Türkiye’de dindarlık ve başörtüsü nereye gidiyor?

12250161_540405016124384_6096689597156026652_n-e1447970983164Eğer yapılan araştırmalara bakacak olursanız Türk halkının kahir ekseriyeti kendisini “dindar” olarak tanımlıyor. Yani kendisine dindar diye dine ait değerlere ve ilkelere ahlaki öğretilere önem kesim hayli fazla. Peki etrafımızda özellikle de genç nesilde dindarlığın ne yana gittiğini görebilen var mı?

Geçmişte çarşaflı olup da elinde içki yada sigara dolandıran insan görmek mümkün değildi. Veya tesettürlü olup da içkili bir mekanda içki içen arkadaşı veya eşi ile bu mekanlarda eğlenen insan görebilir miydiniz? Hayır, yani yalı uygun olanlar maziye şöyle bir göz attılar mı bu tür manzaralara eskiden şahit olmadıklarını veya çok nadiren karşılaşılabilecek bir tablo olduğunu söyleyebilirler.

Peki ya şimdi? Evet şimdilerde çarpık bir dindarlık ve din anlayışı var. Erkek arkadaşı ile dolaşan ancak türban kullanan, başörtülü olduğu halde içkili mekanlarda içki içen, başörtülü olup da erkek arkadaşıyla zinaya varacak kadar ileri giden bir toplum haline geldik.

Sürekli kadınlar üzerinden gidilmesi ölçüt değil zira kadını ne ise erkeği de şuan bu halde. Yani yarım dindarlık ve yarım Müslümanlık bir yaşam biçimi oldu. Hani ya inandığınız gibi yaşarsınız yada yaşadığınız gibi inanırsınız sözü tam da bugünü özetleyen bir söz haline geldi.

turbanli-raki

Başörtülü olup da eğitimini tamamlayıp hakim veya doktor olarak toplumda yer alan hanımlar olduğu gibi başörtülü olup da toplum içinde dindarların yapmayacağı o kadar çok şeyi yapan hanımlar da mevcut. Peki bu çarpıklığa iten sebep nedir? Başörtülü de olsa dünya nimetlerinden dindar olmayanlar veya dine mesafeli olanlar kadar istifade etmek onlar gibi yaşamak ve onların sahip olduğu her şeye ve her yaşam tarzına sahip olmaya çalışan bir nesil. Süreci tersine çevirmek ise dünya nimetlerinden istifade etme arzu ve hevesinin ötesine taşıyacak ve ahirete talip olacak bir nesli inşa edebilmektir. Bu ise zahmetli ve fedakarlık isteyen bir iştir.

tes3Oysa başörtüsü ve başörtülü hanımların bayanların genç kızların özgürlük ve doğal haklarını geri alabilmeleri için yakın tarihimizde çok çetin mücadeleler verilmiş çok mağduriyetler yaşanmıştı. O günlerin başörtülü gençleri ile şimdinin başörtülü gençleri arasında neredeyse bir asırlık bir irfan ekikliği var. Muhafazakar camianın imkanları arttıkça bunca sene eleştirdikleri laik kemalist ve dine soğuk kesim ile aynı çizgiye geldiler.

Türkiye’de dindarlık ve başörtüsü nereye gidiyor?” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s