski devirlerden kalma yüzlerce metrelik dehlizlere aylar boyunca gizlice silâh, mühimmat ve yiyecek depolanmış, dehlizlerin şehre giden uzantıları, meselâ Ecyad Kalesi’ne uzanan yeraltı yolları da tutulmuş ve baskından sonra güvenlik kuvvetlerinin Haremi-Şerif’e girmeleri imkânsız hale getirilmişti.

Minarelere çıkan baskıncılar, Kabe’yi çeviren Suudi askerlerin her hareketini görebiliyor ve alınan her tedbire kurşunla karşılık veriyorlardı. Birliklerin avluya girebilmelerini bir tarafa bırakın, Harem-i Şerife yaklaşmaları bile mümkün değildi. Kabe’nin arka tarafına hâkim olan Ebu Kubays Dağı da baskıncıların elindeydi, yani Kabe tamamen işgal altındaydı.

kabe baskını (1)
KABE’DEKİ HRİSTİYANLAR

Olup bitenleri kendi başlarına halledemeyeceklerini farkeden Suudi yönetimi, Pakistan’dan destek istedi ama Mekke’ye sevk edilen Pakistan askerleri de hiçbir şey yapamadılar. Bunun üzerine, Fransa’dan antiterör birlikleri talep edildi. Ama, gayrimüslimlerin Mekke’ye girmeleri dinen yasaktı. Yasak, Mekke Kadısı Bin Bas’ın verdiği bir fetva ile halledildi, Fransız askerlere Mekke’ye varmalarından önce kâğıda yazılmış Kelime-i Şehadet okutuldu, böylece güya Müslüman oldukları kabul edildi ve Mekke’ye getirilerek Kabe’nin etrafına yerleştirildiler.

Baskın, işte bu Fransız birlikleri tarafından ama akla zor gelecek bir şekilde sona erdirildi: O günlerde Mekke’nin su şebekesi yenileniyor ve şehrin her tarafına geniş borular döşeniyordu. Su şebekesinin planları değiştirildi, borular Kabe’ye ve Harem’i Şerifin altındaki dehlizlere uzatıldı, sonra içeriye tonlarca metreküp su basıldı, suya elektrik verildi ve antiterör timlerine suda yüzmeye başlayan cesetleri toplamak kaldı.

Suudiler, baskının lideri Cuheyman el Oteybî ile birkaç adamını sağ olarak ele geçirdiler ve Bin Bas’ın fetvası ile taksit taksit doğradılar. Önce kolları kesildi bir gün sonra ayakları ve en nihayet kafaları kesildi ve iki hafta devam eden baskın böylece şeklen son bulmuş oldu.

Juhayman_al-Otaibi

Süleyman El Katibi yakalandıktan sonra iki kolu kesilmiş vaziyette

02

Pakistan ordusuna ait helikopter baskına müdahale ederken

0103Kabe-Baskını-Cezası-1979kabe subay

mecca

Kabe baskını 20 Kasım 1979” üzerine 3 yorum

  1. Suya elektrik verilmesi fikrinin bir Türk mühendise ait olduğunu duydum doğru mudur bilmem. Bir de aynı zamanda Cidde, Riyad, Mekka ve Medine’de yapılacağını ancak sabahleyin diğer gurupların farklı rüya görüp vazgeçtiklerini de orada duymuştum. Bir de Osmanlı zamanında yapılan işbirliklerini ve oradaki büyük kabilelerin neden Suud ailesini istemediklerini de detaylı yayınlarsanız çok iyi olur. Bu arada ispatlanmamış bir teori de var Suudda yaygın olarak ordaki aşiretlerin bahsettikleri, Suud kelimesin Saudi den ve aslının Sevfe ağud, kısaltılmış şeklşyle saud olduğu ve Hayber Yahudilerinin Peygamberimiz tarafından tehcir edilirken bu kelimeyi ordaki halka söyledikleri (manası geri geleceğiz demek) ve İngilizlerin ve Amerika’ nın bundan dolayı onlarla işbirliği yapıp kutsal mekanların yönetimini ve ülke yönetimini onların eline verdiklerini ve her türlü askeri desteği verip kontrol altına aldıkları teorisi var.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s